Radio Białystok | Wiadomości | Gmina muzułmańska ponowiła zaproszenie do kupna jej działki

Gmina muzułmańska ponowiła zaproszenie do kupna jej działki

6.02.2018, 11:29, akt. 12:05

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku ponowiła zaproszenie do składania ofert na działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, nabywca będzie mógł postawić tam domy jednorodzinne.

Fot. Adam Janczewski
Fot. Adam Janczewski

Zamiast szkoły koranicznej mogą powstać domki jednorodzinne

Za uzyskane transakcji pieniądze muzułmańska gmina wyznaniowa chce kupić gotowy budynek lub rozpocząć inwestycję, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną społeczności muzułmańskiej i tatarskiej.

Pierwsze zaproszenie do składania ofert pojawiło w połowie grudnia; wówczas jeszcze działka była przeznaczona jedynie na cele sakralne. W styczniu radni miejscy zmienili plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta; teraz umożliwia on tam zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową.

Jak powiedział we wtorek (6.02) przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz, z tego powodu, ale również w związku z tym iż oferty, które wpłynęły nie były satysfakcjonujące cenowo, pierwsze postępowanie anulowano i opublikowano kolejne zaproszenie.

Gmina muzułmańska w Białymstoku chce sprzedać nieruchomość o powierzchni ponad 1,1 ha. Formalnie składa się ona z kilku działek, ale w ogłoszeniu o sprzedaży jest zastrzeżenie, że teren ma zostać kupiony w całości, a sprzedający może w każdej chwili wycofać się z negocjacji, jeśli do takowych, z potencjalnymi oferentami, dojdzie.

W Białymstoku główną siedzibę ma Muzułmański Związek Religijny

Białystok jest jednym z ważniejszych ośrodków życia religijnego społeczności muzułmańskiej w Polsce. Działa tam jedna z sześciu gmin muzułmańskich należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP (MZR) - najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu. Również MZR ma tam swoją główną siedzibę.

Centrum Kultury Islamu planowano od lat 90.

Plany budowy w Białymstoku dużego kompleksu pod nazwą Centrum Kultury Islamu zrodziły się na początku lat 90. ubiegłego wieku. Gmina muzułmańska kupiła wtedy nieruchomość przy ul. Pomorskiej z myślą o takiej inwestycji - miały tam stanąć meczet, szkoła koraniczna i zaplecze administracyjno-socjalne.

Budowę rozpoczęto, potem ograniczono projekt tylko do szkoły koranicznej z minaretem, ale ostatecznie - przede wszystkim z powodu trudności ze sfinansowaniem - inwestycję wstrzymano, a potem pomysłu zaniechano.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Polscy muzułmanie zaniepokojeni ksenofobią i uprzedzeniami

25.01.2018, 16:07

Wyrażam zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń - napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.


Białostocki radny interpeluje ws. budowy muzułmańskiego centrum

23.01.2018, 11:07

Inicjatywa i jej sponsor wywołują niepokój, stąd moje działania. Tak radny Białegostoku Dariusz Wasilewski mówi o interpelacji, którą we wtorek (23.01) skierował do prezydenta miasta.


Kontrowersje w związku z budową Centrum Kultury Muzułmańskiej

22.01.2018, 15:18

Nie milkną echa sprawy budowy Centrum Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku za pieniądze z Królestwa Arabii Saudyjskiej. Jak już informowaliśmy, taki ośrodek miałby powstać jeszcze w 2018 roku.


MSWiA zbada sprawę budowy islamskiego centrum

21.01.2018, 07:44

Szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiedział w sobotę (20.01) za pośrednictwem Twittera, że podległy mu resort przyjrzy się planom budowy islamskiego centrum kultury i edukacji w Białymstoku. Inwestycja ma być finansowana z pieniędzy ofiarowanych przez Arabię Saudyjską.


Będą odbywać się tam wystawy, spotkania i lekcje religii - powstanie Centrum Kultury i Nauki Muzułmańskiej

17.01.2018, 19:18

W Białymstoku powstanie Centrum Kultury i Nauki Muzułmańskiej. Pieniądze na zakup nieruchomości, remont i wyposażenie przekaże Królestwo Arabii Saudyjskiej.


Gmina muzułmańska w Białymstoku sprzedaje działkę, na której miała powstać szkoła koraniczna

13.12.2017, 19:13

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku sprzedaje działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Za uzyskane z tej transakcji pieniądze chce kupić gotowy budynek, z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i kulturalną.


Ukazał się album o tradycjach pogrzebowych Tatarów

26.11.2017, 14:07

Album z fotografiami i opisami tradycji polskich Tatarów związanych z obrzędem pogrzebowym wydał Muzułmański Związek Religijny w RP. W publikacji znalazły się zdjęcia obrazujące przebieg ceremonii pogrzebowej oraz mizarów, czyli cmentarzy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok