Radio Białystok | Wiadomości | Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

24.11.2017, 15:20, akt. 25.11.2017, 09:24

Prawie każda rodzina w Podlaskiem ma lodówkę lub chłodziarkę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Urządzenie istniejące już od ponad 150 lat zrewolucjonizowało sposób przechowywania żywności.

#eksperyment - Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura, fot. Monika Kalicka
#eksperyment - Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Nawet w chłodzie produkty spożywcze nie są do końca bezpieczne

Jednak nawet w chłodzie produkty spożywcze nie są do końca bezpieczne. Jak mówi nauczyciel fizyki Paweł Andryszak, powinniśmy też pamiętać o tym, że temperatura w lodówce nie jest wszędzie taka sama.  

W lodówce średnia temperatura jest stała, natomiast gdybyśmy sprawdzili, jak to wygląda od góry do dołu, to u góry temperatura będzie nieco wyższa, natomiast na dole nieco niższa. Kiedy otwieramy drzwi od lodówki układ dąży do wyrównania temperatury, ciepło przekazywane jest z ośrodka, który jest cieplejszy do ośrodka, który jest zimniejszy, w związku z tym do lodówki napływa ciepło. Po pewnym czasie uruchamia się czujnik, który ma za zadanie pilnować temperatury, wówczas startuje sprężarka i proces chłodzenia może się zacząć od nowa

- tłumaczy Paweł Andryszak.

To, jak przechowujemy żywność, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia

- To, jak przechowujemy i układamy żywność w lodówce ma kluczowe znaczenie nie tylko dla jej świeżości, ale także dla naszego zdrowia - ostrzega dietetyk Magdalena Radziszewska.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo bakterii żyje na powierzchni produktów spożywczych i jakie są możliwości, żeby one się nam szybko zepsuły. Odpowiednia temperatura przechowywania ma ogromne znaczenie, żebyśmy się cieszyli dłużej świeżymi produktami. Z drugiej strony, żeby one zachowały swoje walory smakowe i nie stały się niebezpieczne dla naszego zdrowia - mówi Magdalena Radziszewska.

Eksperyment Kamila Kalickiego i Andrzeja Ryczkowskiego

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski sprawdzili rozkład temperatury w jednej z naszych radiowych lodówek. Całe wnętrze chłodziarki wypełnili butelkami wody, a po tym, jak zakończyło się chłodzenie, zmierzyli temperaturę w różnych częściach lodówki bezdotykowym termometrem z dokładnością do 0,1 stopnia. Różnica pomiędzy wewnętrzną częścią lodówki a tą przy drzwiach przekraczała nawet 4 stopnie. Najchłodniejszy był wewnętrzny dół lodówki - 9,9 stopnia, najcieplejsza część górna przy drzwiach, 4,5 stopnia.

Jak przechowywać żywność, żeby była jak najdłużej świeża?

- Najważniejsze, żeby produkty przechowywać w odległościach, żeby nie były ściśnięte, one nie mogą się dotykać do siebie. Na samej górze powinniśmy trzymać produkty, które nie są mocno psujące się, takie, jak na przykład dżemy. To jest też półka na nabiał, sery, czyli te produkty, które dość szybko z lodówki wychodzą. Środkowe półki są najlepsze, żeby przetrzymać wędliny czy sery twarogowe, tu powinniśmy też stawiać garnki z zupą. Tu sprawdzi się nam także przechowywanie mięsa czy świeżej ryby. Sam dół - warzywa i owoce. - radzi dietetyk Magdalena Radziszewska.

| red: mag, maj, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok