Radio Białystok | Wiadomości | Jak solarne ławki sprawdzają się późną jesienią? - eksperyment dziennikarza Radia Białystok

Jak solarne ławki sprawdzają się późną jesienią? - eksperyment dziennikarza Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski

1.12.2017, 15:20, akt. 15:06

Przez kilka najbliższych miesięcy utrudnione będzie korzystanie z solarnych ławek w centrum Białegostoku. Smartfonów, tabletów i innych urządzeń przenośnych nie będzie można ładować po zachodzie słońca. W czasie dnia zrobimy to jednak bez problemu.

W centrum Białegostoku stanęły sprytne ławki – ułatwią ładowanie telefonu, fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok
W centrum Białegostoku stanęły sprytne ławki – ułatwią ładowanie telefonu, fot. Marcin Jakowiak/UM Białystok


0:00
0:00
Jak solarne ławki sprawdzają się późną jesienią? - eksperyment dziennikarza Radia Białystok | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akumulatory nie ładują się do pełna

Jak tłumaczy rzecznik prasowy prezydenta miasta Urszula Mirończuk, ma to związek z pogodą i porą roku. Krótsze i pochmurne dni, długie wieczory i noce sprawiają, że akumulatory, które są zamontowane w ławeczkach, nie ładują się do pełna, a przez to mogą się szybciej zużyć.

Ławki są zimne, można na nich usiąść, ale akumulatory zostaną w ciągu kilku najbliższych dni zdemontowane. Będą przechowywane do końca marca 2018 roku i ponownie zostaną zainstalowane na wiosnę. Tego wymaga to urządzenie, aby poprzez okres zimowy było chronione

- mówi Urszula Mirończuk.

Daniel Paczkowski z firmy, która produkuje ławki solarne dodaje, że demontaż akumulatorów na zimę jest jak najbardziej wskazany.

- Jeżeli chodzi o żywotność akumulatorów, zwłaszcza tych akumulatorów żelowych, które są zainstalowane w ławkach solarnych, najistotniejszym czynnikiem jest to, aby one były w pełni ładowane i w pełni rozładowane. W momencie, gdy zaczynają się miesiące jesienne i zimowe ilość słońca nie wystarcza do pełnego naładowania akumulatora w ciągu dnia. Zaproponowaliśmy miastu, żeby te akumulatory zniknęły na okres zimowy, czyli od grudnia do końca marca. I miasto na taką propozycję przystało - mówi Daniel Paczkowski      

Ławki powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok

Ławki wyposażone w panele słoneczne pojawiły się w centrum Białegostoku na początku sierpnia. Powstały w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok - na ten projekt zagłosowało ponad 400 osób.

- Chcieli tego białostoczanie, którzy zagłosowali na tę propozycję w budżecie obywatelskim. Ławki zostały zainstalowane na ulicy Kilińskiego, na Rynku Kościuszki, dwie ławeczki stoją na ulicy suraskiej i jedna przy ulicy Kalinowskiego - dodaje Urszula Mirończuk.

Każda z ławek ma co najmniej 2 porty USB

Każda z ławek ma co najmniej dwa porty USB do ładowania urządzeń przenośnych oraz dwie stacje do ładowania bezprzewodowego. Ławki umożliwiają ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum dziesięć godzin dziennie. Jeżeli ławki solarne spodobają się mieszkańcom w przyszłości może ich przybyć.

Eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego

Andrzej Ryczkowski sprawdził, jak ławki solarne radzą sobie późną jesienią, kiedy słońce świeci w ciągu dnia tylko przez kilka godzin. Do eksperymentu wybrał ławkę przy ulicy Kilińskiego. Istotna była również pora dnia - nasz dziennikarz testował ławkę wcześnie rano, jeszcze przed wschodem słońca, czyli po kilkunastu godzinach bez "słonecznego ładowania". Dwa smartfony, zarówno ładowany przewodowo jak i bezprzewodowo, bez problemu pobierały energię z akumulatorów zamontowanych w ławkach. W ciągu pół godziny obydwa urządzenia naładowały się o blisko 10 procent.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy wewnątrz lodówki, w każdym miejscu jest taka sama temperatura? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

24.11.2017, 15:20

Prawie każda rodzina w Podlaskiem ma lodówkę lub chłodziarkę - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Urządzenie istniejące już od ponad 150 lat zrewolucjonizowało sposób przechowywania żywności.


Jak pokroić cebulę bez płaczu? – eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

10.11.2017, 15:15

Jak pokroić cebulę bez płaczu? Czy popularne metody, przekazywane z pokolenia na pokolenie działają? Nasi dziennikarze postanowili to sprawdzić ze znanym prezenterem i kucharzem Grzegorzem Łapanowskim.


Czy można dorobić na graniu w gry? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

3.11.2017, 15:20

Blisko 2 miliardy osób na świecie ma na swoich urządzeniach mobilnych programy do gier on-line, w Polsce na smartfonach gra około 7 milionów osób. Niektóre aplikacje oferują nie tylko rozrywkę, ale także możliwość zarabiania pieniędzy.


Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

27.10.2017, 15:20

Jak długo płoną znicze i wkłady parafinowe? Czy możemy wierzyć deklaracjom producentów, które widzimy na opakowaniach?

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok