Radio Białystok | Wiadomości | Jurgiel: niebawem producenci trzody chlewnej dostaną unijną pomoc w związku z ASF

Jurgiel: niebawem producenci trzody chlewnej dostaną unijną pomoc w związku z ASF

16.02.2017, 18:31, akt. 21:01

Niebawem producenci trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF, mogą liczyć na unijne wsparcie - powiedział na konferencji prasowej w Białymstoku minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Żemojda
Krzysztof Jurgiel, fot. Joanna Żemojda

Producenci trzody chlewnej dostaną unijną pomoc - relacja Eugeniusza Ryżyka

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W czwartek (16.02) w Białymstoku odbywała się regionalna konferencja "Wzmacniamy polskie rolnictwo" organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To już trzecie takie spotkanie w kraju, w którym biorą udział m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, instytucji, które zajmują się rolnictwem oraz rolników. Jednym z tematów były działania podjęte przez ministerstwo w związku z występowaniem w regionie afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

Podlaskie było pierwszym regionem w Polsce, gdzie w lutym 2014 roku odnotowano przypadki ASF u dzików

Od tamtej pory w kraju potwierdzono 208 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska tego wirusa u świń. Oprócz Podlaskiego, występowanie wirusa ASF notowane jest także w województwie lubelskim i mazowieckim. Jak mówił na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, obecnie finalizowane są działania dotyczące wsparcia producentów trzody chlewnej, którzy ponieśli straty w związku z ASF. 

Dwie formy wsparcia

Mówił, że to dwie formy wsparcia: pierwszy to tzw. pakiet Hogana, drugi - to wsparcie ze środków UE dedykowane tylko dla producentów trzody. Wyjaśnił, że w pakiecie Hogana do dyspozycji Polska będzie miała ponad 22 mln euro (dokładnie - jak informowała wcześniej MRiRW - 22,6 mln euro, a pomoc przewidziana jest zarówno dla producentów trzody chlewnej i bydła). Jurgiel poinformował, że pakiet jest "w tzw. podpisywaniu obiegowym w Radzie Ministrów". "Myślę, że w następnym tygodniu zostanie to opublikowane" - powiedział. Wtedy  Agencja Rynku Rolnego "uruchomi całą procedurę". 

Natomiast drugi pakiet zakłada wsparcie dla producentów trzody, którzy w związku z ASF ponieśli straty w okresie od sierpnia do listopada 2016 roku. "To już jest finalizowane, odbędzie się teraz głosowanie w Komisji Europejskiej" - mówił Jurgiel. Z informacji przekazanych przez resort rolnictwa wynika, że głosowanie ma się odbyć na początku marca.

Obecnie ognisk ASF w stadach świń nie ma, występują sporadycznie u dzików

Krzysztof Jurgiel pytany, czy wciąż jest problem z ASF, powiedział, że obecnie ognisk ASF w stadach świń nie ma, natomiast wciąż występują sporadyczne przypadki ASF u dzików. Mówił, że przy ASF bardzo ważne jest przestrzeganie bioasekuracji, bo od tego zależy też czy rolnicy otrzymają rekompensaty. 

Pakiet Hogana został uruchomiony przez Komisję Europejską w związku z trudną sytuacją na rynkach rolnych, a przede wszystkim z powodu zakłóceń na rynku mleka. KE przyznała 350 mln euro pomocy dla unijnych rolników, w tym dla Polski 22,6 mln euro. Polska zdecydowała o rozdziale tej kwoty między producentów bydła oraz świń. Producenci mleka będą mogli dostać pieniądze na zakup jałówek ras mięsnych, natomiast rolnicy zajmujący się chowem świń będą mogli przeznaczyć środki na zakup loszek i knurów hodowlanych. 

Ponadto rolnicy, których gospodarstwa znajdują się w strefach gdzie występowało ASF mogą ubiegać się o środki na zakup jałówek lub buhajów lub mogą starać się o rekompensaty w związku z niższymi cenami sprzedaży świń z powodu wystąpienia tej choroby (obejmują one okres od 1 września 2016 do 30 czerwca 2017 r.). Alternatywą dla produkcji świń na obszarach, gdzie wystąpił ASF ma być m.in. produkcja bydła mięsnego. Będą więc środki na zakup jałówek. 

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Sanitarny odstrzał dzików w województwie podlaskim prawie wykonany

10.01.2017, 12:37

"Rozrzedzenie populacji, to jeden ze sposobów walki z ASF" - mówi podlaski wojewódzki lekarz weterynarii Henryk Grabowski.


3 osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym rozprzestrzeniania się ASF

27.12.2016, 08:26

Podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Grozi im nawet rok więzienia.


Region: W lasach nie znaleziono żadnego padłego dzika

10.11.2016, 18:28

Ani jednego padłego dzika nie udało się znaleźć m.in. wojsku i służbom weterynaryjnym podczas tygodniowej akcji w lasach w Podlaskiem.


Podlaskie: Służby i wojsko szukają w lasach padłych dzików

3.11.2016, 10:19

Główny cel akcji to zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

The Boars on-line w Polskim Radiu Białystok

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
fot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
14.07.2020, 15:38, akt. 16:15

Brutalne zabójstwo w Czerwonym Borze

fot. Wojciech Szubzda
AUGUSTÓW
12.07.2020, 17:04, akt. 17:09

W Augustowie utonął mężczyzna

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok