Radio Białystok | Wiadomości | Białystok: Skazany za rasistowski film walczy o uniewinnienie. Prokuratura chce surowszej kary

Białystok: Skazany za rasistowski film walczy o uniewinnienie. Prokuratura chce surowszej kary

27.02.2015, 12:30, akt. 12:30

Fot. Joanna Żemojda
Fot. Joanna Żemojda

Hindusa nazwał "ciapatym", jego żonę - "zdrajczynią białej rasy". Prokurator żąda surowszej kary dla białostoczanina skazanego za znieważenie polsko-hinduskiego małżeństwa. Adam C. chce zaś uniewinnienia. Wyrok za tydzień.

W piątek (27.02) przed białostockim sądem odbył się proces apelacyjny. Chodzi o film, który trafił do internetu, a w którym Adam C. stwierdza, m. in., że "Białystok jest dla białych". Co więcej oskarżony nakręcił ten film na tle plakatu promującego tolerancję. Na plakacie było właśnie zdjęcie pokrzywdzonej polsko-hinduskiej pary.

Sąd pierwszej instancji uznał, że Adam C. jest winny znieważenia na tle narodowościowym. Wymierzył mu za to karę pół roku więzienia. Uznał, że oskarżony powinien trafić za kratki, gdyż już wcześniej karany był za podobne przestępstwa.

Adam C. zapewnia, że jest niewinny i nikogo nie chciał obrazić. Tłumaczy, że film nakręcił spontanicznie, gdy zobaczył plakat, z którym się nie zgadza.

Prokurator chce zaś surowszej kary oraz podania wyroku do publicznej wiadomości. Jego zdaniem oskarżony nie okazał żadnej skruchy, a rozprawy przed sądem pierwszej instancji wykorzystywał do manifestowania swoich poglądów oraz poniżania pokrzywdzonej, której zadawał pytania uwłaczające jej czci i godności.

Ponieważ to już nie pierwsze tego typu zachowanie Adama C., dlatego zdaniem śledczych powinien on trafić do więzienia na 2 lata.

Co na rozprawie apelacyjnej mówił Adam C. - nie wiadomo, gdyż odbyła się za zamkniętymi drzwiami. W swojej apelacji zarzucił natomiast sądowi, że wydając wyrok kierował się tym, że w Białymstoku dochodzi do incydentów rasistowskich, zamiast oceniać znaczenie konkretnych wypowiedzi z filmu.

Chciał też powołać biegłego językoznawcę, by ten ustalił znaczenie i pochodzenie słowa "ciapaty". Ponieważ jednak proces zakończył się na jednej rozprawie - wiadomo że wniosek ten nie został uwzględniony.

Wyrok zapadnie w czwartek 5 marca. (mn/koi)

Zobacz też:
Białystok: Kara więzienia za znieważenie polsko-hinduskiego małżeństwa
Białystok: Rasizm i mowa nienawiści w Internecie - prokuratura umarza postępowania
Białystok: Zakończył się proces ws. nękania nastoletniego Roma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Antonia na Podlasiu" Agnieszki Panasiuk

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok