Radio Białystok | Wiadomości | Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out

Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out

autor: Renata Reda

29.12.2017, 16:48, akt. 18:21

Nie godzą się na pracę ponad normę i chcą godziwej zapłaty. W 6 podlaskich szpitalach lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out.  

Photographee.eu - Fotolia.com
Photographee.eu - Fotolia.com

Lekarze z kilku podlaskich szpitali nie godzą się na pracę ponad normę – wypowiedzieli klauzulę opt-out - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, szpitalu wojewódzkim w Suwałkach i szpitalu w Grajewie umowy wypowiedziało po jednej osobie. Znacznie więcej lekarzy zrobiło to w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy, UDSK i szpitalu wojewódzkim w Białymstoku - wynika z danych Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Życie i zdrowie pacjentów nie jest zagrożone

Wojewoda w sprawie sytuacji związanej z wypowiadaniem klauzul opt-out spotkał się z dyrektorami szpitali, których to dotyczy. Jak mówi jego rzecznik Anna Idźkowska uzyskał zapewnienie, że życie i zdrowie pacjentów nie jest zagrożone. 

Najwięcej lekarzy, bo 65 na 85 specjalistów klauzulę opt-out wypowiedziało w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku. Grażyna Pawelec z działu administracji zapewnia, że na decyzji lekarzy nie ucierpią pacjenci. 

Pacjenci będą przyjmowani w trybie normalnym, nie planujemy żadnych ograniczeń. Zabezpieczona jest praca w oddziałach zabiegowych, internistycznych. Mamy zapewnioną pełną obsadę lekarską do połowy stycznia - mówi Grażyna Pawelec.

Dyrekcja szpitala wojewódzkiego ciągle prowadzi rozmowy z lekarzami w sprawie dyżurów i nowych kontraktów.

Pacjenci muszą liczyć się w styczniu z utrudnieniami 

Wypowiedzenia złożyły też 34 osoby z UDSK w Białymstoku, w którym zatrudnionych jest ponad 100 etatowych specjalistów. W ocenie dyrektor placówki profesor Anny Wasilewskiej jest to jednak 90 procent kluczowych pracowników. Zapewnia, że bezpieczeństwo pacjentów będzie zapewnione, ale z powodu braków kadrowych w styczniu czekają pacjentów utrudnienia. 

Nie będzie wykonywana większość procedur diagnostycznych i leczniczych, które wymagają znieczulenia ogólnego. Nie jesteśmy w stanie wykonywać zabiegów typu tomografia, rezonans w znieczuleniu ogólnym. Jeżeli chodzi o inne - część z tych procedur w miarę możliwości będziemy wykonywać, może być jednak opóźnienie, wydłużenie kolejek, podobna sytuacja może być w poradniach - mówi Anna Wasilewska.

W szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy klauzule wypowiedziało 43 lekarzy. 

Protestujący specjaliści nie godzą się na mniejsze wynagrodzenia zasadnicze niż rezydenci. Niedawno Minister Zdrowia przyznał ponad 1000 złotych podwyżki dla lekarzy podejmujących specjalizacje w deficytowych obszarach. Uczący się pediatra ma dostawać 4700 brutto, kiedy lekarz, który go uczy otrzymuje 3500 zł brutto.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W UDSK w Białymstoku i w szpitalu psychiatrycznym w Choroszczy lekarze wypowiedzieli tzw. klauzulę opt-out

12.12.2017, 16:07

Jeden szpital chce ograniczyć działalność, drugi - zmienić system pracy lekarzy. To może pogorszyć sytuację pacjentów. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku i Szpital Psychiatryczny w Choroszczy to jedyne placówki w regionie gdzie prawie wszyscy lekarze specjaliści i rezydenci wypowiedzieli zgodę na pracę ponad normę.


Lekarze specjaliści i rezydenci pracujący w UDSK w Białymstoku wypowiedzieli tzw. klauzule opt-out

4.12.2017, 17:03

Poradnie będą działać krócej lub w ogóle przestaną istnieć, oczekiwanie na SOR-ze wydłuży się do kilkudziesięciu godzin. Tak od nowego roku może wyglądać praca Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Niemal wszyscy lekarze specjaliści i rezydenci wypowiedzieli tam tak zwane klauzule opt-out.


Lekarze rezydenci zapowiedzieli masowe wypowiadanie klauzuli opt-out

3.11.2017, 13:41

Kilka dni temu zakończyli głodówkę, ale zaznaczyli, że nie zamierzają pracować ponad miarę. Protestujący lekarze rezydenci zapowiedzieli masowe wypowiadanie klauzuli opt-out. Jeżeli tak się stanie, odczują to także podlaskie szpitale.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Marek Kubik Ambient Live Act

Pomagamy szpitalom

Świąteczny Koncert Życzeń

"Wędrowny zakład fotograficzny" Agnieszki PajączkowskiejSkra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki, 22.12.2019, fot. Joanna Szubzda
SPORT
6.04.2020, 20:02, akt. 7.04.2020, 13:25

Nicolas Szerszeń opuszcza Ślepsk Malow Suwałki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok