Radio Białystok | Wiadomości | Zabytkowe drewniane stodoły trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

Zabytkowe drewniane stodoły trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

10.01.2018, 12:14, akt. 11.01.2018, 09:41

Ponad stuletnie, zabytkowe drewniane stodoły z Redut, Czarnej Białostockiej i Sannik trafiły do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. Budowle są cenne przede wszystkim ze względu na swoje walory architektoniczne.

fot. Monika Kalicka
fot. Monika Kalicka

Na terenie muzeum znajduje się ok. 40 obiektów drewnianych

Muzeum ma charakter skansenu; na jego terenie znajduje się ok. 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwór.

Instytucja wzbogaciła się o drewniane stodoły z Redut, Dąbrowy Białostockiej i Sannik. Jak powiedział dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł, drewnianych budynków na terenie województwa jest coraz mniej, dlatego tak ważne jest szukanie i próba zachowania tych najcenniejszych. Dodał, że dzięki pracy muzealników w terenie, "udaje się znaleźć perełki" i przenieść je do muzeum.

Najstarsza przeniesiona stodoła pochodzi z Redut

Najstarsza przeniesiona stodoła pochodzi z Redut, miejscowości w podlaskiej gminie Orla; wybudowana została w połowie XIX wieku. To czterospadowy, kryty strzechą budynek. Jak powiedział Artur Gaweł, to pierwszy budynek, który będzie tworzył nową zagrodę w muzeum, poświęconą budownictwu południowo-wschodniej części regionu, będzie to tzw. wioska białoruska. W zagrodzie mają stanąć też dwa budynki z miejscowości Czyże, z których jeden wyróżnia się archaiczną budową, drugi posiada typowe dla budownictwa z tego terenu zdobienia domów.

W samej stodole z Redut - jak informuje muzeum - w przyszłości ma być otwarta wystawa maszyn rolniczych. Będą tam prezentowane zabytkowe maszyny z przełomu XIX i XX wieku.

Do części muzeum, gdzie stoją drewniane budynki o archaicznej budowie, obok budynku pokrytego wiórem z Jacowlan oraz spichlerza z miejscowości Lewki, trafiła stodoła z Sannik. Gaweł powiedział, że budynek pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, ma charakterystyczny czterospadowy dach o archaicznej konstrukcji sochowo-ślemeniowej. Dodał, że takich budynków jest w regionie tylko kilka.

Trzecią pozyskanym obiektem, jest stodoła pochodząca z lat 20. XX wieku z Czarnej Białostockiej. Gaweł mówił, że służyła ona leśnikom do przechowywania sprzętu. Będzie elementem wystawy dotyczącej przemysłu leśnego, która zaprezentuje m.in. narzędzia do sadzenia, pielęgnacji, wycinki i obróbki drzew. Na zewnątrz staną urządzenia do produkcji węgla drzewnego.

Drewniane stodoły udało się przenieść dzięki wsparciu ze środków unijnych i własnego budżetu muzeum.

źródło: PAP | red: mag, maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dotacja na projekty turystyczne dla podlaskich samorządów oraz ich partnerów z Białorusi i Ukrainy

3.01.2018, 15:47

Ponad 5,5 mln euro dostaną łącznie podlaskie samorządy Drohiczyna, Sokółki i Szczuczyna i ich partnerzy z Białorusi i Ukrainy na wspólne projekty transgraniczne. Ich główny cel to rozwój turystyki i dobrych relacji sąsiedzkich.


Dzięki zaangażowaniu Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, udało się ocalić cenne dokumenty z archiwum brygidek grodzieńskich

14.12.2017, 16:24

Cenne dokumenty z okresu XVI-XX wieku, będące częścią archiwum grodzieńskich brygidek, zostały zakonserwowane dzięki staraniom Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Dokumenty, głównie rękopisy, były w bardzo złym stanie. Jak oceniają historycy, był to ostatni moment by je uratować.


Jedne z najcenniejszych zabytków Muzeum Podlaskiego - XVIII-wieczne starodruki po konserwacji

28.11.2017, 15:17

XVIII-wieczne starodruki pochodzące z drukarni ojców bazylianów w Supraślu, znajdujące się w kolekcji Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, zostały poddane konserwacji. W sumie odrestaurowano 14 ksiąg.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Debaty kandydatów do Sejmu w Polskim Radiu Białystok, Stefan Krajewski, fot. Monika Kalicka
4.12.2021, 07:05, akt. 08:11

Stefan Krajewski kandydatem na szefa PSL-uźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok