Radio Białystok | Wiadomości | Zamiast odpoczywać – muszą odrabiać lekcje. Siódmoklasiści i ich rodzice skarżą się na przeciążenie nauką

Zamiast odpoczywać – muszą odrabiać lekcje. Siódmoklasiści i ich rodzice skarżą się na przeciążenie nauką

autor: Ryszard Minko

25.10.2017, 14:31, akt. 18:12

Rzecznik Praw Dziecka nazywa to naruszeniem prawa do wypoczynku i zabawy, psychologowie - przeładowaniem, a dzieciaki - koniecznością. Chodzi o prace domowe, które w tym roku szczególnie doskwierają siódmoklasistom ze szkół podstawowych.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zamiast odpoczywać – muszą odrabiać lekcje. Siódmoklasiści i ich rodzice skarżą się na przeciążenie nauką - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uczniowie nie mają czasu wolnego?

Jak mówią uczniowie - każdego dnia, także w weekendy zmuszani są do poświęcania czasu wolnego na odrabianie zadawanych prac domowych. Tylko matematyka i polski potrafią pochłonąć dziennie kilkadziesiąt minut już po szkole. A są jeszcze zadania z języka obcego, geografii, historii, fizyki czy biologii.

Nauczyciele przyznają, że zwłaszcza w nowo utworzonych siódmych klasach prac domowych jest więcej, niż poprzednio. Jako przyczynę wskazują skrócony z trzech do dwóch lat program nauczania. 

Prace domowe uczą systematyczności 

Pedagodzy jednocześnie dodają, że starają się nie obciążać zbytnio uczniów domowymi ćwiczeniami. Jednak wielu z nich nie wyobraża sobie całkowitej rezygnacji z prac domowych. To utrwala wiedzę i uczy systematyczności – mówi polonistka ze szkoły Podstawowej nr 50 w Białymstoku Grażyna Makuszewska.

Dyrektor tej samej szkoły Teresa Duniewska dodaje, że zdarzają się też przypadki, by to sami rodzice wymuszali na nauczycielach zadawanie prac domowych. Jak mówi – wychodzą z przeświadczenia, że skoro ich nie ma, nauczyciel źle uczy.

Naruszenie prawa uczniów do wypoczynku i zabawy?

Jednak problem zbyt dużej ilości prac domowych dla siódmoklasistów zmusił do reakcji Rzecznika Praw Dziecka. W piśmie do Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marek Michalak zwraca uwagę na to, że zbyt wiele prac domowych narusza prawa uczniów do wypoczynku i zabawy, a także stanowi ingerencję szkoły w życie prywatne rodzin.

Potwierdzają to psychologowie, do których zgłasza się coraz więcej rodziców i uczniów z problemami edukacyjnymi. Jak mówi Katarzyna Gołębiewska - psycholog z niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej Alter w Białymstoku – po przeprowadzeniu wywiadu okazuje się, że uczniowie nie mają problemów intelektualnych, ale nie przyswajają wiedzy z przeładowania nauką.

Doniesienia o zbyt dużej ilości prac domowych docierają także do Podlaskiego Kuratorium Oświaty. Jak mówi wicekurator Bożena Dzitkowska, kuratorium nie prowadzi jednak żadnej szczegółowej kontroli poświęconej tylko tej sprawie. Dodaje, że jej zdaniem nauczyciele powinni potrafić odpowiednio dobierać ilość prac domowych do możliwości uczniów, choć jednocześnie nie zaleca całkowitej rezygnacji z zadań domowych.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W suwalskich szkołach zawodowych powstaną pierwsze w Podlaskiem klasy patronackie

25.10.2017, 10:50

Pierwsze w województwie podlaskim klasy patronackie powstaną w suwalskich szkołach zawodowych. Umowy na dofinansowanie projektu podpisali w środę (25.10) w Urzędzie Miejskim w Suwałkach, wicemarszałek województwa podlaskiego i władze miasta.


Studenci zawodów medycznych PWSZ w Suwałkach będą mogli zarabiać na praktykach

25.10.2017, 07:59

Studenci zawodów medycznych suwalskiej uczelni będą zarabiać na praktykach. Uczestnicy mogą liczyć na ponad 2 tysiące złotych miesięcznie.Polacy mają problem z uczeniem się języka ojczystego na Białorusi

15.10.2017, 14:37

Język polski jest eliminowany z polskich szkół na Białorusi. Zwracali na to uwagę nauczyciele i rodzice polskich dzieci podczas VI Forum Oświaty Polskiej w Grodnie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki Pajączkowskiej
Skra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok