Radio Białystok | Wiadomości | Białostoczanie uczcili 76. rocznicę powstania AK

Białostoczanie uczcili 76. rocznicę powstania AK

autor: Grzegorz Pilat

14.02.2018, 16:36, akt. 17:09

Kombatanci, żołnierze, służby mundurowe, samorządowcy i mieszkańcy Białegostoku uczcili 76 rocznicę powstania Armii Krajowej.

Rocznica utworzenia Armii Krajowej w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat
Rocznica utworzenia Armii Krajowej w Białymstoku, fot. Grzegorz Pilat

Białostoczanie uczcili 76. rocznicę powstania AK - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Uroczystości zorganizowano przy pomniku żołnierzy AK przy Muzeum Wojska. 

Kapitan Adam Dubrawski ps. "Iskra" mówił, że wstąpił do Armii Krajowej mając niespełna 20 lat. Działał m.in. na wschodzie, skąd musiał uciekać przed służbami bezpieczeństwa. Te znalazły go w Polsce. Został skazany na karę śmierci, którą później zmieniono na 15 lat więzienia.

- Ci, którzy w tej formacji działali, to musieli działać, bo jak ktoś zgłosił się jako ochotnik, to działał wszędzie gdzie tylko trzeba było. Ale później były tego ogromne konsekwencje i dlatego wyniszczono bardzo dużo AK-owców - opowiada kapitan Adam Dubrawski. 

Prezes białostockiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej kapitan Czesław Chociej tłumaczy, że czasy działalności AK nie były jednoznaczne

- Nie ma żadnej jednoznacznej oceny, a przede wszystkim nie można o tym spokojnie opowiedzieć. Bo tyle sytuacji, jakie trzeba było przeżyć - różne okupacje, ukrywanie się, wystrzeganie się szpicli - to nie było łatwe. To było bardzo, bardzo trudne - wyjaśnia kapitan Czesław Chociej. 

Piotr Łapiński z białostockiego oddziału IPN podkreśla, że ukoronowaniem działalności zbrojnej Armii Krajowej była akcja "Burza" i Powstanie Warszawskie, ale spora grupa żołnierzy działała też na Białostocczyźnie.

- W szczytowym momencie AK liczyła tu ponad 30 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, a w całym kraju było ich ponad 300 tysięcy - wyjaśnia historyk. 

Tradycje Armii Krajowej podtrzymują i kultywują "terytorialsi". Dowódca 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Sławomir Kocanowski tłumaczy, że w związku z tym żołnierze WOT mają specjalne zadanie. 

- To prowadzenie edukacji wśród młodzieży szkolnej i podnoszenie świadomości społeczeństwa, jakie były czasy, w których nasi poprzednicy z AK, od których przejęliśmy tradycję, musieli żyć - podkreśla pułkownik Sławomir Kocanowski. 

Armia Krajowa powstała 76 lat temu z przekształcenia Związku Walki Zbrojnej. Zdaniem części historyków Armia Krajowa była największą i najlepiej zorganizowaną armią obywatelską w historii Polski.

| red: makStudio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NASfot. Marcin Gliński
REGION
21.01.2019, 18:34, akt. 18:36

Podlaska policja podsumowała 2018 rokźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok