Radio Białystok | Wiadomości | 8 lat więzienia za wypadek, w którym zginęło 3 rowerzystów w Pawłówce

8 lat więzienia za wypadek, w którym zginęło 3 rowerzystów w Pawłówce

6.06.2017, 14:16, akt. 17:01

Sąd Okręgowy w Suwałkach oddalił apelację obrońcy i utrzymał we wtorek (6.06) karę 8 lat więzienia dla młodego kierowcy, który - prawie pięć lat temu - na drodze niedaleko Sejn śmiertelnie potrącił troje rowerzystów. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Sąd orzekł też wobec sprawcy 10-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym i nakazał zapłatę m.in. 100 tys. zł zadośćuczynienia dla poszkodowanej, która straciła w wypadku męża i syna.

Mężczyzna wjechał w pięcioosobową grupę rowerzystów 

Do wypadku doszło wieczorem 15 sierpnia 2012 r. w Pawłówce, na drodze Suwałki-Sejny. Kierowca osobowego hyundaia, wyprzedzając inne auto, wjechał w pięcioosobową grupę turystów, którzy jechali rowerami. Troje z nich: 6-letni chłopiec, jego 16-letnia kuzynka i 44-letni ojciec chłopca zginęli na miejscu.

Wypadek ze skutkiem śmiertelnym

Młody (obecnie 27-letni) mieszkaniec Warszawy Jakub J. był oskarżony nie tylko o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, lecz także o to, że gdy prowadził samochód, był pod wpływem środków odurzających.


Wyrok ws. śmiertelnego potrącenia rowerzystów pod Sejnami


W grudniu Sąd Rejonowy w Sejnach skazał go na 8 lat więzienia. Obrońca oskarżonego zaskarżył wyrok do Sądu Okręgowego w Suwałkach. Argumentował w apelacji, że nie ma dowodów, by oskarżony prowadził pojazd będąc pod wpływem marihuany, a z kolei rowerzyści swoim zachowaniem przyczynili się do spowodowanego wypadku, bo ich rowery były nieoświetlone.

Sąd okręgowy uznał apelację za bezzasadną

Sąd okręgowy uznał jednak apelację za bezzasadną. W jego ocenie, sąd I instancji prawidłowo ustalił, że oskarżony umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym tym, że będąc w stanie po użyciu środków odurzających, poruszał się samochodem z prędkością 148 km/h i doprowadził do uderzenia w rowerzystów.

Sąd rejonowy przeprowadził wszystkie dowody prawidłowo i wnikliwie. Dysponował wieloma opiniami biegłych z zakresu wypadków i ruchu drogowego oraz biegłych toksykologów. Szczegółowo zostały także zbadane rowery pokrzywdzonych - argumentował wyrok sędzia sprawozdawca Marcin Walczuk.

Mówił, że sąd w Sejnach prawidłowo ocenił te opinie, zestawiając je z zeznaniami świadków zdarzenia.

Sędzia Marcin Walczuk dodał, że oskarżony jechał brawurowo, nie tylko dlatego, że przekroczył dopuszczalną na drodze prędkość 90 km/h, ale także ze względu na bardzo zły ówczesny stan drogi Sejny-Suwałki. Po tym wypadku droga została całkowicie wyremontowana.

Prowadził samochód pod wpływem marihuany

Według sądu odwoławczego, nie dość, że oskarżony jechał zbyt szybko, to prowadził samochód pod wpływem marihuany. Sędzia Marcin Walczuk - powołując się na opinię biegłej - powiedział, że u osób po spożyciu marihuany następują zaburzenia czynności odczuwania i oceny odległości. To, według sądu, miało wpływ na zachowanie oskarżonego w czasie wypadku, który okazał się tragiczny w skutkach. 

Troje rowerzystów, w wyniku ciężkich obrażeń, poniosło śmierć na miejscu. Według suwalskiego sądu, kara 8 lat, zasądzona przez sąd pierwszej instancji jest karą surową ale sprawiedliwą, a także adekwatną do winy sprawcy wypadku.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Apelacja w procesie dotyczącym wypadku, w którym zginęło 3 rowerzystów

2.06.2017, 09:08

Przed Sądem Okręgowym w Suwałkach zakończyło się w czwartek (1.06) postępowanie odwoławcze w procesie młodego mężczyzny, w I instancji skazanego na 8 lat więzienia za śmiertelne potrącenie trojga rowerzystów. Wyrok ma zostać ogłoszony 6 czerwca.


Wyrok ws. śmiertelnego potrącenia rowerzystów pod Sejnami

21.12.2016, 12:13

Sąd skazał oskarżonego na 8 lat więzienia i 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


Fotolia.com
A TO CIEKAWE!
11.08.2020, 16:13, akt. 12.08.2020, 07:23

W Puszczy Augustowskiej urodziły się dwa żubry


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok