Radio Białystok | Wiadomości | Pół roku więzienia za wyrzucenie psa z balkonu

Pół roku więzienia za wyrzucenie psa z balkonu

6.03.2018, 16:25, akt. 17:02

Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał we wtorek (6.03) na sześć miesięcy pozbawienia wolności mężczyznę, który wyrzucił psa z balkonu na czwartym piętrze. W ocenie sądu, było to "zwykłe barbarzyństwo". Wyrok jest nieprawomocny.

Pół roku więzienia za wyrzucenie psa z balkonu, fot. Marta Nazarko
Pół roku więzienia za wyrzucenie psa z balkonu, fot. Marta Nazarko

Pół roku więzienia za wyrzucenie psa z balkonu - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Sąd wobec oskarżonego zasądził też odebranie zwierzęcia oraz nawiązkę w wysokości 5 tys. zł na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) w Białymstoku.

Białostoczanin wyrzucił psa z 4. piętra

Do zdarzenia doszło w listopadzie ubiegłego roku. Na jednym z białostockich osiedli mężczyzna, który był właścicielem psa, wyrzucił zwierzę z balkonu z mieszkania na czwartym piętrze. Pies przeżył, ale miał liczne otarcia, objawy wstrząsu urazowego oraz problemy z koordynacją ruchową. Prokuratura oskarżyła mężczyznę o znęcanie się nad psem.

Mężczyzna był pod wpływem alkoholu

We wtorek (6.03) przed Sądem Rejonowym w Białymstoku odbył się proces w tej sprawie. Oskarżonego nie było na sali. Z odczytanych przez sąd zeznań mężczyzny, wynika, że w dniu zdarzenia był on pod wpływem alkoholu i niczego nie pamięta; przyznał się do winy i chciał dobrowolnie poddać się karze.

Podczas rozprawy w charakterze świadka zeznawała m.in. prezeska TOZ Białystok i kierowniczka Schroniska dla Zwierząt w Białymstoku, gdzie obecnie przebywa pies, Anna Jaroszewicz. Mówiła o stanie fizycznym i psychicznym zwierzęcia.

Zwierzę jest agresywne, bo było źle socjalizowane

Powiedziała, że pies musiał mieć zabieg na łapie, przeszedł rehabilitację, był leczony przez TOZ. Anna Jaroszewicz zwróciła uwagę, że zwierzę było też nieprawidłowo socjalizowane, przez co jest agresywne do innych psów, ma też silny lęk separacyjny i robi duże szkody w mieszkaniu. W jej ocenie, psu, mimo że jest młody, trudno będzie znaleźć nowy dom.

Sędzia Barbara Paszkowska uzasadniając wyrok, przywołała ustawę o ochronie zwierząt, w której napisano, iż zwierzę jako istota zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą, a człowiek - jak dodała - "jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". "To są fundamentalne powinności człowieka, każdego człowieka wobec zwierząt, które żyją wśród nas, nie zależnie od tego, czy to jest pies, kot (...) czy też inne zwierzę, nad którym opiekę powinien sprawować człowiek" - mówiła sędzia.

"To jest zwykłe barbarzyństwo" – mówi sędzia 

"To jest zwykłe barbarzyństwo" - oceniła sędzia Paszkowska znęcanie się nad zwierzęciem w tej sprawie. Mówiła, że zebrane dowody w sposób oczywisty wykazały, że oskarżony dopuścił się znęcania nad swoim psem. Dodała, że wyrzucając psa przez balkon naraził zwierzę nie tylko na poważne cierpienia fizyczne, ale też było to traumatyczne przeżycie dla psa. Mówiła, że pies przeżył, ale nie wykluczony był scenariusz - jak powiedziała sędzia - że pies mógł stracić życie.

W ocenie sądu, ten "barbarzyński sposób zachowania się wobec zwierzęcia", trzeba było potraktować "z całą surowością prawa". Zdaniem Barbary Paszkowskiej, kara sześciu miesięcy pozbawienia wolności jest karą adekwatną do czynu i jego szkodliwości społecznej. Mówiła, że na jej wymiar miało wpływ też to, iż mężczyzna był wcześniej karany na karę pozbawienia wolności. Dodała, że były to okoliczności, które nie pozwoliły sądowi na zawieszenie kary. Zdaniem sądu, mimo, iż było to zachowanie jednorazowe, ale "dotkliwe i dramatyczne" w skutkach dla zwierzęcia.

Oskarżony musi zrozumieć to, że takie postępowanie, tym razem wymierzone w zwierzę, innym razem mogło być to dziecko, a jeszcze innym razem inny człowiek i niestety musi się spotkać z taką, a nie inną reakcją - mówiła Barbara Paszkowska.

Dodała, że zarówno oskarżony, ale i całe społeczeństwo musi sobie uświadomić, iż "takie zachowania należy piętnować, takie zachowania należy ujawniać, na takie zachowania należy reagować natychmiast, niezwłocznie". "Bo tak trzeba, bo tak wynika z istoty społeczeństwa" - dodała.

Barbara Paszkowska mówiła też, że w tej sytuacji, zwierzę, które doznaje przemocy od swojego właściciela, może nie mieć szansy na obronę czy uratowanie. 

Jeżeli też zwierzę wyrządza jakąś krzywdę drugiemu człowiekowi, to z całą pewnością, nie wyrządza dlatego, że jest samo z siebie złe, wyrządza tę krzywdę dlatego, że człowiek nie dopełnił obowiązku wobec tego zwierzęcia sprawowania właściwej opieki i kontroli nad tym zwierzęciem. To nie zwierzę jest winne, to winny jest za każdym razem, w ocenie sądu, człowiek - powiedziała sędzia.

źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wolontariusze białostockiego schroniska zachęcają do spacerów z psimi seniorami

20.01.2018, 16:21

Psich seniorów z białostockiego schroniska można było poznać w sobotę (20.01) podczas kameralnych spacerów z seniorami, akcja będzie kontynuowana w niedzielę (21.01). Ma ona zachęcić do adopcji starszych psów, które rzadziej niż inne znajdują dom.


Powiesił psa na drzewie – suwalska policja szuka sprawcy

2.01.2018, 18:26

Suwalska policja szuka osoby, która powiesiła psa na drzewie we wsi Malesowizna w gminie Jeleniewo.


Białostoccy policjanci zatrzymali mężczyznę, który wyrzucił psa z 4. piętra bloku na Zielonych Wzgórzach

18.11.2017, 10:11

Do dwóch lat pozbawienia wolności grozi 28-latkowi, który pod wpływem alkoholu wyrzucił szczeniaka z balkonu na białostockim osiedlu Zielone Wzgórza.


Blisko 200 psów i kotów na posesji w Drohiczynie - TOZ zawiadomił prokuraturę

17.11.2017, 14:19

Prokuratura w Siemiatyczach sprawdza, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa wobec małżeństwa z Drohiczyna, które na swojej posesji ma blisko 200 psów i kotów. W ocenie obrońców praw zwierząt, warunki bytowania tych psów i kotów są bardzo złe.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Historia złotego

Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi

„Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” Radek Rak

"Lalka" Bolesław Prus

Niebieski Mikrofon Polskiego Radia BiałystokDariusz Marek Srzednicki, fot. Marcin Gliński
BIAŁYSTOK
24.11.2020, 12:24, akt. 14:59

Nie żyje Dariusz Marek Srzednicki

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok