Radio Białystok | Wiadomości | Eskalacja konfliktu w Puszczy Białowieskiej

Eskalacja konfliktu w Puszczy Białowieskiej

autor: Ryszard Minko

10.10.2017, 10:57, akt. 11:38

Protest aktywistów w Puszczy Białowieskiej i działania strażników leśnych znalazły się pod lupą prokuratury.

fot. Aneta Gałaburda
fot. Aneta Gałaburda

Do śledczych w Hajnówce wpływa coraz więcej zawiadomień o naruszaniu prawa przez obie strony konfliktu wokół wycinki lasu.

Aktywny protest w Puszczy Białowieskiej

Działacze organizacji ekologicznych od pięciu miesięcy prowadzą aktywny protest w Puszczy Białowieskiej. Głównie blokują sprzęt służący do masowej wycinki drzew oraz uniemożliwiają wywożenie już ściętych drzew. Z kolei Lasy Państwowe do usuwania blokad skierowały dziesiątki strażników leśnych z całej Polski. 

Kilka zawiadomień do prokuratury

Okazuje się, że między obiema stronami coraz częściej dochodzi do fizycznych starć. Tylko w ostatnich tygodniach do prokuratury w Hajnówce trafiło kilka zawiadomień od poszkodowanych strażników i ekologów. Jak informuje szef prokuratury w Hajnówce Jan Andrejczuk - najnowsze dotyczy protestu z 4 października w miejscowości Podwaśki. Jak wynika z zawiadomienia jeden ze strażników leśnych miał być zmuszany do odstąpienia od czynności służbowej poprzez naruszenie nietykalności cielesnej. Podejrzany mieszkaniec województwa śląskiego usłyszał już zarzut, do którego się nie przyznał. 

O naruszeniach prawa przez strażników leśnych informują też protestujący. Hajnowska prokuratura prowadzi postępowania przygotowawcze wobec czterech protestów, w których strażnicy leśni mieli poturbować 9 osób. W tych sprawach jednak jeszcze nikomu nie postawiono zarzutów, bo wciąż trwają przesłuchania świadków.

Część protestów znalazła też już finał w sądzie, gdzie kilkunastu aktywistów odpowiada za naruszenie spokoju i porządku publicznego.

| red: maj

ZOBACZ TEŻ:


W 2017 r. w Puszczy Białowieskiej wycięto ponad 93 tys. drzew

9.08.2017, 08:37

Od początku roku w trzech puszczańskich nadleśnictwach: Browsk, Hajnówka i Białowieża pozyskano 111 tys. 993 m sześciennych drewna - poinformowały Lasy Państwowe. Jeżeli przyjąć, że jedno drzewo to 1,1-1,2 m sześciennych drewna, to z Puszczy Białowieskiej usunięto ponad 93 tys. drzew.


Czy osoby protestujące w Puszczy Białowieskiej zostaną ukarane?

9.08.2017, 07:03

Przed Sądem w Hajnówce rozpoczął się w środę (9.08) proces pierwszej grupy osób obwinionych w związku z blokowaniem harvesterów - ciężkich maszyn do wycinki w Puszczy Białowieskiej. Chodzi o jedną z pierwszych takich akcji, która miała miejsce w czerwcu.


Nie pozwalali wyjechać tirowi z drewnem z puszczy - ekolodzy blokowali drogę

4.08.2017, 12:39

Kilkudziesięciu ekologów blokowało w piątek (4.08) drogę Narewkowską w Starej Białowieży. To uczestnicy obozu w Puszczy Białowieskiej, który jest tam od maja.


Ekolodzy oczekują natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej

28.07.2017, 17:20

Koalicja organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę Puszczy Białowieskiej oczekuje od rządu natychmiastowego zastosowania się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazuje zaprzestania wycinki w puszczy - poinformowali w piątek ekolodzy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


RadioRower


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok