Radio Białystok | Wiadomości | Narodowe Czytanie "Wesela" w Podlaskiem

Narodowe Czytanie "Wesela" w Podlaskiem

autor: Iza Kosakowska, Monika Kalicka

2.09.2017, 07:13, akt. 3.09.2017, 09:32

Na Rynku Kościuszki, w placówkach kultury, czy kawiarniach – cały Białystok czyta w sobotę (02.09) "Wesele", i to nie tylko po polsku. W akcję Narodowego Czytania włączyło się wiele instytucji, białostoczanie mają w czym wybierać, a dodatkowo – mogą też sami wziąć udział w czytaniu.

Narodowe Czytanie "Wesela" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski
Narodowe Czytanie "Wesela" w Łomży, fot. Adam Dąbrowski

Narodowe Czytanie "Wesela" w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku - relacja Doroty Sokołowskiej

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Czytanie "Wesela" w Białymstoku

W Sali Rycerskiej, w Muzeum Wojska przy ul. J. Kilińskiego 7, fragmenty "Wesela" czytali przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, żołnierze 18. Pułku Rozpoznawczego,  pracownicy muzeum i mieszkańcy. Po czytaniu można zwiedzić Muzeum – tego dnia za darmo.

O 11:00 rozpoczęło się Narodowe Czytanie w Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. H. Sienkiewicza 26. Tam czytali Sybiracy, młodzież, pracownicy Muzeum, Uniwersytetu w Białymstoku, Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Następnie uczestnicy przeszli korowodem na Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej.

Aktorzy Białostockiego Teatru Lalek zapraszali do Pijalni Czekolady przy Rynku Kościuszki 17, gdzie w południe prezentowali wybrane fragmenty "Wesela”. W postaci z dramatu Wyspiańskiego wcielili się aktorzy BTL-u: Grażyna Kozłowska, Małgorzata Płońska, Piotr Damulewicz i Krzysztof Pilat.

Białostockie placówki włączają się do akcji

Na Narodowe Czytanie przed Ratusz zapraszała Książnica Podlaska i inne instytucje kultury: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Muzeum Podlaskie w Białymstoku, WOAK Białystok, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oraz Opera i Filharmonia Podlaska. Czytanie rozpoczęli aktorzy wcielający się w Parę Młodą, w akcji brały też udział samorządowcy, ludzie kultury i sztuki oraz mieszkańcy.

Przed Ratuszem, od strony wejścia głównego, można obejrzeć instalację prezentującą powojenne afisze teatralne "Wesela” przygotowaną przez Muzeum Podlaskie. Są też zajęcia edukacyjno-plastyczne, warsztaty, pokaz tworzenia zapisów alfabetem Braille’a, a na zakończenie wystąpi zespół "Kurpie Zielone”.

O 18:00 w kawiarni Kafajeto przy ul. Mazowieckiej 48 będzie można posłuchać fragmentów "Wesela” w języku esperanto w wykonaniu aktorów teatru T3. Zapraszają na nie Białostockie Stowarzyszenie Esperantystów, filia nr 14 Książnicy Podlaskiej oraz podlaski oddział Polskiego Związku Niewidomych. Po czytaniu będzie można obejrzeć film 'Wesele” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Od 9:15 do 17:15 obszernych fragmentów dramatu Stanisława Wyspiańskiego można wysłuchać w Radiu Białystok. W role pary młodej i weselników wcielili się dziennikarze Radia Białystok.

Narodowe Czytanie w Augustowie

Fragmenty najsłynniejszego utworu Stanisława Wyspiańskiego czytają też mieszkańcy Suwałk i Augustowa. Po raz kolejny oba miasta włączają się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.

Wspólne czytanie "Wesela” rozpoczęło się już o 11:00 w Miejskim Domu Kultury w Augustowie. Wzięli w nim udział zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Całość uświetniły inscenizacje teatralne poszczególnych scen dramatu w wykonaniu uczniów augustowskich szkół. Organizatorzy akcji zachęcali widzów i słuchaczy do przyniesienia ze sobą dzieła Wyspiańskiego z domowej biblioteki. Wzorem lat ubiegłych, egzemplarze książki zostały ostemplowane pamiątkową pieczęcią.

"Wesele" w Suwałkach

Narodowe Czytanie w Suwałkach rozpoczęło się o 17:00 w kinie Cinema Lumiere. Wybrane fragmenty "Wesela” czytają aktorzy z Teatru Amatorskiego "Grupa Kłusowników – Straż Przednia”. Organizatorem akcji jest Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Czytanie dramatu Wyspiańskiego w Łomży

Parlamentarzyści, władze miasta, aktorzy, uczniowie i ci, którzy sami się zgłosili - kilkadziesiąt osób czytało fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego w Łomży. "Narodowe czytanie" przygotowała - podobnie jak w latach poprzednich - Miejska Biblioteka Publiczna, tyle że tym razem, ze względu na pogodę, imprezę przeniesiono do jej wnętrz.

Były warsztaty plastyczne, konkursy, kiermasz książek, a specjalnymi "weselnymi" atrakcjami były występy Kapeli Kurpiowskiej i poczęstunek dla gości.

Utwór Wyspiańskiego powstał na kanwie autentycznego wydarzenia

"Wesele. Dramat w trzech aktach” to utwór Stanisława Wyspiańskiego, który powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku "Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań tego dzieła.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Ma popularyzować czytelnictwo, zwraca też uwagę na potrzebę dbałości o polszczyznę, wzmacnia poczucie kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury.

| red: maj, mag, sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Adaptacja "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w interpretacji dziennikarzy i prezenterów Radia Białystok

2.09.2017, 06:08

Nie tylko w Polsce, ale i w 22 innych krajach można usłyszeć w sobotę (02.09) "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Oddaj krew
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok