Radio Białystok | Wiadomości | Lekarz i dwie położne, którzy nieumyślnie narazili życie noworodka niewinni - wyrok jest nieprawomocny

Lekarz i dwie położne, którzy nieumyślnie narazili życie noworodka niewinni - wyrok jest nieprawomocny

autor: Marta Nazarko

3.11.2017, 10:07, akt. 17:37

Lekarz i dwie położne są niewinni - tak orzekł w piątek (03.11) białostocki sąd w procesie dotyczącym nieumyślnego narażenia życia noworodka. Dziewczynka urodziła się przedwcześnie, trzeba ją było reanimować. Teraz jest niepełnosprawna.

Lekarz i dwie położne, którzy nieumyślnie narazili życie noworodka, niewinni, fot. Marta Nazarko
Lekarz i dwie położne, którzy nieumyślnie narazili życie noworodka, niewinni, fot. Marta Nazarko

Sąd uznał, że przepisy nie mogą chronić noworodka

Sprawa dotyczy wydarzeń z czerwca 2015 r., jakie miały miejsce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. Pacjentka w 26 tygodniu ciąży skarżyła się na silny ból. Mimo to - jak oceniła prokuratura - lekarz dyżurny nie przeprowadził odpowiednich badań, a położne nie zawiadomiły lekarza nadzorującego. W ten sposób mieli narazić życie dziecka. Sąd uznał jednak, że w tym przypadku - przepisy nie mogą chronić noworodka.

Z czysto ludzkiego punktu widzenia należy rozumieć rozpacz i ból rodzica, tylko, że sąd orzekając o odpowiedzialności karnej musi brać pod uwagę przesłanki wynikające z konkretnych przepisów

 - mówiła sędzia Barbara Paszkowska.

Chodzi o artykuł 160 kodeksu karnego, zaczynający się od słów: "Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia..." Dlatego - jak mówiła sędzia Paszkowska - sąd musiał najpierw odpowiedzieć na pytanie, w którym momencie rozpoczyna się życie człowieka na gruncie prawa karnego. - Dziecko poczęte - w tym konkretnym przypadku, no niestety jest to może brutalne, ale tak to należy powiedzieć - nie stanowiło przedmiotu ochrony, o jakim mowa w artykule 160 kodeksu karnego - mówiła sędzia.

To dlatego, że dziewczynka urodziła się w 26. tygodniu ciąży i nie mogłaby samodzielnie żyć poza organizmem matki bez pomocy aparatury medycznej.

Reakcja lekarza i położnych tylko nieznacznie mogłaby poprawić stan dziecka

Sędzia podkreślała też, że z opinii biegłych wynika, iż inna reakcja lekarza i położnych tylko nieznacznie mogłaby poprawić stan dziecka, dlatego że w tym przypadku podstawowym problemem było - jak się wyraziła sędzia - "skrajne wcześniactwo".

Jednocześnie sąd zauważył, że organizacja pracy w szpitalu budzi poważne zastrzeżenia. 

- Niewyobrażalną rzeczą jest, że na dyżurze, który sprawuje przede wszystkim lekarz specjalista, żeby nie uczestniczył on w tych wszystkich zdarzeniach, które mają miejsce na oddziale - mówiła sędzia Barbara Paszkowska.

Wyrok jest nieprawomocny. Matka dziewczynki zapowiedziała, że złoży apelację.

| red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Wyrok w przyszłym tygodniu – przed białostockim sądem zakończył się proces o narażenie wcześniaka na utratę życia

24.10.2017, 15:09

6 tys. zł grzywny dla lekarza, po 2 tys. zł dla położnych - takich kar chce prokurator w procesie przed sądem w Białymstoku o nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia urodzonego przedwcześnie noworodka. Wyrok - na początku listopada.


Potrzebne pilne zmiany - zarząd województwa o sytuacji na oddziale noworodków w białostockim szpitalu

21.06.2017, 20:30

Zakup nowego sprzętu i usprawnienie pracy zespołu - do tego zarząd województwa podlaskiego zobowiązał dyrektora szpitala wojewódzkiego w Białymstoku.


W szpitalu wojewódzkim w Białymstoku brakuje miejsc dla noworodków - dyrekcja musi szybko przedstawić rozwiązanie

19.06.2017, 13:45

W trybie pilnym dyrekcja szpitala wojewódzkiego w Białymstoku musi przedstawić plan rozwiązania problemów na oddziale położniczo-ginekologicznym.


Łomża: Najmniejszy tegoroczny wcześniak ważył pół kilograma

27.12.2015, 12:00

Niewiele ponad pół kilograma ważył najmniejszy noworodek, którego po przyjściu na świat uratowali łomżyńscy lekarze.


Białystok: Kobieta, która porzuciła noworodka, nie odpowie przed sądem

15.10.2015, 14:14

Porzuciła noworodka, ale nie naraziła jego życia i zdrowia - śledczy nie dopatrzyli się w zachowaniu 27-latki przestępstwa i sprawę umorzyli.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


"Pokój z widokiem. Lato 1939" Marcina Wilka


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok