Radio Białystok | Wiadomości | "Inicjatywa społeczna roku" – wojewoda podlaski nagrodził organizacje pozarządowe

"Inicjatywa społeczna roku" – wojewoda podlaski nagrodził organizacje pozarządowe

2.10.2017, 14:02, akt. 14:45

Kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją nagrodził w poniedziałek (2.10) w Białymstoku wojewoda podlaski w konkursie "Inicjatywa społeczna roku".

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Wojewoda podlaski nagrodził organizacje pozarządowe - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Konkurs honoruje inicjatywy lokalne lub ponadlokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, ale już zostały dostrzeżone, bo były ważne społecznie - podkreślał podczas uroczystego wręczenia nagród wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Z jednej strony docenialiśmy i honorowaliśmy to, co jest stałym dorobkiem poszczególnych podmiotów, co ma duży zasięg społeczny (...), ale również chcieliśmy docenić te lokalne grupy, działania, które w swoich społecznościach odgrywać będą lub już odgrywają bardzo istotną rolę - powiedział wojewoda.

Dodał, że jeżeli nagrody przyczynią się do tego, że organizacjom będzie łatwiej działać i prowadzić swoje przedsięwzięcia, to już będzie to "wartość dodana" konkursu. Dodał, że będą pewnie także motywacją i impulsem do kolejnych działań na rzecz społeczności czy "drugiego człowieka".

4 kategorie w konkursie

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej, polityka społeczna. We wszystkich kategoriach łącznie było sześciu równorzędnych laureatów, dziewięć kolejnych organizacji wyróżniono. Nagrodzonych wybrano spośród 42 zgłoszeń, które napłynęły do konkursu za działalność w 2016 r. Oceniała ja konkursowa kapituła.

Nagrody honorowe za całokształt działalności odebrali: Bogusława Wencław
z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Konkurs ma promować także małe organizacje

Pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego Tomasz Madras powiedział, że konkurs chce promować nie tylko znane, duże organizacje działające w dużych miastach, ale też te małe, które pracują w miastach powiatowych czy pojedynczych miejscowościach, by "pokazać je szerszej publiczności", by dać przykład innym.

Madras powiedział, że w jednej kategorii oceniano organizacje działające w różnych skalach i dziedzinach, stąd podwójne tytuły laureatów.

Nagrody w kategorii edukacja i sport przyznano: Stowarzyszeniu Historycznemu im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce za sztafetę niepodległości oraz Fundację Instytut Rozwoju Technologii za cykl konferencji "Programistok" promujących nowoczesne technologie.

W kategorii kultura i dziedzictwo narodowe tytuły laureata dostali: Fundacja "Pro Anima", która popularyzuje sztuki dawne oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie" - organizatora w Ogrodniczkach koło Białegostoku podlaskiego pikniku militarnego "Misja Wschód".

Mariusz Perkowski z "Pro Anima" powiedział, że fundacja stara się pokazać współcześnie kulturę i muzykę z XVIII wieku, gdy Białystok - za czasów Branickich - miał swój kulturalny "Wersal" i powinien się nim chwalić. Wojciech Hernik, organizator znanej w regionie i popularnej "Misji Wschód" zaznaczył, że to pierwsza nagroda dla tej imprezy, a tegoroczną jej edycję odwiedziło 49 tys. osób. Podczas misji można oglądać sprzęt wojskowy, liczne grupy rekonstrukcyjne z różnych epok.

Za budowanie wspólnoty lokalnej nagrodę dostało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej "Barka" za lokalną sieć wolontariatu. Laureatem w kategorii polityka społeczna zostało Podlaskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów "Klanza" za działającą od dziesięciu lat placówkę terapeutyczną pomagającą dzieciom i rodzinom.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: klub wolontariuszy "W jedną stronę" z gimnazjum nr 1 w Bielsku Podlaskim, stowarzyszenie "Sporteam" z Zambrowa, które organizuje maratony szosowe, nieformalna grupa pań, które organizują mobilną kurpiowską wioskę tematyczną.

Nagrodzony wyróżnieniem Krzysztof Stawnicki z Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii zaapelował o utworzenie odrębnej kategorii w tej dziedzinie. 

źródło: PAP | red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Potrzebne zeszyty, kredki, długopisy. Białostocka Caritas rozpoczęła akcję "Tornister pełen uśmiechów"

12.08.2017, 08:00

Dzięki tej akcji 600 dzieci z najuboższych rodzin w regionie dostanie szkolne wyprawki.


Podopieczni białostockiej Caritas wyjechali na kolonie do Krynek

7.08.2017, 16:23

Gdyby nie ta akcja i pomoc wielu ludzi, prawdopodobnie wiele dzieci z tej grupy nie wyjechałoby na wakacje.


Trzy dni z militariami podczas Pikniku "Misja Wschód"

8.06.2017, 18:58

To największa taka akcja plenerowa w województwie podlaskim i jedna z największych w kraju. Wiadomo już, jakie atrakcje czekają na nas podczas Podlaskiego Pikniku Militarnego "Misja Wschód".


Znamy listę kandydatów do tytułu Podlaskiej Marki

23.02.2017, 10:49

W tym roku rywalizacja będzie zacięta ze względu na dużą liczbę zgłoszonych inicjatyw i produktów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


EkidenBiałystok, fot. Mariusz Gajlewicz
POGODA
20.05.2019, 14:49, akt. 18:03

Ulewy i grad w Podlaskiem


Kampus UwB, fot. Lech Pilarski
MÓWI SIĘ
20.05.2019, 15:44, akt. 16:01

Będzie trudniej uzyskać doktorat

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok