Radio Białystok | Wiadomości | Wyzywali i straszyli nożem - dwóch mężczyzn skazanych za rasistowską napaść na obywatela Bangladeszu

Wyzywali i straszyli nożem - dwóch mężczyzn skazanych za rasistowską napaść na obywatela Bangladeszu

22.08.2017, 17:40, akt. 18:27

Wyroki skazujące zapadły we wtorek (22.08) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku, w procesie dwóch mężczyzn oskarżonych o groźby, straszenie nożem i publiczne znieważenie z powodu przynależności rasowej obywatela Bangladeszu. Sprawcy przyznali się i poddali karze.

Fotolia.com
Fotolia.com

Obraźliwe słowa z ust pijanych mężczyzn 

Do incydentu doszło 10 czerwca tego roku na przystanku autobusowym przy ul. Składowej w Białymstoku. Młody Banglijczyk studiował w tym mieście, teraz pracuje w jednym z barów. Na przystanku zaczepili go dwaj nietrzeźwi mężczyzn. Padły obraźliwe słowa, zarzuty, że odbiera pracę Polakom; jeden z napastników trzymał w ręce nóż.

Na ich zachowanie zareagował mężczyzna, który był również na przystanku. Prosił o spokój, gdy prośby nie skutkowały, zawiadomił policję, której patrol zatrzymał obu napastników.

"Głupota spowodowana przez alkohol"

Obaj oskarżeni przyznali się, ale nie potrafili racjonalnie wytłumaczyć swego zachowania. "Głupota spowodowana przez alkohol" - tak w śledztwie mówił jeden z nich. We wtorek przed sądem oskarżeni przepraszali pokrzywdzonego. Ten początkowo ich przeprosin nie chciał przyjąć, potem to zrobił, ale pytał, czy znowu nie będzie tak samo zaczepiany.

Oskarżeni złożyli wnioski o wymierzenie kar bez przeprowadzania rozprawy. Kary uzgodnione z prokuratorem, które ostatecznie sąd w tej sprawie orzekł, to 10 miesięcy więzienia bez zawieszenia dla pierwszego z napastników (był niedawno karany) i 8 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, 1 tys. zł grzywny i dozór kuratora dla drugiego.

Uzasadniając wyrok, sędzia Beata Brysiewicz mówiła, że dowody nie pozostawiają wątpliwości, jaki przebieg miał incydent na przystanku. Powiedziała, że obywatel Bangladeszu został zaczepiony tylko dlatego, że miał ciemniejszy odcień skóry. Zwracała przy tym uwagę, że miał on realne podstawy do obaw, że nóż zostanie użyty; do tego napastnicy byli od niego dużo silniejsi fizycznie.

Białostocczyzna to region wielokulturowy i wielonarodowościowy

Sędzia podkreślała w ustnym uzasadnieniu wyroku, że Białostocczyzna to region wielokulturowy i wielonarodowościowy. "I nie można w żadnej chwili myśleć o tym, że człowiek, który ma tylko i wyłącznie odmienny kolor skóry, jest osobą gorszą" - podkreślała.

Sąd retorycznie pytał, czy skazani chcieliby wykonywać pracę pokrzywdzonego. Jak mówiła sędzia Brysiewicz - pracuje on "na zmywaku w restauracji, z pewnością nie zarabiając dużych pieniędzy".

"Każdy przejaw agresji, w szczególności do osób, które są u nas, na naszym terenie, które są odmienne, powinien być negowany i odpowiednio traktowany" - powiedziała, dodając, że wielu Polaków pracuje obecnie za granicą i gdy tam spotykają się z negatywnym zachowaniem miejscowych, "jest wywoływane wielkie larum". Pytała, dlaczego więc my, Polacy, "nie respektujemy innych zachowań, innych narodowości".

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Policja w Ośrodku Monitorowania Zachowań Rasistowskich. Na zlecenie białostockiej prokuratury

3.02.2017, 17:10

Policja w piątek (3.2) wczesnym rankiem weszła do warszawskiej siedziby Ośrodka, który kilka lat temu działał w Białymstoku.


Białystok: Skazany za rasistowski film walczy o uniewinnienie. Prokuratura chce surowszej kary

27.02.2015, 12:30

Hindusa nazwał "ciapatym", jego żonę - "zdrajczynią białej rasy". Białostoczanin Adam C. domaga się uniewinnienia


Białystok: Oskarżony o rasistowski atak - niewinny - orzekł sąd

17.02.2015, 18:15

Młody białostoczanin oskarżony o rasistowski atak - niewinny. Zdaniem sądu nie ma dowodów na to, że to Tomasz G. zaatakował czarnoskórego prezentera radia Jard.ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr Januszkiewicz - Tymański

REKLAMA
OiFP Koncert Sylwestrowy

Wigilijne gotowaniefot. Renata Reda
WARTO TAM BYĆ
30.11.2022, 07:13, akt. 1.12.2022, 07:36

Wigilijne gotowanie w Przystawańcach
fot. Edyta Wołosik
BIAŁYSTOK
30.11.2022, 07:31, akt. 10:02

Kończy się sezon BiKeR-aźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok