Radio Białystok | Wiadomości | Gowin o Puszczy Białowieskiej: opierajmy decyzje polityczne o argumenty naukowe

Gowin o Puszczy Białowieskiej: opierajmy decyzje polityczne o argumenty naukowe

4.12.2017, 18:13, akt. 18:21

Ważne, byśmy decyzje polityczne opierali głównie o argumenty naukowe - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konferencji naukowej o Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko mówił, że teraz dyskusja opierać się może na nowych danych dot. siedlisk.

Wiceminister Jarosław Gowin, fot. Wojciech Oksztol, wrotapodlasia.pl
Wiceminister Jarosław Gowin, fot. Wojciech Oksztol, wrotapodlasia.pl

Konferencja dotycząca masowego pojawiania się kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej

W poniedziałek (04.12) w Warszawie odbywa się konferencja dotycząca masowego pojawiania się kornika drukarza w Puszczy Białowieskiej "Managing bark beetle outbreak in Białowieża Primeval Forest". Organizowana jest ona przez Polską Akademię Nauk we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Ministerstwem Środowiska. W konferencji biorą udział naukowcy z zagranicy i z Polski specjalizujący się w tej tematyce, a zaproszeni przez władze Polskiej Akademii Nauk.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin - na spotkaniu z dziennikarzami podczas konferencji - zaznaczył, że jego resort stwarza w ramach konferencji płaszczyznę dialogu między światem akademickim a rządem na temat sposobu ochrony Puszczy Białowieskiej. 

Bardzo mi zależało, byśmy nasze decyzje polityczne opierali przede wszystkim o argumenty naukowe. Stąd tu obecność moja i ministra Szyszki 

- powiedział Jarosław Gowin.

Jego zdaniem jednak w odniesieniu do tematów tak skomplikowanych, jak ochrona Puszczy Białowieskiej, nauka nie daje łatwych odpowiedzi. 

Jeśli państwo oczekujecie, że tutaj (na konferencji naukowej - przyp. PAP) padnie jednoznaczne "tak" lub jednoznaczne "nie", to niestety poczujecie się zawiedzeni. Racje naukowe są bardzo złożone, trzeba wniknąć w tę złożoność. A na końcu musi zapaść decyzja polityczna. Tę decyzję będzie podejmował rząd, przede wszystkim minister środowiska. Jestem przekonany, że minister Szyszko, również jako wybitny naukowiec, będzie się kierował przede wszystkim przesłankami naukowymi

 - powiedział Jarosław Gowin.

Szyszko: ,,debata musi kończyć się dialogiem, ale dialog niekoniecznie musi się kończyć porozumieniem"

Minister Jan Szyszko rozpoczynając konferencję naukową powiedział zgromadzonym badaczom, że w środowisku naukowym debata musi się kończyć dialogiem, ale dialog niekoniecznie musi się kończyć porozumieniem. Zaznaczył, że temat konferencji dotyczy dynamiki liczebności populacji. - To jest temat, którym się zajmuję całe życie - jestem populacjonistą - powiedział.

Później, podczas konferencji prasowej, zadeklarował: - Cieszę się z tego spotkania. Dlatego, że w tej chwili będziemy rozmawiali na temat teorii, przypuszczeń i działań. Myślę, że będzie to początek debaty na bazie konkretnych danych. W tej chwili posiadamy konkretne dane w stosunku do rozmieszczenia w Puszczy Białowieskiej siedlisk i gatunków, które zostały wyznaczone do sieci Natura 2000.

Minister Szyszko powiedział, że Puszcza Białowieska stanowi unikat w skali światowej. Zwrócił jednak uwagę, że istnieje spór, czy Puszcza Białowieska jest obiektem nietkniętym ręką człowieka, czy też jest dziedzictwem kulturowo-przyrodniczym. Powiedział, że jest zwolennikiem tego drugiego punktu widzenia. Dokładna historia użytkowania tego terenu znana jest od kilkuset lat, a historia użytkowania poszczególnych drzewostanów od 150 lat - powiedział. Dodał, że Puszcza Białowieska to jeden z najlepiej udokumentowanych obiektów przyrodniczych.

Gospodarz konferencji, prezes PAN prof. Jerzy Duszyński odpowiedział mu, że wychodzi z odmiennego założenia. Zgodził się z tezą, że las był od dawna użytkowany. - Ale jeżeli mamy w Europie las, który rozwija się naturalnie od czasów po zlodowaceniu, to najbliżej tego lasu jest właśnie Puszcza Białowieska - ocenił. Porównywał Puszczę Białowieską do infrastruktury badawczej, jaką jest Wielki Zderzacz Hadronów pod Genewą. - Puszcza Białowieska jest też wielką infrastrukturą naukową dla badaczy, którzy przyjeżdżają tu z całego świata - powiedział.

Pierwszy wykład w ramach konferencji

Obaj ministrowie przysłuchiwali się pierwszemu wykładowi w ramach konferencji. Szwedzki badacz prof. Per Angelstam radził, aby problem puszczy zacząć rozwiązywać, poszukując odpowiedzi na małe problemy badawcze i budując wokół tych rozwiązań zaufanie. Prof. Duszyński wystąpienie tego badacza podsumował słowami: "To jest jasne: musimy wychylić się z naszych sfer komfortu. Musimy opuścić poglądy, do których jesteśmy przyzwyczajeni i musimy się spotkać. To (ochrona Puszczy Białowieskiej - przyp. PAP) na pewno na tyle skomplikowany problem, że potrzebne jest spojrzenie bardzo kompleksowe, merytoryczne, które na pewno jesteśmy zdolni wypracować".

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Minister Szyszko - Polska musi wygrać w sprawie Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej

3.12.2017, 14:56

Polska musi wygrać w sporze z KE ws. obszarów Natura 2000 w Puszczy Białowieskiej - powiedział w niedzielę (3.12) po południu w Białowieży minister środowiska Jan Szyszko.


Podlaskie nadleśnictwa dostosują się do stanowiska Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ws. orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości

21.11.2017, 13:03

Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka dostosują się do wszelkich wytycznych jakie zostaną przekazane z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w sprawie poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości.


Prokuratura w Hajnówce wszczęła kilka śledztw dotyczących blokad w Puszczy Białowieskiej

20.10.2017, 17:25

Prokuratura Rejonowa w Hajnówce wszczęła dotąd kilka śledztw dotyczących blokad organizowanych w Puszczy Białowieskiej. To sprawy z zawiadomień zarówno aktywistów, jak i straży leśnej - poinformował w piątek (20.10) szef hajnowskiej prokuratury Jan Andrejczuk.


Polski rząd wystąpił do Trybunału Sprawiedliwości UE o dodatkowy czas na odpowiedź ws. Puszczy Białowieskiej

22.09.2017, 15:41

Polski rząd wystąpił do unijnego Trybunału o dodatkowy czas na odpowiedź na wniosek Komisji Europejskiej o kary finansowe za niezastosowanie się do decyzji o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej.





ZNAJDŹ NAS





REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok