Radio Białystok | Wiadomości | Policja skierowała do hajnowskiego sądu blisko 70 wniosków o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej

Policja skierowała do hajnowskiego sądu blisko 70 wniosków o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej

autor: Ryszard Minko

3.01.2018, 13:23, akt. 14:36

Prawie 150 osób obwinionych, blisko 70 wniosków o ukaranie i wizja kilkudziesięciu procesów sądowych – to półroczny sądowy bilans protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Tylko do 7 grudnia 2017 roku policja na wniosek leśników skierowała do hajnowskiego sądu 69 wniosków o ukaranie protestujących.

Fotolia.com
Fotolia.com

Większość spraw dotyczy złamania dwóch przepisów z kodeksu wykroczeń

Większość spraw dotyczy złamania dwóch przepisów z kodeksu wykroczeń. Pierwszy mówi o konsekwencjach przechodzenia przez cudze grunty i wypasania na nich zwierząt gospodarskich. Akurat w tym przypadku chodzi o naruszenie zakazu wstępu do lasu, czego miało się dopuścić prawie 50 osób. Z kolei podobna grupa protestujących odpowie za zakłócanie porządku publicznego, poprzez blokowanie kombajnów do wycinania drzew. Pojedynczym aktywistom policja zarzuca też łamanie zakazu wjazdu na tereny leśne oraz wywieszanie banerów bez zgody nadleśnictwa.

W Hajnówce zakończył się tylko jeden proces

Do tej pory sądowi w Hajnówce udało się zakończyć nieprawomocnym wyrokiem tylko jeden proces. Siedmioosobowa grupa odpowiadała za udział w pierwszej z blokad sprzętu do masowej wycinki drzew w puszczy. Sąd uznał ich za winnych, ale odstąpił od wymierzenia kary.

Jeszcze w 2017 roku sądowi udało się też rozpoznać blisko 20 mniejszych spraw, jednak wszystkie odbyły się w trybie nakazowym pod nieobecność obwinionych, których ukarano grzywnami od 100 do 500 złotych. To jednak nie kończy postępowań, bo ukarani mogą odwołać się od takich orzeczeń i domagać się procesu. W kilku przypadkach sąd już wyznaczył pierwsze terminy.

Akcja protestacyjna w Puszczy Białowieskiej

Od czerwca 2017 roku w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej trwa akcja protestacyjna przeciwko wycinaniu drzew w cennych przyrodniczo terenach. Aktywiści zarzucają leśnikom łamanie prawa, z kolei resort środowiska tłumaczy, że usuwane są jedynie drzewa zagrażające ludziom i jest to element walki z plagą kornika.

| red: sk, mag

ZOBACZ TEŻ:


PO złożyło w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie Puszczy Białowieskiej

29.12.2017, 19:11

PO chce, by w Sejmie powstała komisja śledcza, która zajęłaby się m.in. wyjaśnieniem faktycznego celu wycinki w Puszczy Białowieskiej, którym mogło być - według PO - przekształcenie jej w "las o charakterze gospodarczym". Do Sejmu trafił projekt uchwały w tej sprawie.


Gowin o Puszczy Białowieskiej: opierajmy decyzje polityczne o argumenty naukowe

4.12.2017, 18:13

Ważne, byśmy decyzje polityczne opierali głównie o argumenty naukowe - powiedział wicepremier Jarosław Gowin na konferencji naukowej o Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska Jan Szyszko mówił, że teraz dyskusja opierać się może na nowych danych dot. siedlisk.


Podlaskie nadleśnictwa dostosują się do stanowiska Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych ws. orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości

21.11.2017, 13:03

Nadleśnictwa Białowieża, Browsk i Hajnówka dostosują się do wszelkich wytycznych jakie zostaną przekazane z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w sprawie poniedziałkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Podlaskie Podróże


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok