Radio Białystok | Wiadomości | Czas na odpoczynek – podlascy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe

Czas na odpoczynek – podlascy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe

autor: Edyta Wołosik, Marcin Kapuściński

20.01.2018, 12:13, akt. 17:07

W województwie podlaskim rozpoczynają się ferie zimowe. Uczniowie dwutygodniową przerwę w nauce będą mieli do 4 lutego.

Ośrodek narciarski WOSiR Szelment, fot. Marcin Kapuściński
Ośrodek narciarski WOSiR Szelment, fot. Marcin Kapuściński

Ferie zimowe w Szelmencie - relacja Marcina Kapuścińskiego

Podlascy uczniowie rozpoczynają ferie – policjanci przypominają zasady bezpieczeństwa - relacja Edyty Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Bezpieczny odpoczynek w czasie ferii

Dwutygodniowy zimowy wypoczynek rozpoczęło ponad 130 tys. dzieci z 869 szkół w Podlaskiem - takie dane przekazało Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Według białostockiego kuratorium z zorganizowanego wypoczynku skorzysta podczas tegorocznych ferii blisko 8,5 tys. uczniów. Zgłoszonych i zatwierdzonych zostało 201 miejsc, w których dzieci spędzą ferie. Podczas wolnych dni ważny jest odpoczynek, ale jeszcze ważniejsze, by przebiegał bezpiecznie. I o tym przypominali w Białymstoku policjanci.

Ferie w województwie podlaskim kończą się 4 lutego.

Atrakcje kulturalne w Białymstoku

Poznawanie kultury Podlasia, budowle z tysięcy klocków, podwórko cyrkowe czy jazda na nartach - to niektóre z propozycji dla dzieci i młodzieży przygotowane przez podlaskie instytucje kultury i sportu na czas ferii.

Podlaskie Muzeum Kultury ludowej zaprasza na "Ferie na ludowo". 
Dzieci, czas spędzą zarówno pod dachem, zwiedzając zabytkowe wnętrza muzealnych budynków i zapoznając się z przedmiotami codziennego użytku sprzed lat, będą mogły też przejechać się zaprzężonymi w konie saniami. Na "Ferie z klockami" zaprasza białostockie Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Zaprezentowana zostanie unikatowa - zbudowana z 12 tys. klocków – Wielka Synagoga. Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego
w Białymstoku przygotowała dla najmłodszych czytelników "Ferie zimowe w Książnicy Podlaskiej". Wśród atrakcji są spotkanie z Elżbietą Janikowską, autorką bajek dla dzieci, a także turniej gier FIFA, malowanie na dywanie, quizy i wspólne czytanie.

Małgorzata Sadłowska-Suprun z Uniwersytetu w Białymstoku poinformowała, że pod opieką doświadczonych pedagogów w Akademii Sukcesu „Nasza Szkoła” odbędzie się "Zimowisko z TechnoSOWĄ". W programie przewidziano: budowanie robotów, kodowanie, naukę elektroniki, ćwiczenia na zwiększenie pamięci i koncentracji, eksperymenty naukowe z wykorzystaniem elektronicznego mikroskopu oraz iPadów.

"Ferie z introligatorem" organizuje Galeria Arsenał w Białymstoku. Warsztaty poprowadzą specjaliści z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Jak podają organizatorzy, dzieci dowiedzą się: dlaczego czytamy od deski do deski, co to jest kapitałka, jak dawniej zszywano zeszyty szkolne.

Marcin Koziński z Muzeum Wojska w Białymstoku poinformował, że tegoroczne ferie odbędą się pod hasłem "Wielkie wynalazki". Dzieci zdobędą wiedzę na temat Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej, Pociągów Pancernych, Czołgów gen. Hallera oraz Marynarki Wojennej.

Ferie można będzie spędzić na sportowo

Po raz pierwszy ofertę na ferie przygotował Stadion Miejski w Białymstoku pod hasłem "Zima na sportowo". Jak podano na stronie internetowej stadionu, zajęcia odbywać się będą w drugim tygodniu ferii. Dzieciom przygotowane zostanie podwórko cyrkowe, w którym odbywać się będzie: malowanie twarzy, gra w piłkarzyki, trening łuczniczy oraz mecz szachowy.

Na sportowe zimowe zabawy zaprasza np. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie na Suwalszczyźnie, który jest największym ośrodkiem sportów zimowych w regionie. Tam na młodych miłośników białego szaleństwa czeka szereg różnych atrakcji, np. snowtubing, czyli zjazd na dmuchanym kole. W sobotę (20.01) kilkadziesiąt dzieci skorzystało z darmowych lekcji jazdy na nartach.

Trasy do nart biegowych przygotowano m.in. w Białymstoku i Augustowie. W Białymstoku, w ośrodku na Dojlidach, przygotowana jest trasa, która biegnie wokół zalewu. Natomiast w Augustowie, narciarstwa biegowego można spróbować na szlakach w Puszczy Augustowskiej.

źródło: PAP | red: sk, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


W Rybnie k. Łomży rozpoczął się sezon narciarski

17.01.2018, 16:49

Po tygodniu prac przy sztucznym naśnieżaniu, w Rybnie k. Łomży rozpoczął się sezon narciarski.


W Choroszczy można już korzystać z lodowiska – jest czynne 7 dni w tygodniu

15.01.2018, 18:15

Powstało z myślą o uczniach, którzy niedługo będą mieli ferie. W Choroszczy można już korzystać z lodowiska.


Zbliżają się ferie w Podlaskiem - jakie atrakcje przygotowały białostockie instytucje kultury i sportu?

13.01.2018, 09:43

Ferie w mieście mogą być ciekawe. Z tego założenia wyszli pracownicy miejskich instytucji kultury i sportu i przygotowali różne zajęcia.


Jarosław Zieliński - policja powinna zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci w ferie

12.01.2018, 08:36

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński prosi policję, by zwróciła szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii zimowych; pismo w tej sprawie skierował do komendanta głównego policji.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Prokurator Alicja Horn" Tadeusz Dołęga-Mostowicz
stock.adobe.com
WYBORY
4.06.2020, 00:01, akt. 10:42

Wybory prezydenckie 28 czerwca
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok