Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości poświęcone 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli i w Okopach

Uroczystości poświęcone 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli i w Okopach

autor: Marcin Mazewski

10.09.2017, 07:19, akt. 17:44

W Suchowoli i Okopach (Podlaskie) odbyły się w sobotę i niedzielę obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, który pochodził z tych ziem. Podczas niedzielnych uroczystości w Okopach mówiono m.in. o idei powstania w tym miejscu muzeum ks. Popiełuszki.

09.09.2017 Suchowola - Uroczystości w 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Marcin Mazewski
09.09.2017 Suchowola - Uroczystości w 70. rocznicę urodzin bł. ks. Jerzego Popiełuszki, fot. Marcin Mazewski

Uroczystość w Okopach - rodzinnej wsi ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Edyty Wołosik

Uroczystości poświęcone 70. rocznicy urodzin ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Marcina Mazewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystość w Okopach - rodzinnej wsi ks. Jerzego

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów na grobie rodziców duchownego, a następnie obchody przeniosły się pod rodzinny dom księdza Jerzego. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński przypomniał, że poświęcenie i nauki kapłana przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności.

Z pokorą, ale i wdzięcznością dziękujemy dzisiaj panu Bogu za dar jego życia, za dar jego dzieła. Za to, że dzięki niemu dzisiaj jesteśmy wolni, przełamaliśmy, a do tego prowadził nas ksiądz Jerzy Popiełuszko, totalitaryzm, przełamaliśmy zniewolenie, komunizm. Odzyskaliśmy niepodległość, suwerenność. Pokonaliśmy pod jego przewodnictwem znaczną część zła, bo pamiętamy jego najważniejsze słowa - "zło dobrem zwyciężaj" - mówił podczas uroczystości Jarosław Zieliński.

W południe rozpoczęła się polowa msza święta. Był także koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, oraz występ Marcina Stycznia i Haliny Łabonarskiej i artystó. Obchody zakończyło zwiedzanie rodzinnego domu błogosławionego.


Będzie muzeum upamiętniające ks. Popiełuszkę?

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel podczas niedzielnych obchodów apelował m.in. o powstanie - właśnie w Okopach - muzeum upamiętniającego ks. Popiełuszkę.

Wcześniej powiedział, że to pomysł fundacji "Dobro", którą utworzyła rodzina Popiełuszków. Fundacja wspólnie z gminą Suchowola i kilkoma innymi podmiotami, m.in. MSWIA, IPN oraz Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizowała rocznicowe uroczystości.

Matyskiel powiedział, że głównym jej celem jest właśnie stworzenie muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach. 

Rodzina zainicjowała tę fundację. Praktycznie władze fundacji to najbliższa rodzina. W przyszłości fundacja chce pozyskać środki finansowe na budowę muzeum, na swoich działkach

- dodał Michał Matyskiel.

Jak podkreślił rozwój kultu błogosławionego zwiększa ruch pielgrzymkowy w Okopach. Pielgrzymi odwiedzają też kościół w Suchowoli i izbę pamięci ks. Jerzego w Suchowoli. - Rodzina chce tak zagospodarować przestrzeń w Okopach, żeby była możliwość i przyjmowania pielgrzymów, ale również utworzenia tam muzeum - dodał.

Na uroczystościach w Suchowoli byli mieszkańcy miasta, przedstawiciele rządu, rodzina i znajomi 

W głównych uroczystościach w sobotę (09.09) wzięła udział rodzina ks. Jerzego, mieszkańcy Suchowoli, przedstawiciele władz państwowych z ministrami SWiA Mariuszem Błaszczakiem i rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, władze samorządowe, parlamentarzyści, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk i przewodniczący podlaskich struktur Solidarności Józef Mozolewski.

Listy do uczestników skierowali m.in. prezydent RP Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kapłan najbardziej znany z mszy za ojczyznę

Burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel powiedział, że cała Polska bardziej zna działalność ks. Popiełuszki jako kapłana "Solidarności" i organizatora mszy za ojczyznę na warszawskim Żoliborzu, a znacznie mniej jest znana ta część jego życia, którą spędził tam, gdzie się urodził. Uroczystości w Suchowoli i w niedzielę w Okopach mają być takimi wspomnieniami.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przypomniał w swoim wystąpieniu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Suchowoli, że duchowny w swoich kazaniach, w czasie mszy za ojczyznę, "mówił o Polsce solidarnej, wolnej i demokratycznej".

Nawiązując do słów ks. Jerzego "nie daj się zwyciężyć złu, zło dobrem zwyciężaj" ocenił, że jest to przesłanie wciąż aktualne. "To jest dewiza, która powinna przyświecać nam wszystkim" - dodał minister Błaszczak.


Minister Błaszczak: Zabójcy księdza ukarani, ale mocodawcy nie

Szef MSWiA zaznaczył, że bezpośredni sprawcy zabójstwa duchownego zostali ukarani. Ale - jak to ujął - "wszyscy ci, którzy byli mocodawcami tych bandytów, nie ponieśli kary za swoje inspiracje, za swoje czyny". "Nie rozliczona została także cała formacja, która stała na straży aparatu opresji reżimu komunistycznego" - zauważył szef MSWiA.

Błaszczak powiedział, że w czasie III RP funkcjonariusze SB "cieszyli się przywilejami, takimi samymi przywilejami jakimi cieszyli się w PRL", ale to się zmieni, bo od 1 października wchodzi w życie uchwała dezubekizacyjna, która "odbiera funkcjonariuszom SB nienależne przywileje, a ich emerytury i renty "nie będą wyższe niż przeciętnego Polaka". "Słyszymy jak są tym oburzeni. Uważają, że za 2 tys. zł nie mogą przeżyć (...), ale to jest właśnie sprawiedliwość, na tym też polega solidarność" - dodał Błaszczak.


Listy od Andrzeja Dudy, Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego

Uroczystości odbywają się pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Prezydent napisał do uczestników uroczystości, że w Suchowoli i Okopach zaczęło się to wszystko, "czego ksiądz Jerzy dokonał, za co był ceniony, a teraz jest czczony" i było "źródłem jego powołania i drogi do świętości". W liście - odczytanym przez dyrektor generalną kancelarii prezydenta Grażynę Ignaczak-Bandych - Andrzej Duda napisał, że ks. Popiełuszko był dla Polaków za życia "dobrym pasterzem i przewodnikiem duchowym w zmaganiach z komunizmem, a dzisiaj w wolnej Polsce mamy w nim wielkiego patrona i bardzo ważny autorytet wskazujący wzorce postępowania zarówno w życiu publicznym jak zawodowym i prywatnym".

Premier Beata Szydło podkreśliła w swoim liście (odczytał go wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski), że "dzieło życia błogosławionego ks. Jerzego stało się naszym narodowym symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego systemu, a także wymownym znakiem ofiary w imię wolności i godności człowieka". Dodała, że słowa ks. Popiełuszki o zwyciężaniu zła dobrem dawały siłę Polakom w walce o prawdę, a dziś w wolnym kraju "testament życia ks. Jerzego jest źródłem siły naszego narodu". Premier dziękowała wszystkim, którzy upamiętniają dzieło życia kapłana.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński napisał m.in: "trudno z całą pewnością orzekać o czymś, co się nie zdarzyło, ale zaryzykowałbym stwierdzenie, że bez księdza Jerzego Solidarność mogłaby nie przetrwać". Wspomniał rodziców księdza: Mariannę i Władysława, którzy ukształtowali go duchowo w wierze i patriotyzmie. Przypomniał, że prezydent Lech Kaczyński nadał ks. Popiełuszce pośmiertnie Order Orła Białego, a Mariannę Popiełuszko odznaczył Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą.


Krzyż Wolności i Solidarności dla ks. Popiełuszki 

 
Prezes IPN Jarosław Szarek poinformował, że wystąpi do prezydenta RP o pośmiertne uhonorowanie ks. Popiełuszki Krzyżem Wolności i Solidarności. Także podkreślał, że na początku drogi księdza był "dom, rodzina, ojciec i matka". Mówił, że to "święta kobieta, wzór polskich kobiet" należąca dziś do - jak to ujął - "panteonu polskich kobiet" obok Danuty Siedzikówny "Inki", Anny Walentynowicz, prof. Karoliny Lanckorońskiej, gen. Elżbiety Zawackiej. "Tam jest miejsce dla tej świętej kobiety. Ona wychowała nam tego świętego" - dodał.

Dodał, że nie można dziś pisać historii Solidarności bez jej kapelana ks. Jerzego Popiełuszki, tak jak nie można pisać historii II wojny światowej bez św. Maksymiliana Marii Kolbego, a dzieła ks. Popiełuszki "muszą trwać dalej".

Rodzina ks. Jerzego, bratanica Agnieszka, bratanek Marek i brat Józef dziękowali wszystkim za organizację uroczystości i pamięć o ks. Jerzym. "Ks. Jerzy był moim wujkiem, przyjacielem każdego z nas, dla każdego człowieka i myślę, że jest przyjacielem po dzisiejszy dzień" - powiedziała Agnieszka Popiełuszko.

Podczas uroczystości medalami "Pro Patria" prezesa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowano Hannę Teresę Grodziską-Królak i Adama Nowosada.

Błogosławiony ks. Jerzy urodził się w Okopach koło Sokółki

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się we wsi Okopy 14 września 1947 r. jako Alfons Popiełuszko. Imię zmienił oficjalnie w 1971 r. Był synem Marianny i Władysława, którzy prowadzili gospodarstwo rolne. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w suchowolskim liceum ogólnokształcącym. Tu zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB jesienią 1984 r. Uroczystość beatyfikacji ks. Popiełuszki odbyła się w 2010 r.

Program uroczystości:

9 września 2017 r. (sobota) Suchowola

12:00 Plac przed pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki Inauguracja obchodów, wystąpienia okolicznościowe, ceremonia składania kwiatów, wręczenie odznaczeń. Wystąpienie ministra Mariusza Błaszczaka.

13:15 Koncert Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

14:00 Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli Popołudnie wspomnień o ks. Jerzym, występy artystyczne młodzieży. Panel historyczny zorganizowany przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

18:00 Kościół parafialny w Suchowoli Msza święta.

13:00 – 17:00 Parking przed LO w Suchowoli - Stoisko edukacyjne IPN. Pokaz sprzętu Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej.

11:00-19:00 Okolicznościowe wystawy Instytutu Pamięci Narodowej: "Nasz Duszpasterz”, "Zdawałoby się im, że go unicestwili, a to on przeszedł do nieśmiertelności” oraz "Błogosławiony Ks. Jerzy Popiełuszko. Wystawa fotografii w 70. Rocznicę urodzin”. Zwiedzanie Izby Pamięci, spacer śladami ks. Jerzego.

10 września 2017 r. (niedziela) wieś Okopy koło Suchowoli

11:00 Złożenie kwiatów na grobie rodziców ks. Jerzego na cmentarzu parafialnym przez delegację.

11:30 Scena i ołtarz polowy przed domem rodzinnym ks. Jerzego. Wystąpienia oficjalne.

12:00 Polowa Msza święta.

13:30 Koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Koncert Marcina Stycznia i zaproszonych Artystów.

13:00-15:00 Zwiedzanie domu ks. Jerzego.

źródło: PAP, IAR | red: mag, mak, maj


ZOBACZ TEŻ:


Michał Matyskiel

8.09.2017, 09:02

- Jesteśmy dumni z tego, że pochodzi naszej ziemi, ze wsi Okopy pod Suchowolą, tu się uczył w liceum, które teraz nosi jego imię - mówi burmistrz Suchowoli.


Bł. ks. Jerzy Popiełuszko upamiętniony na muralu w Suchowoli

22.11.2016, 07:20

W ten sposób oddano hołd błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce. Wizerunek kapłana znalazł się na muralu w Suchowoli.


32. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

23.10.2016, 07:29

Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele Solidarności z całej Polski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Wejściówki na jubileuszowy koncert Raz Dwa Trzy

"Moje białostockie powidoki" Andrzeja Fiedoruka

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok

Na białostockich pływalniach w czasie ferii jest luźniej, fot. Wojciech Szubzda
BIAŁYSTOK
28.01.2020, 05:43, akt. 29.01.2020, 11:08

Ferie w mieście nie muszą być nudne [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok