Radio Białystok | Wiadomości | Blisko 200 psów i kotów na posesji w Drohiczynie - TOZ zawiadomił prokuraturę

Blisko 200 psów i kotów na posesji w Drohiczynie - TOZ zawiadomił prokuraturę

17.11.2017, 14:19, akt. 18.11.2017, 10:00

Prokuratura w Siemiatyczach sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa wobec małżeństwa z Drohiczyna, które na swojej posesji ma blisko 200 psów i kotów. W ocenie obrońców praw zwierząt, warunki bytowania tych psów i kotów są bardzo złe.

źródło: TOZ Białystok
źródło: TOZ Białystok

Jak powiedziała w piątek (17.11) szefowa Prokuratury Rejonowej w Siemiatyczach Ewa Grykowska, trwa postępowanie sprawdzające, po którym podjęta zostanie decyzja, czy są podstawy do wszczęcia lub odmowy wszczęcia śledztwa.

W jakich warunkach są trzymane zwierzęta? 

"Na razie decyzja nie została jeszcze podjęta" - zaznaczyła. Poinformowała, że składające zawiadomienie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami (TOZ) będzie miało w sprawie status pokrzywdzonego, będzie informowane o decyzjach, będzie też miało prawo do składania zażaleń.

"Zwierzęta utrzymywane są bez stałego dostępu do wody pitnej"

Białostocki oddział TOZ złożył zawiadomienie do prokuratury po informacjach z mediów społecznościowych. Jak napisano w zawiadomieniu, na posesji w kolonii Drohiczyn "zwierzęta utrzymywane są w niewłaściwych warunkach bytowania, w stanie rażącego niechlujstwa i zaniedbania, bez stałego dostępu do wody pitnej".

Organizacja zauważa też, że w 60-metrowym domu małżeństwa na jedno zwierzę przypada mniej niż pół metra. "Są to warunki narażające zwierzęta na stres, dyskomfort i cierpienie i nie są zgodne z biologicznymi potrzebami gatunku" - argumentuje organizacja.

Zdaniem TOZ, właściciele nie zaspokajają też minimalnych potrzeb żywieniowych zwierząt, leczenia oraz opieki. Dodatkowo, zwierzęta utrzymywane są w jednym stadzie, gdzie - jak pisze organizacja - "rozmnażają się sposób niekontrolowany, a z uwagi na fakt, iż wszystkie osobniki są blisko ze sobą spokrewnione prowadzony jest tzw. chów wsobny, który prowadzi do wielu schorzeń genetycznych u zwierząt".

Psy nie są sterylizowane i kastrowane

TOZ wylicza też w zawiadomieniu, że właściciele nie reagują na przypadki zagryzień, psy nie są sterylizowane i kastrowane, są bite. "Właściciele nie panują na swoim zwierzętami, które stanowią zagrożenia zarówno dla siebie nawzajem, dla właścicieli oraz osób przebywających w ich pobliżu" - oceniają aktywiści.

Według organizacji zachodzi też obawa, że sytuacja finansowa właścicieli zwierząt "na zapewnienie godnych warunków bytowania stada" i dlatego większość z nich nie została zaszczepiona. Obrońcy wyliczyli, że szczepienie "kosztuje średnio 25 zł, co daje sumaryczny koszt ok. 3,5 tys. zł".

Gmina pomoże małżeństwu

Jak poinformował w piątek Sylwester Zgierun z Urzędu Miejskiego w Drohiczynie, gmina podjęła współpracę z właścicielami zwierząt. Wymienił, że została zrobiona inwentaryzacja psów, z której wynika, że obecnie przebywa tam ok. 100 psów; zostały one zaczipowane, zaszczepione i odrobaczone na koszt gminy. Poinformował, że w przyszłym tygodniu ma się odbyć spotkanie w sprawie dalszych działań by pomóc małżeństwu. 

źródło: PAP | red: sk, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Można wspomóc Białostockie Schronisko dla Zwierząt kupując kalendarz na 2018 rok

15.11.2017, 06:57

To okazja, by wspomóc Białostockie Schronisko dla Zwierząt. Od środy (15.11) można kupić kalendarze na 2018 rok, w których w roli głównej wystąpili czworonożni mieszkańcy placówki z wolontariuszami.


Szefowa białostockiego TOZ pokieruje schroniskiem dla psów

2.08.2016, 11:52

Zastąpiła na stanowisku Waldemara Okulusa, który zrezygnował z funkcji kierownika schroniska trzy miesiące temu.


Region: Problem łowczych z bezpańskimi psami

14.03.2013, 11:19

To duży problem dla kół łowieckich, ale też dla samorządowców. Chodzi o psy krążące wokół miejscowości w naszym regionie. Szczególnie dużo jest ich w lasach, gdzie są wywożone przez swoich właścicieli.


Suwałki: TOZ zarzuca gminie naruszanie ustawy o ochronie zwierząt

27.10.2012, 10:45

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zarzuca władzom Gminy Suwałki naruszanie ustawy o ochronie zwierząt. Pismo z taką informacją trafiło m.in. do Wojewody Podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!

REKLAMA
Plum Ekiden

Euro 2024 w Polskim Radiu Białystok

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok