Radio Białystok | Wiadomości | Od tradycyjnych śpiewów do współczesnych przebojów – koncert galowy festiwalu "Piosenka Białoruska"

Od tradycyjnych śpiewów do współczesnych przebojów – koncert galowy festiwalu "Piosenka Białoruska"

autor: Michał Stepaniuk

17.02.2018, 07:40, akt. 09:18

Kilkudziesięciu wykonawców i różne style muzyczne. W piątek wieczorem (16.02) odbył się koncert galowy 25. Ogólnopolskiego festiwalu "Piosenka Białoruska".

Centralne eliminacje Festiwalu "Piosenka Białoruska 2018", Hajnówka, 11.02.2018 r., fot. Michał Stepaniuk
Centralne eliminacje Festiwalu "Piosenka Białoruska 2018", Hajnówka, 11.02.2018 r., fot. Michał Stepaniuk

Laureaci ogólnopolskiego festiwalu piosenki białoruskiej wzięli udział w dorocznej gali, w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Festiwal to w środowisku mniejszości białoruskiej jedna z najpopularniejszych imprez kulturalnych.


Artyści z Polski i Białorusi


Zwycięzców festiwalu "Piosenka Białoruska 2018" wyłoniono w minioną niedzielę, w trakcie eliminacji centralnych w Hajnówce. To w sumie ok. trzydziestu mniejszych i większych zespołów wokalnych, chórów i solistów, ocenianych w kilku kategoriach z podziałem na śpiew a capella, z akompaniamentem lub z podkładem muzycznym. Oprócz nich, w gali w Białymstoku wzięli też udział zaproszeni artyści z Białorusi, w tym grupa taneczna z Mińska.

Organizatorem festiwalu jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce. To najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej; założona w 1956 roku.


W tym roku impreza odbyła się po raz 25. - Festiwal ewaluuje moim zdaniem - zmienia się na lepsze. Pojawia się wielu młodych wykonawców, ze swoim punktem widzenia na muzykę i piosenkę białoruską, którzy są bardzo dobrze przygotowani i utalentowani - powiedział PAP wiceprzewodniczący BTSK Bazyli Siegień.


Dodał, że ci wykonawcy śpiewają nie tylko piosenki białoruskie, a ich działalność artystyczna profesjonalizuje się. - Ich poziom wykonania mobilizuje tych nieco starszych wykonawców - miłośników piosenki białoruskiej, aby swój poziom też rozwijać. I to też jest widoczne, więc w moim - oczywiście subiektywnym odczuciu jako organizatora - widać, że poziom wykonania piosenki białoruskiej z roku na rok rośnie -  powiedział Bazyli Siegień.


"Musimy coraz głośniej zgłaszać, że my tu jesteśmy"


Wiceprzewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego za bardzo ważne zadanie uznał popularyzację kultury mniejszości białoruskiej, również dla tzw. większości społeczeństwa.


- Musimy coraz  głośniej zgłaszać tej większości, że my tu jesteśmy. Że my tu żyjemy od dziada pradziada, mamy swoją kulturę i musimy o tym głośno mówić - dodał Bazyli Siegień.


Podkreślił przy tym, że zwłaszcza w Podlaskiem, "na styku kultury zachodniej ze wschodnią, rodzą się naprawdę niesamowite, ciekawe zjawiska".

Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Według danych GUS w ostatnim spisie powszechnym narodowość białoruską zadeklarowało ok. 50 tys. osób. Sami liderzy organizacji białoruskich w Polsce uznają jednak te dane za niemiarodajne i podają liczby kilka razy  wyższe.


źródło: PAP | red: sk, zmj

ZOBACZ TEŻ:


Zespoły, soliści, chóry i duety - centralne eliminacje Festiwalu "Piosenka Białoruska 2018"

11.02.2018, 07:23

Będzie tu można usłyszeć ludowe śpiewy, ale i współczesną muzykę estradową. W Hajnówce odbędą się w niedzielę (11.02) centralne eliminacje Festiwalu "Piosenka Białoruska 2018".


Muzyka białoruska, rosyjska, romska czy polska zabrzmi w Mielniku – rozpoczynają się XXVII Muzyczne Dialogi nad Bugiem

5.08.2017, 07:54

Nad Bugiem w Mielniku przez dwa dni będzie można posłuchać muzyki z różnych części Polski oraz Europy. Odbywają się tu 27 Muzyczne Dialogi.


Białoruska muzyka i zabawa w Gródku, czyli "Siabrouskaja Biasieda"

29.07.2017, 10:48

Na polanie Boryk koło Gródka wystąpią największe gwiazdy sceny białoruskiej. Wśród nich m.in. podlaskie Prymaki i zespoły estradowe z Białorusi - Ćwiecień, Spadczyna i Kupalinka.


Ponad 200 młodych śpiewaków w finale konkursu "Piosenka Białoruska"

12.05.2017, 14:14

Ze sceny można było usłyszeć repertuar dziecięcy, estradowy, ale też ludowy. Ponad 200 młodych śpiewaków spotkało się na finałowym - centralnym etapie konkursu "Piosenka Białoruska" dla dzieci i młodzieży.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok