Radio Białystok | Wiadomości | Suwałki: TOZ zarzuca gminie naruszanie ustawy o ochronie zwierząt

Suwałki: TOZ zarzuca gminie naruszanie ustawy o ochronie zwierząt

27.10.2012, 10:45, akt. 10:45

Foto: Joanna Sikora
Foto: Joanna Sikora

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami zarzuca władzom Gminy Suwałki naruszanie ustawy o ochronie zwierząt. Pismo z taką informacją trafiło m.in. do Wojewody Podlaskiego.

Zgodnie z nowelizacją, obowiązkiem gminy jest wdrożenie programu opieki nad bezdomnymi czworonogami. Gmina powinna zapewnić zwierzętom m.in. całodobową opiekę weterynaryjną i zająć się dokarmianiem bezdomnych kotów. Gmina ma obowiązek zapobiegać bezdomności zwierząt, co polega m.in. na ich sterylizacji i kastracji. Ważne jest także poszukiwanie nowych właścicieli dla bezpańskich czworonogów.

Rada Gminy powinna ten program przyjąć do końca marca, tymczasem gminni radni do dziś tego nie zrobili.

Zima za pasem - martwi się prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Suwałkach Łukasz Balcer i - jak podkreśla - Gmina Suwałki łamie prawo. Uważa, że zwierzęta będą głodować i umierać. Dlatego wezwał gminę do wywiązania się z obowiązków i zapewnienia bezpańskim zwierzętom opieki.

Tymczasem sekretarz Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz zapewnia, że zwierzęta opiekę mają, a samorząd wydaje na ten cel ponad 200 tysięcy złotych rocznie. Jak podkreśla, bezpańskie psy mają zapewnione miejsce i opiekę w schronisku, wolnobytujące koty też mogą tam trafiać. W razie potrącenia bezpańskiego zwierzęcia przez samochód, gmina pokrywa koszty opieki weterynaryjnej, a w przypadku zwierząt gospodarskich - jak konie czy krowy - urzędnicy znaleźli gospodarstwo, które przejmie nad zwierzętami opiekę. Chociaż gmina powinna zapewnić także całodobowy numer telefonu, pod który można zgłaszać przypadki bezpańskich zwierząt czy wypadki z ich udziałem, sekretarz radzi, by w takich przypadkach dzwonić na policję.

Dlaczego gmina do tej pory nie przyjęła programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami? Sekretarz tłumaczy to brakiem pieniędzy na ten cel. Jak zaznacza, to kolejne zadanie narzucone odgórnie, a pieniądze gminy mają znaleźć we własnym zakresie - jak uważa - kosztem nowych inwestycji. Według jego zapewnień, program na pewno zostanie przyjęty na grudniowej sesji. (ik/kjs)

Zobacz też:
Białystok: zmaltretowany kotek ledwo przeżył. Oskarżonemu grozi więzienie
Kto zabił psa? Policja umarza dochodzenie, TOZ apeluje: takie sprawy trzeba szybko zgłaszać
TOZ w Suwałkach szuka osób, które pomogą w opiece nad bezdomnymi zwierzętami


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok