Radio Białystok | Wiadomości | Prokuratura w Hajnówce wszczęła kilka śledztw dotyczących blokad w Puszczy Białowieskiej

Prokuratura w Hajnówce wszczęła kilka śledztw dotyczących blokad w Puszczy Białowieskiej

20.10.2017, 17:25, akt. 17:31

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wszczęła dotąd kilka śledztw dotyczących blokad organizowanych w Puszczy Białowieskiej. To sprawy z zawiadomień zarówno aktywistów, jak i straży leśnej - poinformował w piątek (20.10) szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.

Fotolia.com
Fotolia.com

Ponad 30 zawiadomień

Przyznał, że w sumie zawiadomień, które w różny sposób wiążą się z sytuacją w i wokół Puszczy Białowieskiej, jest ponad trzydzieści. W większości trwa wciąż postępowanie sprawdzające, czyli nie zapadły jeszcze decyzje, czy wszczęte będzie śledztwo.

- W trzech sprawach wszczęto śledztwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego - powiedział prokurator Andrejczuk. Chodzi o podejrzenie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Straży Leśnej w czasie usuwania osób biorących udział - przed kilkoma tygodniami - w blokadach wycinki w puszczy. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów.

Prokurator dodał, że jest też kilka spraw dotyczących aktywistów; w niektórych z nich, kilku osobom zostały postawione zarzuty naruszenia nietykalności strażników czy zmuszania ich do odstąpienia od czynności służbowych.

Wśród spraw, co do których nie podjęto jeszcze decyzji i trwa postępowanie sprawdzające, jest zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa resortu środowiska Jana Szyszko, które do Prokuratora Generalnego skierowała posłanka Platformy Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz.

Protesty ekologów w Puszczy Białowieskiej

Protesty ekologów przeciwko wycince Puszczy Białowieskiej trwają - w różnej formie - od czerwca. W różnych miejscach blokują oni maszyny pracujące przy wycince i próbują uniemożliwiać wywózkę drewna. Jak sami podają, w zorganizowanych dotąd 60 blokadach w puszczy wzięło udział ok. tysiąca osób z różnych krajów.

Ekolodzy z Obozu dla Puszczy poinformowali w piątek, że w czwartek wieczorem leśnicy siłą usunęli osoby, które przez 16 dni blokowały drogę na tzw. Wilczym Trybie koło Teremisek, w sąsiedztwie Białowieskiego Parku Narodowego. Była to, jak dotąd, najdłużej trwająca blokada w puszczy. Adam Bohdan z Fundacji Dzika Polska poinformował, że uczestniczący w blokadzie niemieccy aktywiści skontaktowali się z ambasadą swego kraju po tym, jak obywatelka Niemiec trafiła z obrażeniami ręki odniesionymi wskutek tej akcji, na kilka godzin do szpitala.

Lasy Państwowe nie komentują tych wydarzeń w Puszczy Białowieskiej.

Protestujący w Puszczy ekolodzy sprzeciwiają się zwiększonemu planowi pozyskania drewna z Nadleśnictwa Białowieża. Ministerstwo, uzasadniając decyzję o zwiększeniu wycinki, podkreślało, że wynika ona z konieczności walki z kornikiem, który masowo zaatakował puszczańskie drzewa.

12 grudnia odbędzie się kolejne posiedzenie przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości w sporze pomiędzy Polską i Komisją Europejską ws. Puszczy Białowieskiej. Trybunał bada, czy zwiększona wycinka narusza postanowienie unijnych dyrektyw, ptasiej i siedliskowej.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Po 16 dniach strażnicy leśni siłą usunęli protestujących ekologów z Puszczy Białowieskiej

20.10.2017, 10:44

Strażnicy leśni w asyście policji i straży pożarnej siłą usunęli protestujących aktywistów blokujących wywóz drewna z Puszczy Białowieskiej.


Dwie pikiety w sprawie Puszczy Białowieskiej

13.10.2017, 10:09

Najpierw manifestację poparcia urządzili zwolennicy wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, później pikietowali przeciwnicy działań leśników.


Eskalacja konfliktu w Puszczy Białowieskiej

10.10.2017, 10:57

Protest aktywistów w Puszczy Białowieskiej i działania strażników leśnych znalazły się pod lupą prokuratury.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok