Radio Białystok | Wiadomości | Oficjalne oddanie do użytku zmodernizowanego oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim

Oficjalne oddanie do użytku zmodernizowanego oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim

5.03.2018, 13:42, akt. 14:34

6 mln zł kosztowała modernizacja Oddziału Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Część pomieszczań wyremontowano, część dobudowano, oddział doposażono w sprzęt. W poniedziałek (05.03) inwestycję oddano do użytku.

Otwarcie Oddziału Chirurgii Ogólnej Małoinwazyjnej i Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku, fot. Marta Nazarko
Otwarcie Oddziału Chirurgii Ogólnej Małoinwazyjnej i Onkologicznej w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku, fot. Marta Nazarko

Oficjalne oddanie do użytku zmodernizowanego oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Inwestycję sfinansował samorząd województwa

Inwestycję sfinansował w całości z własnego budżetu samorząd województwa podlaskiego, któremu podlega szpital.

Pacjenci korzystają z nowego oddziału od miesiąca. W poniedziałek odbyło się uroczyste otwarcie. Jest tam 35 łóżek dla chorych i sala intensywnego nadzoru chirurgicznego, gdzie trafiają na obserwacje chorzy po operacjach. Stan zdrowia wszystkich pacjentów można kontrolować dzięki nowoczesnemu, mobilnemu sprzętowi medycznemu do monitorowania podstawowych czynności życiowych.

- Prace budowlane kosztowały 5,3 mln zł, 700 tys. sprzęt medyczny - poinformował dyrektor szpitala wojewódzkiego Cezary Nowosielski.

Na oddziale rocznie wykonuje się ok. 2 tysięcy operacji

Na oddziale rocznie wykonuje się ok. dwóch tysięcy operacji chirurgicznych. Oddział specjalizuje się w małoinwazyjnych onkologicznych operacjach kolorektalnych, czyli raka jelita grubego i odbytnicy.

Rozwijamy operacje kolorektalne. W ubiegłym roku zostaliśmy doposażeni sprzętem do wykonywania nowoczesnych operacji laparoskopowych, operacji minimalnie inwazyjnych

- powiedział ordynator oddziału Wojciech Czubek. 

Dodał, że operacje wykonywane laparoskopowo umożliwiają szybsze i bardziej oszczędzające pacjentów leczenie, ich pobyt w szpitalu jest krótszy.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku to ważna jednostka ochrony zdrowia

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że szpital wojewódzki w Białymstoku to ważna jednostka ochrony zdrowia w regionie. Przypomniał, że od 2014 r. samorząd województwa zainwestował w modernizacje tej placówki ponad 60 mln zł, planowane są kolejne inwestycje. Podkreślił, że zarządowi województwa zależy na tym, aby warunki leczenia pacjentów oraz pracy personelu medycznego były jak najlepsze.

Marszałek powiedział, że cała nowa część szpitala, w której działa teraz oddział chirurgii kosztowała ok. 20 mln zł, na dachu obiektu będzie również lądowisko dla śmigłowców, które - jak zaznaczył - będzie wkrótce oddane do użytku.

Modernizacja i rozbudowa szpitala

Członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia Bogdan Dyjuk powiedział, że Szpital Wojewódzki w Białymstoku będzie w ciągu kilku najbliższych lat w ciągłej modernizacji i rozbudowie. Zaznaczył, że kolejne oddziały zyskują warunki dostosowane do wymogów XXI w. pod względem pobytu pacjentów i sprzętu medycznego, ale też wymogów Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dyjuk wyraził wątpliwość, czy warto jednak realizować takie inwestycje, bo mimo, że coraz więcej pacjentów jest leczonych w tej placówce, to nie przekłada się to na finansowanie z NFZ. 

Nie uzyskuje to jednak adekwatnego wsparcia ze strony NFZ. Może się zdarzyć, że w pewnym momencie będziemy zmuszeni do powiedzenia: dobrze, jeżeli nie ma opłaty za nadwykonania, wobec tego przyjmujemy tylu (pacjentów), ile ryczałt wskazuje

- powiedział Dyjuk na otwarciu oddziału.

Szpital Wojewódzki w Białymstoku, który jest jednym z największych szpitali w Podlaskiem, wykonał za czwarty kwartał 2017 r. w ramach ryczałtu z NFZ świadczenia ponad ten ryczałt na sumę 2,1 mln zł (przekroczył ryczałt o 12 proc.), a NFZ zaproponował zapłatę 90 tys. zł z tej kwoty. Szpital nie przyjął tych warunków, chce ponownego przeliczenia kontraktu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Podlascy radni zgodzili się na poręczenie kredytu dla dwóch szpitali

27.02.2018, 08:26

Chodzi o 11 milionów złotych dla szpitala wojewódzkiego w Białymstoku i psychiatrycznego w Choroszczy. Placówki potrzebują pieniędzy na bieżącą działalność.


Oddział urologiczny suwalskiego szpitala ma nową lokalizację i sprzęt medyczny

4.12.2017, 14:09

Nowe łóżka szpitalne, sprzęt medyczny i sale zabiegowe. Jeszcze w tym tygodniu pierwsi pacjenci trafią na odnowiony oddział urologiczny Szpitala Wojewódzkiego im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.


Nowoczesny ośrodek rehabilitacyjny powstaje w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku

31.10.2017, 11:45

6,7 mln zł unijnego dofinansowania otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Białymstoku na remont i modernizację budynku, w którym będzie działał nowoczesny ośrodek rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej. Dzięki temu ma się poprawić komfort pacjentów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

Pływanie na Byle Czym - Pływające co nieco

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok