Radio Białystok | Wiadomości | Ćwiczenia na wypadek powodzi w Białymstoku – ewakuacja ludzi i zabezpieczanie budynków przed zalaniem [zdjęcia]

Ćwiczenia na wypadek powodzi w Białymstoku – ewakuacja ludzi i zabezpieczanie budynków przed zalaniem [zdjęcia]

14.08.2017, 08:02, akt. 16:32

Różne służby i instytucje ćwiczyły w poniedziałek (14.08) w Białymstoku zdolność do działań i współpracę na wypadek intensywnych opadów deszczu. W kilku miejscach przeprowadzono symulacje akcji, m.in. budowania zabezpieczeń czy ewakuacji mieszkańców.

Ćwiczenia "Woda 2017" przy ulicy Kaczorowskiego 7 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Ćwiczenia "Woda 2017" przy ulicy Kaczorowskiego 7 w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska

Ćwiczenia na wypadek powodzi w Białymstoku – relacja Edyty Wołosik

Wielkie ćwiczenia na wypadek powodzi – będzie m.in. ewakuacja ludzi i zabezpieczenie budynków przed zalaniem - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W ostatnich miesiącach w Białymstoku miały miejsce dwie tak duże ulewy, że doszło do podtopień (m.in. podziemnych garaży) i utrudnień w komunikacji. 7 maja w ciągu dziewięciu godzin spadło w mieście 87 litrów deszczu na metr kwadr. 20 czerwca, gdy nad miastem przeszła ulewa z gradem, a na metr kwadratowy spadło ok. 54 litrów wody, czyli 2/3 miesięcznej normy dla tego miesiąca.


Białystok po ulewnym deszczu [zdjęcia, wideo]


Poniedziałkowe ćwiczenia "Woda 2017" odbywały się przy założeniu, iż miały miejsce 10-godzinne opady na poziomie ok. 73 litrów deszczu na metr kwadr., którym towarzyszył też silny wiatr - w porywach do 115 km/h.

Zwołane zostało przez prezydenta miasta posiedzenia sztabu kryzysowego, a do 42 instytucji przekazano ostrzeżenie o możliwym zagrożeniu. Komunikaty dla mediów przekazywały służby prasowe prezydenta miasta, informując m.in. o wydanych ostrzeżeniach.

Znalazły się tam również zalecenia dla mieszkańców; m.in. by zamykali drzwi, okna i zabezpieczali przedmioty na parapetach i balkonach, szukali schronienia w budynkach, auta parkowali z dala od drzew, tablic reklamowych czy linii energetycznych.

Ćwiczenia miały sprawdzić i poprawić współpracę różnych służb na wypadek intensywnych opadów deszczu w mieście

Scenariusz ćwiczeń zakładał różne epizody praktyczne, które miały sprawdzić zdolności działania, oraz udoskonalić współpracę i zarządzanie w sytuacji kryzysowej.

Trzy miejsca, gdzie rzeczywiście doszło do takiej sytuacji w czasie ostatnich dużych ulew, strażacy zabezpieczali przed zalaniem. Używali zarówno worków z piaskiem, jak i specjalnych, napełnianych wodą zapór, wykorzystanych w mieście po raz pierwszy.

Strażacy przyznają, że zapora jest szybciej gotowa do użycia (trzeba ją tylko rozłożyć i napełnić wodą, mogą to zrobić dwie osoby), niż worki, które trzeba napełnić piaskiem, a ten trzeba też przywieźć i do całej akcji zaangażować więcej ludzi.

Komendant miejski PSP w Białymstoku Robert Wierzbowski podkreślał, że intensywne opady deszczu, jeśli stwarzają zagrożenie, wymagają zaangażowania wielu służb. Zwrócił uwagę, że w takiej sytuacji strażacy nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich proszących po pomoc w tym samym czasie.

Dlatego ćwiczenia miały również za cel pokazanie mieszkańcom, w jaki sposób mogą sami zabezpieczać swoje posesje, do czasu nadejścia pomocy strażaków z profesjonalnym sprzętem. "Usypanie kilkunastu, czy kilku metrów niewysokiego wału z worków to nie jest zbyt ciężka praca, tego typu zadanie mieszkańcy powinni sami wykonać" - mówił Wierzbowski.

Ewakuacja mieszkańców jednego z bloków i dzieci z przedszkola

W jednym z bloków, gdzie - w założeniu - zalało piwnice i garaże, przeprowadzono też ewakuację mieszkańców (byli o akcji wcześniej informowani), podobna akcja miała miejsce również w jednym z samorządowych przedszkoli.

Policja ćwiczyła kierowanie ruchem na skrzyżowaniach i ulicach nieprzejezdnych, również na drogach wjazdowych do Białegostoku, a straż pożarna - oprócz zabezpieczania miejsc newralgicznych przed zalaniem - usuwanie połamanych drzew z ulic i torów kolejowych. Straż miejska odwiedzała mieszkańców i przekazywała im ulotki z zaleceniami, jak zachować się w razie ulew i podtopień.

Komendant miejski policji w Białymstoku Wojciech Macutkiewicz zwrócił uwagę, że w sytuacji realnego zagrożenia, nie da się "od razu i jednocześnie" zabezpieczyć wszystkich miejsc. "Nie ma takich sił i środków, żeby wszędzie i jednocześnie być, i wszystkim jednocześnie pomóc. Siłą rzeczy musi tu powstać jakaś kolejka" - mówił.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaznaczył, że co prawda najgroźniejsze zdarzenia pogodowe dotychczas omijały miasto i województwo, ale mogą się i tam przydarzyć. Dodał, że chodziło o współdziałanie służb, ale i edukację mieszkańców, jak mają postępować w przypadku zagrożenia.

Straż pożarna, miejska, policja i Urząd Miejski w Białymstoku podpisały też w poniedziałek porozumienie dotyczące współpracy na wypadek pogodowych zagrożeń.

Łączny koszt ćwiczeń to 11,5 tys. zł

Łączny koszt ćwiczeń, razem z zakupem czterech zapór napełnianych wodą, to 11,5 tys. zł. Szczegółowe wnioski z akcji, służby i instytucje, które wzięły w niej udział, mają prezydentowi Białegostoku przedstawić do końca sierpnia.

źródło: PAP | red: sk, mak, mag


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Synoptycy ostrzegają przed gwałtownymi burzami i gradem w Podlaskiem

31.07.2017, 09:36

Jak mówi Tomasz Siemieniuk z białostockiego biura prognoz, w Podlaskiem w poniedziałek (31.07) wieczorem i w nocy mają być gwałtowne burze, lokalnie z gradem.


Zalane ulice i piwnice w Suwałkach i Dąbrowie Białostockiej

26.07.2017, 18:46

Ulewy dały się we znaki mieszkańcom regionu. W środę (26.07) najwięcej szkód wyrządziły w Suwałkach i Dąbrowie Białostockiej.


Nad Łomżą przeszła ulewa - kilkadziesiąt interwencji strażaków

25.07.2017, 20:18

Kilkadziesiąt interwencji strażaków po ulewie w Łomży.


Burze z gradem i silne porywy wiatru - strażacy interweniowali ponad 70 razy

11.07.2017, 08:38

Noc była spokojna, ale we wtorek (11.07) wieczorem strażacy i energetycy mieli pełne ręce roboty. Nawałnice, jakie przetoczyły się nad regionem, łamały drzewa, uszkadzały linie energetyczne oraz zalewały posesje. Na szczęście nikomu nic się nie stało.


Ulewy i burze w Podlaskiem - kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców bez prądu

29.06.2017, 09:57

Awarie energetyczne, powalone drzewa, uszkodzone budynki i zalane piwnice - to skutki gwałtownych burz z gradem i ulewami, które przechodzą nad północno-wschodnią Polską.


39 zalanych ulic, podtopienia, zniszczona zieleń - pierwszy bilans strat po ulewie w Białymstoku

21.06.2017, 12:54

Dwie trzecie miesięcznej normy opadów dla czerwca - tyle deszczu spadło we wtorek (20.06) w Białymstoku. Ulewy, połączone również z opadami gradu, trwały ok. 3-4 godz. W części miasta, gdzie doszło do podtopień, były utrudnienia w ruchu. Szkody są szacowane.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej

Michał Dworczyk, fot. Adam Guz/KPRM
KRAJ
4.04.2020, 14:23, akt. 16:35

Rząd odradza wyjazdy na Wielkanoc
Fotolia.com
REGION
4.04.2020, 11:31, akt. 11:39

Można składać wnioski o paszporty

fot. Marcelina Markowska
REGION
4.04.2020, 14:55, akt. 15:08

Leśne drogi i parkingi zagrodzone


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok