Radio Białystok | Wiadomości | 6 lat więzienia dla Rosjanina za próbę przemytu 117 kg haszyszu

6 lat więzienia dla Rosjanina za próbę przemytu 117 kg haszyszu

22.01.2018, 14:22, akt. 14:35

Na 6 lat więzienia i 10 tys. zł grzywny skazał w poniedziałek (22.01) Sąd Okręgowy w Białymstoku 42-letniego Rosjanina, oskarżonego o próbę przemytu na Wschód 117 kg haszyszu, o czarnorynkowej wartości 5,5 mln zł. Wyrok zapadł w ramach dobrowolnego poddania się karze.

Fotolia.com
Fotolia.com

Oskarżony zaakceptował orzeczenie

Orzeczenie nie jest prawomocne, ale zostało uzgodnione i zaakceptowane zarówno przez prokuraturę, jak i oskarżonego oraz jego obrońcę.

W połowie czerwca 2017 roku Rosjanin wyjeżdżał prywatnym samochodem z Polski przez przejście z Białorusią w Kuźnicy. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG zdecydowali o kontroli citroena, którym mężczyzna podróżował. Sprawdzili, czy auto nie było kradzione, a w czasie szczegółowej kontroli nabrali podejrzeń, że mogą być w nim skrytki z przemytem.

W samochodzie znaleziono haszysz o wartości 5,5 mln zł

Wykorzystali psa wyszkolonego do poszukiwania narkotyków, który wskazał miejsca potencjalnego ukrycia przemytu. Okazało się, że pod przednimi siedzeniami i w desce rozdzielczej są foliowe, hermetycznie zamknięte pakunki, wypełnione substancją wyglądającą na susz roślinny.

Okazało się, że to haszysz. W 221 takich pakunkach, różnej wielkości, było łącznie 117 kg haszyszu. Jak wyliczyła prokuratura, można byłoby z takiej ilości narkotyków przygotować ponad 110 tys. tzw. działek dilerskich, o łącznej czarnorynkowej wartości 5,5 mln zł.

Rosjanin został zatrzymany i aresztowany (przebywa w areszcie do dziś), zarekwirowano też samochód użyty do przestępstwa.

Rosjanin twierdzi, że nie wiedział o narkotykach 

Zarówno w śledztwie, jak i w poniedziałek przed sądem nie przyznał się do przemytu; twierdzi, że nie wiedział ani o skrytkach, ani o ich zawartości. W śledztwie dość enigmatycznie tłumaczył powody swojej podróży z Sankt Petersburga, gdzie mieszka, przez Łotwę, Litwę, Polskę i Niemcy do Holandii.

Twierdził, że realizował zlecenie pracodawcy, miał dojechać do wyznaczonego miasta, zameldować się w hotelu i odczekać trzy dni, czekając na kontakt. Po tym czasie miał wracać.

W poniedziałek okazało się, że chociaż nie przyznał się do przemytu, Rosjanin chce jednak dobrowolnie poddać się karze. Uzgodniony przez strony wyrok, który zaaprobował sąd, to 6 lat więzienia i 10 tys. zł grzywny plus przepadek samochodu użytego w przestępstwie.

- Wyjaśnienia nieprawdziwe, wina bez wątpliwości, stan faktyczny oczywisty - mówiła, uzasadniając wyrok, sędzia Izabela Komarzewska. Sąd uznał, że Rosjanin wiedział, po co jedzie do Holandii, wiedział też, że wiezie w skrytkach auta narkotyki.

Jak mówiła sędzia Komarzewska, oskarżony był typowym kurierem, zatrzymanym na granicy w trakcie próby wywozu narkotyków poza obszar celny UE, a podawany przez niego, rzekomo biznesowy, cel wyjazdu na Zachód, był "bardzo mglisty i w sposób niejednoznaczny określony".

- Stopień społecznej szkodliwości czynu jest bardzo znaczny - dodała sędzia, przywołując dane o ilości i wartości przemycanych narkotyków.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białorusin próbował przemycić do Polski zabytkowe ikony

22.01.2018, 12:07

Dwie ikony, datowane na XVIII i XIX wiek, próbował nielegalnie wwieźć do Polski przez przejście w Połowcach obywatel Białorusi - poinformowała w poniedziałek (22.01) Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku, której funkcjonariusze udaremnili ten przemyt.


Rosjanin aresztowany za próbę przemytu wypożyczanych aut

12.01.2018, 14:06

Sejneński sąd aresztował na 3 miesiące 30-letniego Rosjanina, który próbował przemycić na Litwę wypożyczony w Hiszpanii samochód marki Land Rover warty 250 tys. zł. Mężczyzna był poszukiwany także w Niemczech.


Celnicy z województwa podlaskiego udaremnili 2 próby przemytu nielegalnych papierosów

11.01.2018, 14:09

Podlascy celnicy udaremnili dwie próby przemytu nielegalnych papierosów. Gdyby zatrzymana kontrabanda trafiła do sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby ponad 150 tys. złotych.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok