Radio Białystok | Wiadomości | Ma przypominać o ważnych datach z historii miasta – ukazał się katalog białostockich pomników i tablic

Ma przypominać o ważnych datach z historii miasta – ukazał się katalog białostockich pomników i tablic

25.10.2017, 18:53, akt. 29.10.2017, 09:53

Dostępny dotąd jedynie elektronicznie katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej, który ma służyć miłośnikom miasta i turystom, został wydany w formie książkowej. Nakład to pół tysiąca egzemplarzy.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora

Ma przypominać o ważnych datach z historii miasta – ukazał się katalog białostockich pomników i tablic - relacja Joanny Sikory

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Promocja wydawnictwa odbyła się w środę wieczorem (25.10) w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Książka to wspólny projekt Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz władz miasta. Jak powiedział dyrektor archiwum i współautor katalogu Marek Kietliński, dostępna od dwóch lat wersja elektroniczna służyła też temu, aby zbierać uwagi mieszkańców. "Te tematy pomników, tablic z jednej strony są ważne, a z drugiej strony często się zmieniają i często można czegoś nie dostrzec, czy pominąć" - dodał.

Jak powiedział, po sprawdzeniu wszystkich danych, dzięki takim uwagom katalog był uzupełniany i aktualizowany. Dodał, że wersja książkowa zawiera też dodatkowe informacje i biogramy osób, którym poświęcone są pomniki czy tablice.

Katalog opisuje ponad 130 pomników i tablic

W katalogu, w alfabetycznej kolejności białostockich ulic, autorzy opisują znajdujące się przy tych ulicach pomniki, tablice pamiątkowe czy miejsca pamięci narodowej, są tam też zdjęcia czy dokumenty ze zbiorów różnych instytucji. Jak informuje Urząd Miasta w Białymstoku, katalog opisuje ponad 130 pomników i tablic, zawiera krótką historię powstania i zmian, jakie zaszły, a także techniczne dane. Podany jest też autor, wykonawca i czas powstania.

W publikacji nie ma tych obiektów, które są we wnętrzach, np. tablic pamiątkowych w kościołach, nie ma też zabytków znajdujących się na cmentarzach. Kietliński powiedział, że to temat na odrębną publikację.

Pomniki upamiętniające ważne daty z historii Polski i Białegostoku

W Białymstoku są zarówno pomniki i tablice upamiętniające ważne daty i osoby z historii Polski, np. pomnik Konstytucji 3 Maja, Pomnik Katyński, Grób Nieznanego Sybiraka, pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, papieża Jana Pawła II czy księdza Jerzego Popiełuszki, ale i ważne dla samego miasta, jak pomnik twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa, tablice poświęcone m.in. b. prezydentowi miasta Sewerynowi Nowakowskiemu, ostatniemu prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu czy ofiarom wypadku autokaru z licealistami z 2005 roku.

W ocenie Marka Kietlińskiego, pomniki i tablice pamiątkowe w Białymstoku oddają to, co działo się w nim działo. "To jest żywa historia. Potrafimy tymi pomnikami i tablicami jednak dokumentować to, co się tutaj działo i możemy z nich odczytywać tożsamość naszego miasta" - mówił.

Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki dodał, że katalog to odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkańców zainteresowanych tematyką pomników i miejsc upamiętniających naszą historię. "Jest on poświęcony niezwykle istotnej części lokalnego dziedzictwa kulturowego" - dodał.

źródło: PAP | red: sk, majStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Kult" Łukasza Orbitowskiego

RadioRower
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok