Radio Białystok | Wiadomości | Dariusz Wasilewski opuścił klub radnych Tadeusza Truskolaskiego

Dariusz Wasilewski opuścił klub radnych Tadeusza Truskolaskiego

4.04.2017, 14:35, akt. 15:16

Do 4 osób zmniejszył się klub miejskich radnych z komitetu wyborczego urzędującego prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. "To trudny projekt, formuła niepartyjna, ale warto było spróbować" - powiedział Tadeusz Truskolaski.

Dariusz Wasilewski, foto: Monika Kalicka
Dariusz Wasilewski, foto: Monika Kalicka

Rok temu odszedł z klubu Marcin Szczudło

W wyborach samorządowych w listopadzie 2014 roku do Rady Miasta Białystok wystartował Komitet Wyborczy Wyborców Tadeusza Truskolaskiego, ubiegającego się wówczas po raz trzeci o stanowisko prezydenta miasta. Komitet uzyskał trzeci wynik, udało mu się wprowadzić do rady, liczącej 28 osób, 6 swoich radnych. 

Dokładnie rok temu z klubu odszedł jednak Marcin Szczudło, jego ówczesny przewodniczący. Przeszedł do klubu PiS, który i tak miał większość w radzie (wówczas 15, obecnie z Marcinem Szczudło - 16 radnych). 

Zdaniem Dariusza Wasilewskiego doszło do upartyjnienia komitetu

We wtorek (4.04) klub opuścił Dariusz Wasilewski. W jego ocenie doszło bowiem do - jak napisał w oświadczeniu - upartyjnienia komitetu prezydenta. Zarzucił Truskolaskiemu, że "nie spełnił pokładanych w nim nadziei na odpartyjnienie lokalnej polityki". 

Według Dariusza Wasilewskiego dowodem na to są "związki z partią Nowoczesna" oraz niedawna nominacja na zastępcę prezydenta Zbigniewa Nikitorowicza, dotąd szefa klubu Platformy Obywatelskiej w białostockiej radzie. 

W oświadczeniu, które przekazał dziennikarzom, Wasilewski wyraził też obawę, że komitet Tadeusza Truskolaskiego "zostanie wchłonięty przez koalicję partyjną PO-Nowoczesna, włączając tym samym Białystok do typowo partyjnej walki, której jedynym celem jest zapewnienie stanowisk administracji samorządowej, dla danego obozu politycznego". 

Radny proponował pozostałym opuszczenie klubu - odmówili

Pozostali radni klubu Tadeusza Truskolaskiego w swoim oświadczeniu, przekazanym również we wtorek mediom, napisali natomiast, że dzień wcześniej Dariusz Wasilewski proponował im opuszczenie klubu; cała czwórka odmówiła. 

Jak napisali, nie mają nic przeciwko "realizacji ambicji politycznych" radnego Wasilewskiego. "Jednakże sugerowanie przez niego w mediach rozłamu w klubie, gdy sam chce do tego rozłamu doprowadzić, jest z jego strony niehonorowe, poza tym niezgodne z prawdą, gdyż jest to jego jednoosobowe działanie" - stwierdzili radni. 

Oświadczyli też, że klub "pozostaje niezależny, zgodnie z formułą w jakiej powstał, i dalej będzie skupiał się wyłącznie na działaniach dla dobra i rozwoju Białegostoku". 

"To trudny projekt, niepartyjny, ale warto było spróbować"

Przebywający za granicą prezydent Białegostoku powiedział telefonicznie, że stworzony przez niego "projekt jest trudny, z uwagi na to, że to projekt niepartyjny, z góry skazany na start w słabszych warunkach". 

Uważam, że warto było na pewno spróbować, a ponieważ formuła była niepartyjna, więc było bardzo szerokie spectrum osób, które do niego przystąpiły - dodał Tadeusz Truskolaski. Przyznał, że z Dariuszem Wasilewskim różnili się politycznie. 

"Kilka razy musiałem tłumaczyć jego działania o charakterze politycznym, z którymi się nie zgadzałem, dotyczące chociażby stosunku do Lecha Wałęsy czy niektórych głosowań" - mówił prezydent. 

Dodał, że w ostatnim czasie doszło do różnicy zdań co do powołania na zastępcę Zbigniewa Nikitorowicza, który ma rekomendację PO. "Apelowanie publiczne o jego (Nikitorowicza) odwołanie jest dla mnie niepoważne, to wkraczanie w sferę działań prezydenta. Nie może być dwóch prezydentów w jednym klubie" - uznał Tadeusz Truskolaski. 

Pożegnanie bez żalu

"Generalnie żegnamy się bez żalu. Nasze drogi się rozchodziły, aż się rozeszły" - stwierdził. Pytany o działalność klubu radnych w przyszłości zaznaczył, że wszystko zależy od tego, jakie będą zmiany w ordynacji samorządowej. "Bo być może w ogóle będzie zakaz startu takich podmiotów" - dodał.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nowy zastępca prezydenta Białegostoku - zacieśnienie współpracy z PO

30.03.2017, 14:21

Nieoficjalne informacje się potwierdziły. Dotychczasowy szef klubu radnych PO w radzie miejskiej Zbigniew Nikitorowicz został wiceprezydentem Białegostoku.


Białystok: Marcin Szczudło zostaje na fotelu wiceprzewodniczącego Rady Miasta

31.05.2016, 09:30

Klub Tadeusza Truskolaskiego nadal nie będzie miał swojego wiceprzewodniczącego w prezydium białostockiej Rady Miasta.


Tadeusz Truskolaski nie wyrzuci z klubu Dariusza Wasilewskiego za słowa o Zamenhofie

28.04.2016, 12:58

Prezydent nie zgadza się z opinią radnego, ale nie zamierza wyciągać konsekwencji. Na ostatniej sesji D. Wasilewski skrytykował postać Zamenhofa.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacji
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok