Radio Białystok | Wiadomości | Wyprzedaże - ile promocji w promocji? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Wyprzedaże - ile promocji w promocji? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

autor: Andrzej Ryczkowski, Kamil Kalicki

5.01.2018, 15:24, akt. 14:27

Różnice w cenach książek, zabawek oraz kosmetyków i perfum w okresie przedświątecznym sięgają ponad 100 proc. - wynika z raportu firmy Deloitte. W tym czasie rosną ceny sprzętu AGD oraz kosmetyków i perfum, które znajdują się na szczycie prezentowych list. Tanieją natomiast telewizory i konsole.

pressmaster, Fotolia.com
pressmaster, Fotolia.com


0:00
0:00
Wyprzedaże - ile promocji w promocji? - eksperyment Andrzeja Ryczkowskiego i Kamila Kalickiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Według ekspertów z zakupami warto poczekać na noworoczne wyprzedaże, które również w Polsce stają się coraz bardziej atrakcyjne.

Jak tłumaczy socjolożka z Uniwersytetu w Białymstoku Małgorzata Bieńkowska, promocje odwołują się wprost nie tylko do naszych pierwotnych instynktów. Są także związane ze współczesnym trybem życia.

Ruszamy na polowanie. Jest coś atrakcyjnego w naszym zasięgu, możemy więcej "upolować". Tego terminu używa się często pisząc i mówiąc o promocjach, że jest to okazja do upolowania czegoś. Z drugiej strony jako społeczeństwo wrośliśmy bardzo mocno w konsumpcyjny styl życia i postrzegamy siebie poprzez dobra, które ludzie posiadają - mówi Małgorzata Bieńkowska.

Warto zaglądać, np. do internetowych porównywarek cen 

Ekonomista Zbigniew Sulewski przestrzega przed pochopnym podejmowaniem decyzji o zakupach pod wpływem emocji czy nacisku. Zanim zdecydujemy się na wydanie pieniędzy - sprawdźmy przeciętne ceny produktów, które nas interesują.

Trzeba wiedzieć, jaki jest ogólny poziom cen, jeśli chodzi o daną grupę towarów. Bo może się zdarzyć, że towar, przy którym mamy informację, że jego cena jest obniżona, kosztuje więcej, niż w normalnym okresie przed wyprzedażą musielibyśmy za niego zapłacić - radzi Zbigniew Sulewski.

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z porównywarek cen, które znajdziemy w Internecie.

Eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

Kamil Kalicki i Andrzej Ryczkowski w grudniu 2017 roku trzykrotnie wybrali się na zakupy. Porównali ceny kilkunastu towarów oferowanych podczas przedświątecznej niedzieli, tuż przed Bożym Narodzeniem i pod koniec roku.

Selfie stick, czyli uchwyt do robienia sobie zdjęć przed świętami kosztował prawie 50 zł, po Bożym Narodzeniu potaniał o 20 zł. 55 calowy telewizor w Black Friday kosztował o 500 zł mniej, niż wcześniej - ale półtora miesiąca później jego cena wzrosła o 100 zł.

W drogich markowych sklepach ceny ubrań faktycznie znacząco spadły. Spodnie czy koszule warte przed obniżką 330 zł, po świętach można było kupić za 150 - 170 zł. Były też i takie towary, które przed i po świętach kosztowały tyle samo, mimo informacji o 50-procentowej promocji. Zestaw dwóch koszul kosztował przed wyprzedażą 99 zł, po przecenie każdą z koszul można było kupić za 99 zł, ale otrzymywaliśmy na nie 50-procentowy upust.

Buty i galanteria skórzana: tu ceny spadły o 15 - 30 proc., ale dopiero przed Sylwestrem. Podobnie było z zestawami kosmetyków - zupełnie nieopłacalne było kupowanie ich oddzielnie. 

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co zdaniem białostoczan w nowym roku może przynieść zyski?

3.01.2018, 15:27

Roboty zamiast lekarzy, inteligentne domy, samochody bez kierowców czy lodówki, które robią zakupy - to już nie science fiction tylko rzeczywistość. To technologia w którą będziemy coraz częściej inwestować. Trendy na najbliższe lata zdradzają nam eksperci.


Dlaczego łapiemy się na sztuczki handlowców? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

13.10.2017, 14:53

Rabaty podawane w procentach, ukrywanie cen czy nietypowe wielkości i pojemności opakowań produktów na półkach. Handlowcy robią co mogą, żeby w naszych koszykach na zakupy lądowało jak najwięcej produktów.


Hipermarket czy sklep osiedlowy? Gdzie zrobimy tańsze zakupy? - eksperyment dziennikarzy Radia Białystok

19.05.2017, 14:21

Liczba małych sklepów osiedlowych spada w Polsce z roku na rok – wynika z danych firmy Euromonitor International. 

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok