Radio Białystok | Wiadomości | "poMOC, a nie przeMOC" - podlaski program zwracający uwagę na problem przemocy wobec seniorów

"poMOC, a nie przeMOC" - podlaski program zwracający uwagę na problem przemocy wobec seniorów

23.10.2017, 17:28, akt. 17:33

Przemoc w stosunku do seniorów to duży i nieuświadomiony problem; same ofiary często nie chcą o nim mówić, szczególnie gdy sprawcą jest członek rodziny - wskazywali uczestnicy kongresu, inaugurującego w Białymstoku podlaski program "poMOC, a nie przeMOC".

Inauguracja podlaskiego programu "poMOC, a nie przeMOC", 23.10.2017, fot. Iza Serafin
Inauguracja podlaskiego programu "poMOC, a nie przeMOC", 23.10.2017, fot. Iza Serafin

"poMOC, a nie przeMOC" - podlaski program zwracający uwagę na problem przemocy wobec seniorów - relacja Izy Serafin

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Program "poMOC, a nie przeMOC" został przygotowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku we współpracy m.in. z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku, Uniwersytetem w Białymstoku, środowiskami pielęgniarek, lekarzy a także pracowników socjalnych.

Konferencje, seminaria i happeningi na terenie Podlaskiego

Jak powiedział naczelnik wydziału prewencji KWP w Białymstoku Maciej Zakrzewski jest to program z obszaru przemocy wobec rodziny, a szczególnie przemocy wobec osób starszych. Dodał, że przemoc ta ma różne formy - fizyczną, psychiczną, seksualną czy ekonomiczną.

Działania w ramach programu już się rozpoczęły i potrwają do końca 2019 roku. W jego ramach będą organizowane konferencje, seminaria, wspólne akcje, happeningi na terenie całego województwa. Zakrzewski powiedział, że kilka szkoleń już się odbyło m.in. z pielęgniarkami, lekarzami, a także alumnami seminarium duchownego. Dodał, że są to osoby, które cieszą się dużym zaufaniem osób starszych, dlatego tak ważne jest uwrażliwienie właśnie ich, co mogą zrobić i jakie działania podjąć, gdy widzą, że osoba starsza doświadcza przemocy.

Zakrzewski uważa, że przemoc w stosunku do seniorów jest dużym problemem, ale mówi się o nim rzadko. W jego ocenie, wynika to z różnych powodów, m.in. z tego, że osoby starsze bardzo często wstydzą się o tym zjawisku mówić, szczególnie wtedy, gdy sprawcami są członkowie ich rodzin. - Często seniorzy obwiniają o to siebie i uważają tę przemoc za swoje niepowodzenie - dodał.

Problem przemocy w stosunku do osób starszych jest mało rozpoznany

Podobnego zdania jest Marlena Połowianiuk z KWP w Białymstoku, koordynatorka tzw. Niebieskiej Karty; uważa, że problem przemocy w stosunku do osób starszych jest mało rozpoznany. 

Trudno jest nam dotrzeć do samych pokrzywdzonych, do samych ofiar dlatego, że ten problem jest skrzętnie ukrywany przez członków rodziny, przez osoby starsze" - powiedziała Marlena Połowianiuk z KWP w Białymstoku.

Marlena Połowianiuk poinformowała, że w Podlaskiem w ubiegłym roku Niebieską Kartę założono blisko 4 tys. rodzin, w tym ponad 370, to karty dotyczące przemocy wobec osób starszych.

Przemoc wobec osób starszych przestaje być tematem tabu

Prof. Małgorzata Halicka z Uniwersytetu w Białymstoku uważa, że przemoc w rodzinach wobec osób starszych przestaje być tematem tabu, ale trzeba podejmować działania, przede wszystkim edukacyjne, zarówno dla seniorów jak i osób z ich środowiska, sąsiadów i rodzin oraz osób, które się nimi zajmują - lekarzy, pielęgniarek, pracowników socjalnych. Mówiła, że osoby starsze często nie mają wiedzy co mogą zrobić, gdzie pójść, do kogo się zwrócić, by otrzymać pomoc.

Zadaniem policji jest reagowanie na przemoc - powiedział dziennikarzom wiceszef resortu spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. 

Dzielnicowi tu mają szczególną rolę do spełnienia, powinni znać, jak najliczniej, jak najszerzej swoich podopiecznych, czyli mieszkańców swojego rewiru i właśnie w tym zakresie muszą rozpoznawać problemy osób starszych - dodał Jarosław Zieliński.

Wiceminister Zieliński apelował też, aby rodziny i sąsiedzi osób starszych zgłaszali przypadki przemocy wobec seniorów. Mówił, że do tego służy m.in. krajowa mapa zagrożeń.

Na drugą stronę problemu zwrócił uwagę kierownik kliniki psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku dr hab. Napoleon Waszkiewicz. Mówiąc o przemocy psychicznej wobec osób starszych, zwrócił uwagę na ich opiekunów. Powiedział, że często by móc opiekować się seniorem poświęcają oni swoje życie zawodowe i prywatne, a to ma wpływ na poziom stresu, ogólne samopoczucie i sytuację finansową. Dlatego - jak dodał - ważna jest profilaktyka także wśród tych osób.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


Bieg Białej Wstążki o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku

21.10.2017, 07:21

W ten sposób chcieli zwrócić uwagę na problem bezpieczeństwa seniorów. Podlascy policjanci zorganizowali bieg Białej Wstążki o Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Białymstoku.


Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów – ponad 70 tysięcy złotych straciła mieszkanka Białegostoku

18.10.2017, 15:17

Oszuści po raz kolejny wykorzystują zaufanie starszych osób w naszym regionie. Około 70 tysięcy złotych straciła 72-letnia kobieta z Białegostoku.


Emeryci i renciści obchodzili w Białymstoku Wojewódzki Dzień Seniora

17.10.2017, 14:16

Emeryci i renciści obchodzili we wtorek (17.10) w Białymstoku Wojewódzki Dzień Seniora. Były życzenia, podziękowania za ich działalność oraz dyplomy i odznaczenia dla tych, którzy działają na rzecz lokalnego środowiska.


Oszuści wykorzystują zaufanie starszych osób z podlaskich wsi

31.08.2017, 11:27

Oszuści wykorzystują zaufanie starszych osób z podlaskich wsi. Takie alarmujące sygnały dostaliśmy od naszych słuchaczy. Potwierdziła to wizyta naszej reporterki we wsi Wojszki w powiecie białostockim. Choć jest to duża wieś i położona niedaleko Białegostoku, to oszuści pojawiają się tam wręcz masowo.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok