Radio Białystok | Wiadomości | Około 150 różnych wydań Pisma Świętego na wystawie w Książnicy Podlaskiej

Około 150 różnych wydań Pisma Świętego na wystawie w Książnicy Podlaskiej

8.10.2017, 08:24, akt. 08:33

Teksty biblijne na pergaminowych zwojach, unikatowy egzemplarz Biblii w 66 językach, kilkusetletnie wydania Pisma Świętego, czy w wersji do pobrania na smartfona można oglądać na wystawie w Białymstoku. Ma ona przybliżać i popularyzować wiedzę o Biblii.

© Magdalena Kucova - fotolia.com
© Magdalena Kucova - fotolia.com

"Od pergaminu do E-Biblii"

Wystawa "Od pergaminu do E-Biblii" została przygotowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, prezentowana jest w Książnicy Podlaskiej w Białymstoku. Będzie można ją oglądać do 13 października.

- Jest to ekumeniczna i sumaryczna wystawa tekstów biblijnych - powiedział jej organizator, pastor Adam Grześkowiak. Jej celem - jak dodał - jest ukazanie powstawania tekstów biblijnych od samego początku, czyli od okresu starożytnego Izraela po pierwsze wieki nowożytne, kiedy powstawały teksty nowotestamentowe. Dodał, że to także okazja do zobaczenia sposobów przekazu tekstów biblijnych poprzez różne formy i materiały piśmiennicze, które były dostępne - od papirusów, przez pergaminy, a w późniejszych wiekach teksty drukowane.

Na ekspozycję składają się wydania Biblii m.in. ze zbiorów Biblioteki Wyższej Szkoły Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej, Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Białymstoku, kolekcji prywatnych, także ze zbiorów Książnicy Podlaskiej. Wśród eksponatów można zobaczyć wiele unikalnych wydań - mówił Grześkowiak.

Na wystawie m.in. pierwsze polskie wydanie Biblii

Ze zbiorów specjalnych Książnicy Podlaskiej prezentowane jest m.in. pierwsze polskie wydanie Biblii z 1561 roku. Pokazywana jest też Biblia Gdańska – egzemplarz pochodzący z 1720 roku. Grześkowiak powiedział, że Biblia powstała na potrzeby polskich środowisk ewangelickich i napisana jest gotycką czcionką. Egzemplarz ma zdobione okucia typowe dla środowisk protestanckich.

Pokazywana jest też jedyna na świecie, przetłumaczona na 66 języków Biblia - "Holy Bible", która została przygotowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Jedna z ksiąg – księga Ozeasza przetłumaczona jest na język polski. "Holy Bible" waży 7,5 kilograma.

Oglądać można też biblijne zwoje pergaminowe, które funkcjonowały w Polsce w okresie przedwojennym. Zwoje zawierają fragmenty piątej Księgi Mojżeszowej. Na pergaminie odnaleźć można wyznanie wiary judaizmu.

"Od pergaminu do E-Biblii" to nie tylko historia, ale też informacje o mobilnych aplikacjach na smartfony, które umożliwiają studiowanie Biblii pod kątem konkretnego hasła czy jednego słowa.

Niepowtarzalne wydanie Pisma Świętego

Każdy chętny może wziąć udział w tworzeniu niepowtarzalnego wydania Pisma Świętego, przepisując jego fragment ręcznie. Adam Grześkowiak powiedział, że ta Biblia zaczęła powstawać od 2004 roku, kiedy wystawa miała swoją pierwszą odsłonę na Nocy Muzeów w Warszawie. Od tamtej pory - jak dodał - udało się przepisać ręcznie m.in. Księgę Rodzaju.

Wystawa "Od pergaminu do E-Biblii" została przygotowana przez Kościół Adwentystów na pierwszą w Polsce Noc Muzeów (która odbywa się od 2004 roku) i nadal - jak mówił Grześkowiak - jest stałym punktem tej imprezy w Warszawie. Jest też prezentowana w różnych miastach w Polsce, z Białegostoku pojedzie do Szczecina.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Więcej czytelników i coraz więcej odwiedzin w bibliotekach Książnicy Podlaskiej

26.07.2017, 13:22

Więcej czytelników, więcej odwiedzin w bibliotekach. Książnica Podlaska podsumowała pół roku działalności.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu

Dwudniowy Jarmark Wigierski, fot. Marta Sołtys
WARTO TAM BYĆ
15.08.2020, 08:35, akt. 16:28

Dwudniowy Jarmark Wigierskiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok