Radio Białystok | Wiadomości | Znów można korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku i w okolicach miasta

Znów można korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku i w okolicach miasta

autor: Edyta Wołosik

1.04.2017, 09:14, akt. 13:56

Od soboty (01.04) znów można korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR. Do dyspozycji mieszkańców Białegostoku, ale też dwóch sąsiednich gmin - Choroszczy i Juchnowca Kościelnego, będzie 50 stacji i ponad pół tysiąca rowerów, w tym tandemy i rowerki dla dzieci.

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku

Znów można korzystać z systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku i w okolicach miasta -relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czwarty sezon rowerów miejskich

Od soboty (1.04) w Białymstoku można korzystać z miejskich rowerów BiKeR. Dostępnych jest 540 rowerów w stacjach zlokalizowanych na terenie miasta i w dwóch sąsiednich gminach. W ofercie są też tandemy i rowerki dla dzieci. Rowery będą dostępne do końca listopada.

To czwarty sezon systemu rowerów miejskich BiKeR w Białymstoku. Władze miasta podkreślają, że rowery zachęciły mieszkańców do ruszania się i dlatego warto kontynuować ten projekt.

Nowe stacje i nowe rowerki dla dzieci

Od tego roku, dzięki nowej umowie, dostępnych jest więcej rowerów i stacji na terenie miasta. W ofercie jest pół tysiąca rowerów klasycznych - jednoosobowych, a także 20 tandemów oraz 20 rowerków dla dzieci, rozlokowanych w 50 stacjach. Kilka stacji jest nowych; powstały w miejscach, o których wcześniej w głosowaniu zdecydowali sami mieszkańcy.

Systemem rowerów znów zarządza Nextbike

Na początku roku władze miasta podpisały umowę z firmą Nextbike na kolejne trzy lata obsługi tego systemu. To ta firma obsługiwała system przez ostatnie trzy sezony. Obecna umowa opiewa na ponad 6,7 mln zł na trzy lata, z możliwością rozszerzenia systemu o kolejne stacje.

Magistrat traktuje system BiKeR jak element transportu publicznego w Białymstoku. Wizualnie ma do tego nawiązywać kolorystyka i oznaczenie zarówno rowerów, jak i stacji, wskazujące na związki z autobusową komunikacją miejską; dominujące kolory to biały i zielony.


BiKeR wyjechał poza Białystok

System ma charakter aglomeracyjny: sięga bowiem poza Białystok i - podobnie jak w poprzednich sezonach - także teraz z miejskich jednośladów będzie można korzystać również w dwóch podmiejskich gminach: Juchnowcu Kościelnym i Choroszczy.

BiKeR działa w Białymstoku od 2013 roku; sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 10 zł. Za darmo z roweru można korzystać przez pierwszych 20 minut, a w przypadku posiadaczy karty miejskiej - przez pierwszych 30 minut użytkowania.

Prezydent Białegostoku rozpoczął nowy sezon rowerowy

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który w sobotnie południe oficjalnie uruchomił system na nowy sezon, już wcześniej podkreślał, że rower miejski cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie młodych ludzi. Zwracał uwagę, że wielu z nich nauczyło się korzystać z BiKeRa bezpłatnie - tzn. gdy mija czas bezpłatnego użytkowania, na najbliższej stacji zmieniają rower.

Ponieważ firma obsługująca BiKeRa obsługuje też rowery miejskie w innych polskich miastach, dzięki zintegrowaniu systemu osoby w nim zarejestrowane mogą korzystać z jednośladów również w tych miejscach.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok: Za system rowerów miejskich znów odpowiadać będzie firma Nextbike

27.12.2016, 10:04

Urzędnicy rozstrzygnęli przetarg. Najpóźniej 1 kwietnia 2017 r. znów pojawią się stacje i rowery. Umowa będzie zawarta na 50 stacji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nowy tytulTadeusz Grabowski kończy 100 lat, fot. Adam Dąbrowski
REGION
1.08.2021, 20:06, akt. 2.08.2021, 11:49

Tadeusz Grabowski kończy 100 lat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok