Radio Białystok | Wiadomości | Zamieszanie wokół dokumentów umożliwiających wycinanie i wywożenie drzew z rezerwatów Puszczy Białowieskiej

Zamieszanie wokół dokumentów umożliwiających wycinanie i wywożenie drzew z rezerwatów Puszczy Białowieskiej

autor: Aneta Gałaburda, Ryszard Minko

19.01.2018, 19:10, akt. 19:51

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska twierdzi, że na wniosek nadleśnictw z terenów Puszczy Białowieskiej przygotowała zarządzenia umożliwiające usuwanie drzew z miejsc chronionych. Tymczasem leśnicy twierdzą, że wcale o to nie prosili.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Zarządzenia RDOŚ miały być opiniowane przez Regionalną Radę Ochrony Środowiska. Członkowie rady tuż przez obradami dowiedzieli się, że nie będą podejmowali decyzji w tej sprawie - do czasu wydania wyroku dotyczącego prac w Puszczy przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Leśnicy tłumaczą, że chodziło jedynie o udostępnienie dróg do wywózki drewna – mówi zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Hajnówka Mariusz Agiejczyk. Dodaje, że nadleśnictwo nie wnioskowało o wydanie zgody na wycinkę drzew w rezerwatach i nie jest mu znany dokument, który o tym mówi.

W podobnym tonie wypowiada się Nadleśniczy Nadleśnictwa Białowieża Dariusz Skirko, który twierdzi, że nie wnioskowali o zgodę na pozyskiwanie i wywożenie drzew z rezerwatów.

W dokumentach opublikowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska można przeczytać, że chodziło o wyrażenie zgody na usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu publicznemu, które podczas prac upadną na ścieżki. Zgodnie z prawem powinny one zostać w lesie do naturalnego rozkładu. Jednakże zdaniem RDOŚ akurat takie drzewa należałoby z rezerwatu wywieźć.

I właśnie o to mieli wnioskować nadleśniczowie z terenów Puszczy Białowieskiej – mówi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Beata Bezubik.

Zarządzenia RDOŚ dotyczące zgody na prace w rezerwatach miały być opiniowane przez Regionalną Radę Ochrony Środowiska. Część naukowców sprzeciwia się ingerowaniu w ekosystem rezerwatów. Zdaniem profesora Rafała Kowalczyka z Instytutu Badania Ssaków PAN w Białowieży, spowodowałoby to dewastację cennych przyrodniczo terenów. Zapowiedział on, ze na pewno część członków rady zagłosuje przeciw takim zarządzeniom.

| red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Czy w rezerwatach Puszczy Białowieskiej będą wycinane kolejne drzewa?

18.01.2018, 15:47

Nadleśnictwo Hajnówka chce wycinać i wywozić drzewa z rezerwatów Puszczy Białowieskiej. Projekty odpowiednich zarządzeń wpłynęły do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Białowieski Park Narodowy – jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Podlaskiem

15.01.2018, 14:36

To wciąż jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w województwie podlaskim. Białowieski Park Narodowy w 2017 r. sprzedał prawie 250 tys. biletów wstępu.


Policja skierowała do hajnowskiego sądu blisko 70 wniosków o ukaranie osób protestujących w Puszczy Białowieskiej

3.01.2018, 13:23

Prawie 150 osób obwinionych, blisko 70 wniosków o ukaranie i wizja kilkudziesięciu procesów sądowych – to półroczny sądowy bilans protestu przeciwko wycince drzew w Puszczy Białowieskiej. Tylko do 7 grudnia 2017 roku policja na wniosek leśników skierowała do hajnowskiego sądu 69 wniosków o ukaranie protestujących.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

REKLAMA
NIETEATR Mamy Śpiewamy - interaktywny koncert familijny

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

fot. Adam Dąbrowski
REGION
17.05.2024, 12:51, akt. 15:51

Mlekovita ma fabrykę biofermentacjiźródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok