Radio Białystok | Wiadomości | Czy parafia prawosławna pw. św. Mikołaja w Drohiczynie będzie musiała zwrócić ponad 5 mln zł?

Czy parafia prawosławna pw. św. Mikołaja w Drohiczynie będzie musiała zwrócić ponad 5 mln zł?

autor: Renata Reda

3.01.2018, 10:59, akt. 12:39

Wciąż nie jest zamknięta sprawa roszczeń parafii prawosławnej świętego Mikołaja w Drohiczynie. Sąd uchylił bowiem decyzję, na podstawie której cerkiew dostała od Skarbu Państwa ponad 5 milionów 300 tysięcy złotych za grunty w Drohiczynie i okolicy.

Fotolia.com
Fotolia.com

Czy parafia prawosławna pw. św. Mikołaja w Drohiczynie będzie musiała zwrócić ponad 5 mln zł? - relacja Renaty Redy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Roszczenie parafii do 165 hektarów gruntów 2 lata temu uznała Komisja Regulacyjna do spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Cerkiew dostała pieniądze, bo niemożliwy był zwrot nieruchomości czy też wydzielenie jej innych gruntów. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił orzeczenie komisji - mówi doradca wojewody podlaskiego Roman Czepe.

Sąd administracyjny podzielił zastrzeżenia pana wojewody. Widzimy niedomagania formalno-prawne, one bez wątpienia nastąpiły. My uważamy, że błędy były istotne - po pierwsze sprawa dotyczyła działań tuż przed wojną, nie wiemy czy ta nieruchomość faktycznie została przejęta przez lasy państwowe, mamy wątpliwości co do podmiotu, który faktycznie posiadał tę nieruchomość - dodaje Roman Czepe.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu  Administracyjnego jest nieprawomocny. Cerkiew nie jest stroną w tej sprawie. Kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego może złożyć Komisja Regulacyjną do spraw Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Parafia pw. św. Mikołaja rozpoczęła starania o zwrot nieruchomości 11 lat temu. Chodzi m.in. o grunty placu Kościuszki, placu pod kościołem pofranciszkańskim, ulica Kraszewskiego, ul. Piłsudskiego, teren gdzie jest przystanek PKS, ul. Jagiellończyka, miejsce, na którym jest dom kultury.

| red: sk

ZOBACZ TEŻ:


Prawosławni świętują pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich

19.12.2017, 09:56

To patron wdów i sierot - wierni modlą się do niego również o przywrócenie wzroku, o pomyślność w podróżach i w trudnej sytuacji materialnej. Prawosławni świętują we wtorek (19.12) pamięć św. Mikołaja, biskupa Myr Licyjskich.


Cerkiew prawosławna w Polsce ma nowych biskupów - rozpoczynają się ich święcenia

24.09.2017, 09:46

Chirotonia, czyli konsekracja pierwszego z czterech nowo wybranych biskupów cerkwi prawosławnej w Polsce odbędzie się w niedzielę (24.09) w Warszawie.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Słuchowisko w Polskim Radiu Białystok


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok