Radio Białystok | Wiadomości | 850 tys. euro z UE dostaną 2 podlaskie i 2 litewskie szpitale

850 tys. euro z UE dostaną 2 podlaskie i 2 litewskie szpitale

24.02.2017, 13:59, akt. 14:54

Dwa podlaskie i dwa litewskie szpitale dostaną blisko 850 tys. euro z UE z programu transgranicznego na poprawę opieki medycznej nad dziećmi. Kupowany będzie sprzęt medyczny, lekarze będą się szkolić.

Fot. Katarzyna Cichoń
Fot. Katarzyna Cichoń

Lepsza opieka medyczna ma być nad dziećmi w dwóch szpitalach wojewódzkich w Białymstoku i Suwałkach - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pieniądze dostana szpitale z Białegostoku, Suwałk, Alytusa i Mariampola

W piątek (24.02) w Białymstoku zakończyła się dwudniowa konferencja inaugurująca projekt. Biorą w nim udział szpitale wojewódzkie z Białegostoku i Suwałk (podlegają samorządowi województwa podlaskiego) oraz litewskie z Alytusa i Mariampola. W czwartek omawiano projekt, w piątek uczestnicy projektu wizytowali szpital w Białymstoku. 

Szpitale kupią sprzęt, m.in. do ratowania noworodków

Szpital wojewódzki w Białymstoku doposaży oddział neonatologii i patologii z intensywną terapią w stanowiska do resuscytacji noworodków, zostaną kupione respiratory, pompy infuzyjne i łóżeczka. Nowy sprzęt pojawi się też na oddziałach pediatrycznych szpitala wojewódzkiego w Suwałkach oraz w szpitalach w Mariampolu i Alytusie. 

Remont przejdzie również oddział chirurgii dziecięcej suwalskiego szpitala. Oprócz inwestycji, w ramach projektu odbywać się również będą warsztaty dla lekarzy oraz zajęcia edukacyjne z profilaktyki zdrowia dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk przypomniał, że oddział neonatologiczny szpitala wojewódzkiego w Białymstoku został oddany do użytku w ostatnich miesiącach w ramach przenosin całego pionu ginekologii do głównych budynków szpitala. 

Samorząd województwa zapewnia wkłady własne szpitalom

Bogdan Dyjuk podkreślił, że projekt polsko-litewski wpisuje się we wszystkie inwestycje samorządu województwa związane z wyposażaniem szpitali. Przypomniał, że samorząd województwa zapewnia wkład własny wszystkim szpitalom samorządowym, które przygotują "dobre" wnioski do funduszy unijnych, by zdobywać zewnętrzne fundusze na rozwój. Podlaskie szpitale walczą też o pieniądze z innego programu transgranicznego Polska-Białoruś-Ukraina. 

Białostocka placówka kupi sprzęt na oddział neonatologiczny

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Cezary Nowosielski zaznaczył, że w ramach przenosin pionu ginekologicznego wyposażono oddział ginekologii i położnictwa. - A z tego projektu będziemy kupowali nowoczesne sprzęty na oddział neonatologiczny. Są to stanowiska do resuscytacji noworodka, pompy infuzyjne, łóżeczka noworodkowe, respiratory - powiedział Nowosielski. 

iałostocki szpital dostanie w ramach projektu ok. 260 tys. euro z czego większość trafi na zakup sprzętu medycznego. Szpital przygotowuje przetargi na zakup tych urządzeń. Urządzenia mają być kupione jeszcze w 2017 r. 

Szpital w Suwałkach wyposaży 3 oddziały, jeden wyremontuje

Dyrektor szpitala wojewódzkiego w Suwałkach Adam Szałanda mówi, że szpital ten od kilku lat doposaża oddziały, które opiekują się małymi pacjentami. Wskazał, że zmodernizowano oddział pediatryczny, neonatologiczny. Doposażenia wymagają natomiast oddział położniczy, blok operacyjny i chirurgia dziecięca. 

W ramach projektu będzie wyremontowany oddział chirurgii dziecięcej. Będą wyremontowane sale pobytu pacjentów (nie były remontowane od lat 80-tych), wymienione instalacje techniczne, będą kupione łóżeczka dziecięce. Suwalski szpital ma do wykorzystania 237 tys. euro. Inwestycje będą prowadzone w drugiej połowie 2017 r. 

Szpitale na Litwie zainwestują w sprzęt medyczny

Szpital w Mariampolu wielokrotnie w poprzednich latach brał udział w różnych projektach transgranicznych z polskimi partnerami, dla szpitala w Alytusie natomiast to pierwsze tego typu doświadczenie - powiedział Gintaras Skamarocius, który koordynuje projekt na Litwie. 

Szpital w Mariampolu przeszedł modernizację i był doposażony. - Naszym celem będzie przede wszystkim inwestycja w sprzęt medyczny, polepszenie diagnostyki i ogólnie – warunków leczenia dla najmłodszych - podkreśliła dyrektor szpitala w Mariampolu Audrone Kuodiene i dodała, że kolejny projekt to szansa na kolejną poprawę warunków diagnostyki najmłodszych pacjentów.  

Wartość ogólna projektu to ok. 1 mln euro. 850 tys. euro to środki z UE z programu Interreg V-A Litwa-Polska. 85 proc. to pieniądze na inwestycje, pozostałe na szkolenia i inne działania. Projekt będzie realizowany do końca 2018 r.

źródło: PAP | red: mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Chory przebywał średnio 5 dni w szpitalu ogólnym w Podlaskiem - podsumowanie 2016 r.

11.02.2017, 08:00

Największą bolączką chorych w naszym regionie, jak też w całym kraju, jest długie oczekiwanie do specjalistów czy na niektóre zabiegi.


Szpital w Suwałkach zadba o matkę i dziecko. To wspólny projekt z placówką na Litwie

9.02.2017, 17:48

Przyszłe mamy z Suwałk i okolicy w końcu się doczekały. Już wkrótce zmodernizowany ma być oddział położniczy suwalskiego szpitala.


Białystok: Przenosiny oddziału położniczego z ulicy Warszawskiej na Skłodowskiej

9.01.2017, 07:12

W nowym budynku szpitala wojewódzkiego przy ul. Skłodowskiej porody mają odbywać się od przyszłego tygodnia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASXavier Dziekoński, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
18.10.2021, 23:38, akt. 19.10.2021, 00:23

Xavier Dziekoński: Szkoda tego karnego

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok