Radio Białystok | Wiadomości | Mimo trwającego tam remontu, turyści odwiedzają Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Mimo trwającego tam remontu, turyści odwiedzają Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

1.10.2017, 13:37, akt. 13:50

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach odwiedzają turyści i mieszkańcy, mimo trwającego tam remontu. Część dawnej ekspozycji o poetce można oglądać w pałacyku, który znajduje się na zapleczu muzeum.

Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, foto Anna Przybycień
Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, foto Anna Przybycień

Latem wystawę odwiedziło ponad 1000 osób

Jak poinformowała kierownik muzeum Magdalena Wołowska-Rusińska, latem wystawę w pałacyku odwiedziło ponad tysiąc osób. Zwykle rocznie do muzeum przychodziło ponad 10 tys. osób.

Pomimo tego, że muzeum jest zamknięte, odwiedzali nas w sezonie turyści nieświadomi, że trwa remont i to się opłaciło, bo mamy w ofercie wystawę w pałacyku, choć jest ona obecnie skromniejsza. Jako muzeum nie dajemy o sobie zapomnieć, obroniliśmy się pomimo remontu - powiedziała Magdalena Wołowska-Rusińska.

Dodała, że oprócz czasowej wystawy w pałacyku, są także prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z suwalskich szkół. - Zajęcia są prowadzone, ale w okrojonej formule - informuje kierownik muzeum.

Remont muzeum zakończy się jesienią 2018 r.

Muzeum im. Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk

Muzeum im. Konopnickiej, to ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Suwałk, ale także dla turystów. - Maria Konopnicka tutaj się urodziła, to nasza tożsamość, a latem to nasza wizytówka. Ludzie przychodzą, żeby zobaczyć miejsce, gdzie się urodziła. Każdy wie, kto to Maria Konopnicka - powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. Muzeum im. Marii Konopnickiej jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Jerzy Brzozowski dodał, że muzeum przeszło remont w latach osiemdziesiątych XX wieku, stąd potrzeba zmiany oblicza tej placówki. Generalny remont obejmuje roboty rozbiórkowe od fundamentów po dach.  Remontowane są ściany konstrukcyjne, wymieniany jest dach, stolarka okienna i drzwiowa.

Plan modernizacji obiektu przewiduje m.in. zakup sprzętu wystawienniczego, magazynowego, technicznego, multimedialnego, nowoczesnych technologii i aplikacji informacyjno-komunikacyjnych. Budynek zostanie wyposażony we wszystkie podstawowe instalacje wewnętrzne i zewnętrzne, kupione zostanie także wyposażenie ułatwiające dostęp do obiektu osobom niepełnosprawnym. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także teren wokół muzeum: drogi dojazdowe, parkingi, chodniki i zieleń.

Inwestycja ma kosztować ponad 3,2 mln zł, z czego 1,8 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

Muzeum otwarto w latach 70. XX wieku

Muzeum otwarto 23 sierpnia 1973 r. Jest tam stała wystawa pt. "Maria Konopnicka 1842-1910. Za zamkniętymi drzwiami czasu". Ekspozycja urządzona była dotąd na parterze w obu skrzydłach budynku, w którym 23 maja 1842 r. urodziła się i spędziła pierwszych siedem lat Maria Stanisława z Wasiłowskich Konopnicka. 

Po remoncie wystawa będzie przeprojektowana. Ma być nowocześniejsza.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 07:42

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: stock.adobe.com
REGION
18.09.2020, 19:54, akt. 20:01

Gala Ekonomii Społecznej w Piątnicy


Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii Białystok

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok