Radio Białystok | Wiadomości | Znamy projekty, które powstaną z budżetu obywatelskiego w Łomży

Znamy projekty, które powstaną z budżetu obywatelskiego w Łomży

autor: Adam Dąbrowski

23.10.2017, 18:47, akt. 19:08

Osiem projektów znalazło się na liście do sfinansowania w ramach budżetu obywatelskiego Łomży na 2018 rok. Łączna ich wartość sięga 1,5 mln zł. Jeśli prezydentowi miasta uda się zwiększyć pulę pieniędzy, sfinansowane zostaną jeszcze trzy projekty.

Fot. Adam Dąbrowski
Fot. Adam Dąbrowski

Mieszkańcy oddali ponad 15,5 tys. głosów

W poniedziałek (23.10) ogłoszone zostały wyniki głosowania na 26 projektów. W sumie oddano na nie ponad 15,5 tys. głosów; maksymalnie można było wybrać 3 projekty.

Dla potrzeb zgłaszanych pomysłów, miasto zostało podzielone na trzy strefy, z których każda otrzymała czwartą część zaplanowanej kwoty. Pozostała jedna czwarta stanowi rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.

Jak poinformował Łukasz Czech z łomżyńskiego magistratu, na razie podzielono 1,5 mln zł na osiem projektów, które otrzymały najwięcej głosów. To przede wszystkim budowa dróg, ścieżek rowerowych, miejsc postojowych i chodników.

Co powstanie na łomżyńskich osiedlach?

Na Łomżycy powstaną mini bulwary wzdłuż Rzeki Łomżyczka i inteligentne oświetlenie traktu pieszo rowerowego wraz z monitoringiem od ul. Przyjaźni do Szerokiej.

Na Osiedlu Południe wyremontowane zostaną chodniki przy ulicach Przykoszarowej i Niemcewicza, ciąg komunikacyjny przy ul. Bema i wykonane zostaną miejsca postojowe na obrzeżach parku Jana Pawła II pomiędzy budynkami przy u. Bema i Prusa.

Wśród projektów, które miały zbyt mało głosów i nie zostaną sfinansowane z budżetu obywatelskiego na 2018 rok, jest np. "Rozćwierkana Łomża", czyli projekt montażu budek lęgowych dla ptaków śpiewających, siłownia fitness czy artystyczna elewacja jednego z bloków.

Łukasz Czech dodał, że być może uda się sfinansować jeszcze trzy projekty z kolejnymi najlepszymi wynikami w głosowaniu (po jednym z każdej strefy). Wszystko zależy od tego, czy prezydentowi miasta uda się przekonać radnych, by budżet obywatelski na 2018 rok sięgnął 2 mln zł.

Młodzieżowy budżet obywatelski po raz pierwszy w Łomży

Nowością w Łomży jest pula 100 tys. zł w - głosowanym po raz pierwszy - młodzieżowym budżecie obywatelskim. Mogły to być pomysły dotyczące młodzieży, ale też i tzw. projekty miękkie o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Projekty zgłoszono trzy, ale pieniędzy starczy na dwa. Czech zaznaczył, że będą prowadzone rozmowy z autorami wszystkich tych propozycji, by można było obniżyć ich wartość i zrealizować jednak wszystkie trzy pomysły.

To piąta edycja budżetu obywatelskiego w Łomży; w dotychczasowych mieszkańcy zdecydowali o podziale w sumie ponad 3 mln zł.

źródło: PAP | red: wsz

ZOBACZ TEŻ:


W Łomży rozpoczęło się głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego 2018

18.09.2017, 14:21

W Łomży rozpoczęło się w poniedziałek (18.09) głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego miasta na 2018 rok. Głosowanie na 26 pomysłów potrwa do 6 października. Do podziału będą 2 mln zł. Oddzielny budżet 100 tys. zł mają propozycje dotyczące młodzieży.


Uroczyste oddanie do użytku ul. Podleśnej i ul. Piaski w Łomży

2.09.2017, 18:41

W Łomży w sobotę (02.09) uroczyście oddano do użytku ul. Podleśną i ul. Piaski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok