Radio Białystok | Wiadomości | Dzięki zaangażowaniu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się ocalić cenne dokumenty z archiwum brygidek grodzieńskich

Dzięki zaangażowaniu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się ocalić cenne dokumenty z archiwum brygidek grodzieńskich

14.12.2017, 16:24, akt. 18:44

Cenne dokumenty z okresu XVI-XX wieku, będące częścią archiwum grodzieńskich brygidek, zostały zakonserwowane dzięki staraniom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Dokumenty, głównie rękopisy, były w bardzo złym stanie. Jak oceniają historycy, był to ostatni moment by je uratować.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora

Dokumenty z archiwum Zakonu Świętej Brygidy w Grodnie na Białorusi, które udało się zachować do dzisiaj, przebywają w Grodzieńskim Państwowym Muzeum Historyczno-Archeologicznym.

Zachowała się niewielka część archiwum brygidek

"Jednak te, które trafiły do Białegostoku, nie były dotąd znane" - powiedziała w czwartek (14.12) na konferencji prasowej historyk sztuki prof. Maria Kałamajska-Saeed, która zainteresowała dokumentami Muzeum Podlaskie. Dodała, że archiwum brygidek jest bardzo cenne, bo zachowała się niewielka jego część, a to archiwum, które - jak zaznaczyła - tworzone było w jednym miejscu przez kilka wieków.

Zakon Świętej Brygidy działał w Grodnie od 1636 roku - mówiła profesor. W swoich zasobach miał kilkaset tytułów starych druków oraz ogromne archiwum dotyczące działalności brygidek. Maria Kałamajska-Saeed przypomniała, że w XX wieku w zakonie działały nazaretanki, które dbały o tę spuściznę, jednak gdy w latach 50. musiały opuścić to miejsce, część zasobów starały się ukryć, ale duża część przepadła. "To, co mamy dzisiaj, to niewielki ułamek tego archiwum" - dodała.

Dokumenty przez lata stały w butwiejącej skrzyni

Profesor powiedziała, że dokumenty, które udało się uratować przez lata stały w butwiejącej skrzyni, a - jak dodała - mogą być to rękopisy ważne dla celów naukowych. Jak podkreśliła, dokumenty dopiero teraz będą badane.

Konserwacji poddano w sumie blisko 500 dokumentów (kart papieru), to głównie dokumenty rękopiśmienne pochodzące z okresu od XVI do XX wieku. Zawierają one - jak informuje muzeum - m.in. regułę zakonu, szczegółowe przepisy regulujące życie wspólnoty, zbiory modlitw, pieśni i tekstów nabożnych rozważań oraz spisy nieruchomości, które były własnością klasztoru.

Zabytki były w opłakanym stanie - mówi historyk Andrzej Lechowski

Jak powiedział dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, historyk Andrzej Lechowski, zabytki były w opłakanym stanie, a papier dosłownie rozsypywał się w rękach. W ramach konserwacji dokumenty oczyszczono, a także uzupełniono papier w brakujących miejscach. Prace trwały dwa lata, a były możliwe dzięki dotacji z resortu kultury.

Andrzej Lechowski powiedział, że dokumenty do końca roku zostaną przekazane do grodzieńskiego Muzeum Historyczno-Archeologicznego, w którego zbiorach się znajdują.

Jednak w Białymstoku zostaną kopie, które są obecnie digitalizowane. Dostępne będą w Archiwum Państwowym w Białymstoku. 

źródło: PAP | red: sk, ary

ZOBACZ TEŻ:


Kiedyś łaźnia - w przyszłości galeria fotograficzno-wystawiennicza - w Suwałkach będzie wyremontowana stara łaźnia

11.12.2017, 10:01

Za 8,1 mln zł zostanie wyremontowany zabytkowy budynek po "starej łaźni" w Suwałkach. Obiekt, znajdujący się tuż przy rzece Czarna Hańcza, zostanie wykorzystany przez miasto na cele wystawienniczo-rozrywkowe.


Łomżyńska kwesta na ratowanie zabytkowych grobów na jednej z najstarszych nekropolii w kraju

31.10.2017, 07:32

Ponad 250 pomników, nagrobków, ogrodzeń i innych zabytkowych elementów udało się już uratować dzięki kwestom organizowanym na łomżyńskim cmentarzu przy ul. Kopernika.


Białystok: Muzeum Podlaskie zdigitalizuje ok. 3 tys. eksponatów

26.07.2014, 14:21

Około 3 tys. eksponatów dotyczących wielokulturowej historii województwa podlaskiego, udostępni w internecie Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok