Radio Białystok | Wiadomości | Obrazy i rysunki profesora Strumiłły można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach

Obrazy i rysunki profesora Strumiłły można oglądać w Białej Synagodze w Sejnach

autor: Iza Kosakowska

25.06.2017, 15:30, akt. 15:48

Nowe obrazy i rysunki profesora Andrzeja Strumiłły będzie można oglądać w Sejnach. W Białej Synagodze odbędzie się w niedzielę (25.06) wernisaż wystawy z cyklu LOT. Tematem głównym są skrzydła. Kilka dni wcześniej obrazy z tego cyklu mogli też oglądać suwalczanie.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew

Wystawy są elementem obchodów Roku Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Początek wernisażu o 17:00 w Białej Synagodze w Sejnach.

Profesor Strumiłło jest niezwykle ważną postacią w budowaniu tożsamości, kultury i historii województwa podlaskiego. W tym roku artysta obchodzi  swoje 90. urodziny. Ten wybitny rzeźbiarz, malarz, grafik, poeta, urodził się w Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej  Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. "Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja BajguzaW latach '80 osiadł w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą na Suwalszczyźnie. Został  wyróżniony wieloma nagrodami państwowymi, m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem  Zasług.

Profesor Strumiłło jest honorowym  obywatelem Suwałk. W 2009 r. w mieście otwarto Centrum Sztuki Współczesnej Galeria Andrzeja Strumiłły, gdzie prezentowany jest dorobek artysty, m.in. obrazy, fotografie, ilustracje książkowe, przedmioty przywiezione z wielu podróży na Daleki Wschód.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


Prof. Andrzej Strumiłło oczami dzieci

8.06.2017, 15:02

To jeden ze sposób świętowania w województwie podlaskim roku profesora Andrzeja Strumilły. Wyzwanie podjęło kilkuset małych twórców z całego regionu.


Uroczysta inauguracja roku Andrzeja Strumiłły w Suwałkach

2.04.2017, 07:58

Wystawy, wydawnictwa i publikacje, koncerty, plener malarski oraz spotkania z Andrzejem Strumiłłą złożą się na obchody 90-lecia urodzin artysty wyjątkowego dla budowania tożsamości i kultury województwa podlaskiego, a mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie. Rok Andrzeja Strumiłły w Suwałkach zainauguruje w niedzielę (2.04) koncert Suwalskiej Orkiestry Kameralnej.


"Strumiłło. Rozmowa o życiu, sztuce i podróżach" - audycja Andrzeja Bajguza

25.03.2017, 13:00

Rok 2017 to rok Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim. Ten wszechstronny artysta opowiada o dramatycznych wydarzeniach, których był świadkiem, o dalekich artystycznych podróżach i małej ojczyźnie - Maćkowej Rudzie na Suwalszczyźnie,


Początek obchodów Roku Profesora Andrzeja Strumiłły w województwie podlaskim

27.02.2017, 08:54

Wystawa malarstwa, wydanie albumu o Strumille i spotkania z nim - złożą się na obchody wypadającego w tym roku 90-lecia urodzin, mieszkającego i tworzącego na Suwalszczyźnie, artysty. W poniedziałek (27.02) zainaugurowano w Podlaskiem Rok Profesora Andrzeja Strumiłły.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok