Radio Białystok | Wiadomości | Karany funkcjonariusz SG skazany za niepowiadomienie o tym przełożonych - wyrok zapadł przed białostockim sądem

Karany funkcjonariusz SG skazany za niepowiadomienie o tym przełożonych - wyrok zapadł przed białostockim sądem

autor: Marta Nazarko

7.12.2017, 07:25, akt. 17:48

Rok więzienia w zawieszeniu oraz dwuletni zakaz pracy w Straży Granicznej - taki wyrok zapadł w czwartek (07.12) przed Sądem Okręgowym w Białymstoku wobec funkcjonariusza SG, który nie powiadomił przełożonych o tym, że był karany. Wyrok jest prawomocny.

Karany funkcjonariusz SG skazany za niepowiadomienie o tym przełożonych - wyrok zapadł przed białostockim sądem, fot. Marta Nazarko
Karany funkcjonariusz SG skazany za niepowiadomienie o tym przełożonych - wyrok zapadł przed białostockim sądem, fot. Marta Nazarko

Karany funkcjonariusz SG skazany za niepowiadomienie o tym przełożonych - wyrok zapadł przed białostockim sądem - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Pogranicznik nie dopełnił obowiązków służbowych

Pogranicznik (obecnie zawieszony w służbie) oskarżony był o to, że nie dopełnił w ten sposób obowiązków służbowych. W I instancji został za to skazany, sąd odwoławczy wyrok ten w dużej części utrzymał; 2-letni zakaz zajmowania stanowisk w instytucjach publicznych zamienił na zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza SG.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który, pracując w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej w Białymstoku, przez kilka lat nie informował przełożonych o tym, że formalnie jest osobą skazaną. Chodziło o wyrok za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, a potem również - kierowanie samochodem mimo zakazu związanego z tą pierwszą sprawą.

Pogranicznik, zatajając te informacje, miał osiągnąć korzyść majątkową i osobistą - uniknął zwolnienia z SG i utraty wynagrodzenia za pracę.

Obrońca domagał się uniewinnienia

Apelację złożył obrońca; domagał się uniewinnienia lub uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi rejonowemu.

Sąd okręgowy apelację oddalił. Jak mówił sędzia Wiesław Oksiuta, apelacja była bezzasadna, a analiza materiału dowodowego zrobiona przez sąd I instancji "nie naruszyła reguł".

W ocenie sądu okręgowego, oskarżony miał wiedzę i obowiązek "niezwłocznie" poinformować przełożonych o wszczętych i zakończonych postępowaniach karnych przeciw niemu. Oskarżony podczas procesu argumentował, że wysyłał raporty w tej sprawie pocztą, ale te do przełożonych nie dotarły.

Oksiuta uzasadniał, że mężczyzna, który jest prawnikiem, ma szerszą wiedzę z zakresu prawa niż przeciętny obywatel. - W związku z tym nielogicznym jest, w ocenie sądu okręgowego, jak twierdził (oskarżony - PAP), wysyłanie jakże ważnego dokumentu, raportu, pocztą i (...) niewysyłanie listem poleconym - mówił Oksiuta. Dlatego - jak dodał - ocena wyjaśnień oskarżonego nie zasługiwała na uwzględnienie.

Sędzia mówił też, że mężczyzna, będąc doktorantem specjalizującym się w prawie karnym wojskowym, znał przepisy prawa karnego procesowego i wiedział, że o zakończeniu takiego procesu należy poinformować przełożonych. - Nie ulega wątpliwości, że oskarżony godził w interes publiczny, wizerunek formacji, jaką jest straż graniczna - mówił sędzia. Dodał, że mężczyzna zatajając wiedzę przed swoimi przełożonymi działał w celu uzyskania korzyści osobistej i majątkowej.

Zakaz wykonywania zawodu funkcjonariusza SG

W ocenie sądu, 2-letni zakaz zajmowania stanowisk w instytucjach publicznych był środkiem karnym "zbyt szerokim", który mógł wykluczyć oskarżonego z rynku pracy. Dlatego - jak argumentował Oksiuta - ograniczono go do zakazu wykonywania zawodu funkcjonariusza SG, czyli instytucji, w której mężczyzna dopuścił się przestępstwa.

Jak poinformowała wcześniej rzeczniczka podlaskiej Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz, sprawa wyszła na jaw podczas postępowania sprawdzającego, które co jakiś czas przechodzi każdy funkcjonariusz SG.

źródło: PAP | red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


Strażnik graniczny, który zataił, że był karany, ponownie stanął przed białostockim sądem

23.11.2017, 16:59

Sąd Okręgowy w Białymstoku bada, czy funkcjonariusz SG, który nie powiadomił przełożonych o tym, iż był karany, nie dopełnił w ten sposób obowiązków służbowych. W I instancji został za to skazany. Wyrok w sprawie odwoławczej - 7 grudnia.


Funkcjonariusze straży granicznej i KAS udaremnili 3 przemyty papierosów w Podlaskiem

22.11.2017, 12:32

Funkcjonariusze straży granicznej z Augustowa zatrzymali samochód wypełniony papierosami. Dwa przemyty udaremnili także pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej z Budziska.


Podlaska straż graniczna i celnicy zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów z Wietnamu - ukrywali się pośród skrzynek

27.04.2017, 20:28

Podlaska straż graniczna i celnicy zatrzymali 8 nielegalnych imigrantów. Wietnamczycy próbowali dostać się do Polski się w łotewskim busie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Białystok Biega


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok