Radio Białystok | Wiadomości | Weszli na część sufitu, która się pod nimi zawaliła - komendant główny PSP o śmierci białostockich strażaków [wideo]

Weszli na część sufitu, która się pod nimi zawaliła - komendant główny PSP o śmierci białostockich strażaków [wideo]

autor: Joanna Szubzda

26.05.2017, 11:58, akt. 18:09

- Strażacy prawdopodobnie nie widzieli, że znajdują się na części podwieszanego sufitu, którego w takim budynku magazynowym nie powinno być - mówił komendant główny PSP gen. bryg. Leszek Suski.

Konferencja komendanta głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego, źródło: facebook.com/radiobialystok
Konferencja komendanta głównego PSP gen. bryg. Leszka Suskiego, źródło: facebook.com/radiobialystok


0:00
0:00
Komendant główny PSP o śmierci białostockich strażaków podczas konferencji prasowej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 

Strażacy, którzy zginęli w trakcie gaszenia pożaru w Białymstoku, mieli 26 i 29 lat - poinformował na konferencji gen. bryg. Leszek Suski. Mężczyźni służyli w straży od czerwca 2013 r. Jeden z nich pozostawił kilkumiesięczne dziecko i żonę, drugi miał wkrótce zostać ojcem.

- Wśród kolegów cieszyli się bardzo dobrą opinią i wśród przełożonych również. Byli dobrymi strażakami sprawnymi również  fizycznie -  podkreślił komendant. Jak poinformował, strażacy mieli wszystkie potrzebne przeszkolenia, ukończyli dodatkowe szkolenia.

Poszli na rozpoznanie

- Dwóch strażaków udało się na rozpoznanie i stracili życie - powiedział komendant. - Weszli na piętro po stalowych schodach, dostali się na podest i później schodami zeszli niżej. Podczas pożaru jest wysoka temperatura, duże zadymienie, ograniczona widoczność. Prawdopodobnie nie wiedzieli, że znajdują się na części sufitu podwieszanego, którego w takim budynku magazynowym nie powinno być - wyjaśniał gen. bryg. Leszek Suski.

- Sufit pod nimi się zawalił. Jeden ze strażaków spadł i zginął. Drugi nie zdołał się wydostać i również zginął - mówił komendant.Posłuchaj rozmowy z rzecznikiem prasowym KWPSP w Białymstoku Marcinem JanowskimKomendant powołał zespół

- Wszystkie okoliczności śmierci strażaków będą wyjaśnione - oświadczył komendant główny. Gen. bryg. Leszek Suski poinformował, że powołał zespół, który będzie analizował prowadzone działania podczas tej akcji. - Za każdy razem, kiedy ginie strażak bądź jest ktoś z nich ciężko ranny, taki zespół jest powoływany. Zespołem kieruje zastępca komendanta PSP starszy brygadier Tadeusz Jopek -  zapewnił komendant.

Jak przypomniał, strażacy ślubują chronić życie, zdrowie i mienie. "W  ciągu ostatnich 25 lat zginęło w 19 strażaków podczas działań  ratowniczy a 15 zostało ciężko rannych" - dodał.

Magazyn nie spełniał wymogów

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł w czwartek (25.05) przed 19:00 w hurtowni kwiatów sztucznych na Dojlidach, w budynku na terenie dawnych zakładów mięsnych PMB. W akcji uczestniczyło ponad 20 zastępów straży pożarnej. Pożar był bardzo intensywny i jego opanowanie zajęło ponad 3,5 godziny. Strażacy zakończyli działania po północy.

Na razie nie są znane przyczyny pożaru. Komendant główny PSP poinformował, że magazyn, który się palił, nie spełniał wymogów i nie był w przeszłości kontrolowany przez Straż Pożarną.

Zginęli na służbie

- Śmierć tych dwóch strażaków jest dla nas wszystkich strażaków dużym cierpieniem. Bardzo żałujemy i nie mamy takich słów, którymi moglibyśmy ten żal opisać. Przygotowujemy się na takie ewentualności, na takie zdarzenia, żeby do nich nie dochodziło, ale jak widać przed wszystkim uchronić się nie możemy - powiedział w Białymstoku komendant główny PSP.

- Chciałbym państwa prosić o uszanowanie naszego bólu po śmierci naszych kolegów i w pewien sposób ograniczenie pytań czy informacji szczególnie w takim aspekcie sensacyjnym. Oni zginęli na służbie -  apelował Suski.

Ze statystyk wynika, że w województwie podlaskim to pierwszy przypadek śmierci w trakcie działań ratowniczo–gaśniczych strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Cztery lata temu, w trakcie akcji ratowania osoby, która wpadła do studni w jednej ze wsi na Suwalszczyźnie, życie straciło dwóch strażaków ochotników.

W akcjach ratowniczo–gaśniczych w ostatnich 25 latach zginęło w Polsce 19 strażaków zawodowych (statystyka obejmuje dwóch funkcjonariuszy PSP z Białegostoku), a 15 zostało ciężko rannych.

źródło: PAP | red: zmj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Specjaliści z komendy głównej w Warszawie pomogą wyjaśnić śmierć białostockich strażaków

26.05.2017, 08:56

Straż pożarna, policja i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci dwóch strażaków w Białymstoku, którzy zginęli w czwartek (25.05) podczas gaszenia pożaru hurtowni sztucznych kwiatów.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
FK Paneveżys - Jagiellonia Białystok, 23.07.2024, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
23.07.2024, 05:38, akt. 24.07.2024, 11:05

Jagiellonia pokonała mistrza Litwy 4:0

fot. Olga Gordiejew
REGION
23.07.2024, 17:40, akt. 18:12

Alarmująco niski poziom wody w Narwi

źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok