Radio Białystok | Wiadomości | Sprawę donosu na sędziego z Suwałk zbada ostrołęcka prokuratura

Sprawę donosu na sędziego z Suwałk zbada ostrołęcka prokuratura

autor: Tomasz Kubaszewski

13.03.2018, 18:21, akt. 19:59

Nie suwalska, ale ostrołęcka prokuratura zajmie się sprawą anonimowego doniesienia na prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula. Doniesienie ma związek z procesem aktywistów Komitetu Obrony Demokracji, obwinionych o zakłócenie w 2016 roku otwarcia wystawy "Armia skazańców".

Fotolia.com
Fotolia.com

Sprawę sędziego rozpatrzy prokuratura w Ostrołęce

Miesiąc temu sędzia przerwał tę rozprawę, bo dowiedział się o doniesieniu, które wpłynęło do prokuratury. Gdyby wszczęła śledztwo i zaczęła przesłuchiwać suwalskich sędziów, proces trzeba byłoby przenieść do innego miasta. 

Sprawa trafiła do Ostrołęki po tym, jak wniosek o wyłączenie z tego postępowania złożyli suwalscy śledczy. Jako powód podali to, że znają sędziego Jacka Sowula. 

Decyzją Prokuratury Regionalnej w Białymstoku sprawę przekazano więc do Ostrołęki. Tamtejsza prokurator rejonowa Dorota Korzep-Czekalska mówi, że doniesienie zawiera mniej więcej to, o czym już niektóre media ogólnopolskie pisały w kontekście sędziego Jacka Sowula. 


Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach o zarzutach medialnych - kłamliwe i hańbiące


Sędziemu Jackowi Sowulowi zarzucano m.in. że prezesem został dlatego, bo uchylił wyrok uniewinniający działaczy KOD-u, a obecnie represjonuje sędziego Dominika Czeszkiewicza, który w jednym z procesów tych działaczy uniewinnił. 

Represje mają polegać na tym, że sędzią Dominikiem Czeszkiewiczem zajął się rzecznik dyscyplinarny. Chodzi o wyznaczenie odległego terminu przesłuchania dziewczyny, której grożono pistoletem, załatwianie prywatnych spraw w godzinach pracy oraz wydawanie wyroków niezgodnych z obowiązującymi przepisami. 

Jakie konkretnie przestępstwo sędzia Jacek Sowul miał popełnić, nie wiadomo. Śledczy z Ostrołęki będą teraz przeprowadzać czynności wyjaśniające. A za miesiąc podejmą decyzję, czy przekształci się ono w śledztwo, czy też zapadnie decyzja o odmowie jego wszczęcia

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie gróźb wobec sędziego Jacka Sowula

6.03.2018, 13:56

Prokuratura nie ustali, kto próbował straszyć nagonką medialną prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula. Sprawą zainteresowała się po wywiadzie, jaki ukazał się w Radiu Białystok. 


Prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach był zastraszany? - ustala prokuratura

8.02.2018, 10:17

Prokuratura chce sprawdzić, kto straszył prezesa Sądu Okręgowego w Suwałkach Jacka Sowula. Postępowanie wszczęto po rozmowie z prezesem sądu, jaką przeprowadziliśmy na naszej antenie pod koniec stycznia.


Rzecznik dyscyplinarny zajmie się sędzią, który wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki

26.01.2018, 15:49

Choć sędzia wiedział, że sprawa ma charakter pilny, wyznaczył odległy termin przesłuchania 14-latki. Teraz zajmie się nim sędziowski rzecznik dyscyplinarny.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


Choinka na niebiesko


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok