Radio Białystok | Wiadomości | Łotysz prawomocnie skazany na 6 lat więzienia za przestępstwa skarbowe

Łotysz prawomocnie skazany na 6 lat więzienia za przestępstwa skarbowe

23.06.2017, 16:20, akt. 18:32

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał w piątek (23.06) karę 6 lat więzienia dla Łotysza oskarżonego o wielomilionowe przestępstwa skarbowe w Polsce i za granicą. Utrzymał też wysoką grzywnę i przepadek 19 mln zł. Wyrok jest prawomocny.

Fotolia.com
Fotolia.com

Poza uzupełnieniem kwalifikacji prawnej, stanowiącej podstawę skazania, o kolejne przepisy Kodeksu karnego skarbowego, czego m.in. domagała się prokuratura, sąd w pozostałym zakresie nie uwzględnił apelacji obu stron.

Skazany w tym procesie obywatel Łotwy był prezesem i udziałowcem spółki działającej w Białymstoku; od zatrzymania jest aresztowany. Oskarżono go o to, że brał udział w działalności transgranicznej, zorganizowanej grupy przestępczej, popełniającej przestępstwa skarbowe na ogromną skalę.

W ocenie śledczych, w rzeczywistości obrót nigdy nie miał miejsca

Prokuratura ustaliła, że grupa działała m.in. w Polsce, na Łotwie i w Czechach, poprzez założone spółki, symulując w 2014 r. obrót biokomponentami do paliw o wartości kilkuset mln zł. W ocenie śledczych, w rzeczywistości obrót nigdy nie miał miejsca, wystawiano jedynie faktury mające stworzyć pozory transakcji i umożliwić zafałszowanie zobowiązań w podatku VAT.

Prokuratura ustaliła, że aby osiągnąć taki cel składane były deklaracje podatkowe zawierające nieprawdę, tworzono nierzetelną dokumentację księgową, a pieniędzmi z kont bankowych tak dysponowano, by ukryć przestępczy charakter działań.

Do urealnienia tej działalności utworzono sieć spółek. Żeby organom skarbowym utrudnić i odwlec w czasie rozwikłanie tej sieci, na czele firm stawiano cudzoziemców mieszkających na Łotwie i Białorusi.

Oszukał Skarb Państwa na blisko milion złotych

Według wyliczeń śledczych, wskutek tej działalności uszczuplenie należnego państwu z tego tytułu podatku VAT przekroczyło 95 mln zł.

W grudniu Sąd Okręgowy w Białymstoku, jako sąd I instancji, skazał oskarżonego na 6 lat więzienia, 160 tys. zł grzywny, 10-letni zakaz prowadzenia biznesu oraz przepadek 19 mln zł, jako piątej części pieniędzy, które stracił Skarb Państwa. Pozostali czterej współsprawcy ukrywają się za granicą.

Wyrok utrzymany

Sąd apelacyjny wyrok ten w piątek utrzymał. W jego ocenie, sąd I instancji właściwie ocenił zebrane dowody, a argumenty z apelacji obrońcy uznał za "polemikę z prawidłowymi ustaleniami sądu okręgowego i prawnymi konsekwencjami tych ustaleń".

Uznał za udowodnione, że oskarżony Łotysz działał w zorganizowanej grupie przestępczej o międzynarodowym charakterze, w której dokonywał fikcyjnego obrotu tabletkami do uzdatniania paliwa, a w całym procederze chodziło o uchylanie się od płacenia podatku VAT.

Pozorowane transakcje 

Sąd zwracał uwagę, że dla urealnienia handlu tabletkami z biokomponentami utworzona została sieć spółek, których zadaniem było pozorowanie transakcji poprzez wytwarzanie "pustych" faktur. Tak naprawdę spółki nie prowadziły żadnej działalności, nie dokonywały żadnego obrotu towarami, nie miały majątku, siedziby, nie zatrudniały pracowników, a prezesami byli figuranci nie mający żadnej wiedzy o działalności spółek, które firmowali nazwiskami - uzasadniał sąd apelacyjny. 

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Apelacja w procesie Łotysza oskarżonego o przestępstwa skarbowe

13.06.2017, 19:28

Przed Sądem Apelacyjnym w Białymstoku zakończył się we wtorek (13.06) proces odwoławczy w sprawie Łotysza oskarżonego - i w I instancji skazanego - za wielomilionowe przestępstwa skarbowe w Polsce i za granicą. Wyrok apelacyjny ma być ogłoszony w przyszłym tygodniu.


Sąd Apelacyjny w Białymstoku zajmie się sprawą Łotysza oskarżonego o przestępstwa skarbowe

2.04.2017, 14:16

Będzie proces apelacyjny Łotysza oskarżonego o przestępstwa skarbowe w Polsce i za granicą. W grudniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Białymstoku skazał mężczyznę na 6 lat więzienia, wysoką grzywnę i przepadek 19 mln zł. Prokuratura chce surowszej kary, a obrona - uniewinnienia.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu
Khorzhevska - Fotolia.com
MÓWI SIĘ
6.07.2020, 07:14, akt. 07:21

Dobre maniery w czasie pandemii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok