Radio Białystok | Wiadomości | Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

14.03.2018, 16:08, akt. 16:20

Budynek drewnianej szkoły trafił z miejscowości Kalinowo Solki do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. W budynku odbywać się będą lekcje i warsztaty dotyczące kultury ludowej i dawnych zwyczajów.

Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, źródło: www.skansen.bialystok.pl
Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, źródło: www.skansen.bialystok.pl

Na terenie skansenu jest ok. 40 różnych obiektów drewnianych

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej ma charakter skansenu. Na jego terenie znajduje się ok. 40 różnych obiektów drewnianych, w tym budynki mieszkalne (np. chaty typu trojak czy chaty ze wschodniego Podlasia), budynki gospodarskie, leśniczówki czy dwory. Teraz instytucja wzbogaciła się o niemal siedemdziesięcioletni budynek drewnianej szkoły, nie użytkowanej od kilkunastu lat.

Budynek szkoły przyjechał do skansenu ze wsi Kalinowo Solki w gminie Kulesze Kościelne. Szkoła "zyska tu drugą młodość" - czytamy w komunikacie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Muzeum poinformowało, że trwają prace przy porządkowaniu terenu i wylewaniu fundamentów w miejscu, w którym zostanie ustawiony budynek szkoły.

Szkoła była naszym marzeniem od lat – mówi dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej dr Artur Gaweł i dodaje, że "teraz zajęcia odbywają się w zabytkowych chałupach, które są piękne, ale nie przystosowane do tego typu działalności. Nie ma w nich miejsca na szatnie, pomieszczenia są za ciasne dla większych grup".

W budynku będą odbywać się m.in. warsztaty dot. kultury ludowej

W dwóch salach na parterze drewnianego budynku odbywać się będą lekcje i warsztaty dotyczące kultury ludowej i dawnych zwyczajów. Jak mówią organizatorzy projektu, będzie można poczuć atmosferę czasów, kiedy szkolne ławki miały otwory na kałamarze.

W zabytkowej szkole powstaną dwie ekspozycje stałe. Na parterze można będzie zobaczyć, jak wyglądały klasy lekcyjne w wiejskiej szkole, w latach 50. XX wieku i wcześniej. Wystawa na piętrze pokaże, jak mieszkali kiedyś wiejscy nauczyciele. Część budynku szkolnego zajmą pomieszczenia biurowe i magazynowe.

Przemysław Sianko z działu etnografii Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej przyznaje, że w zbiorach skansenu jest część eksponatów potrzebnych do stworzenia tych wystaw i dodaje, że większość z nich to przedmioty, które podarowali mieszkańcy województwa podlaskiego.

Są wśród nich: pamiątki, stare dokumenty, fotografie, wyposażenie pracowni fizycznej i chemicznej, kałamarze czy podręczniki. Z miejscowości Wiercień w gminie Boćki w woj. podlaskim, gdzie władze gminy również zlikwidowały szkołę, przyjechały meble - poinformował etnograf.

- Najbardziej cieszymy się z ławek – powiedział Sianko, bo jak mówi, drobne przedmioty łatwiej jest zdobyć, bo więcej się ich zachowało w zbiorach prywatnych albo gminnych archiwach. Według niego, kilkudziesięcioletnie szkolne meble to rzadkie do zdobycia obiekty.

Wciąż potrzebne są przedmioty, które posłużą do wyposażenia szkoły

Pracownicy muzeum wciąż poszukują przedmiotów, które posłużą do wyposażenia szkoły. To nie tylko ławki czy regały, ale też, między innymi: szkolne mundurki, tarcze, tornistry.

Zabytkowa szkoła zostanie uroczyście otwarta i udostępniona zwiedzającym jesienią 2018 r. i jak informuje dyrektor placówki, na jej otwarcie zostaną zaproszeni mieszkańcy wsi Kalinowo Solki, bo "wielu pamięta czasy, kiedy szkoła tętniła życiem, dlatego jest to dla nas poważne wyzwanie, nie możemy ich rozczarować" - powiedział dyrektor muzeum.

Sprowadzenie budynku szkoły stało się możliwe dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, bez którego "przedsięwzięcie trudno byłoby przeprowadzić" - powiedziała rzeczniczka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Iwona Zawadecka, która poinformowała, że roboty budowlane związane z postawieniem szkoły to koszt półtora miliona złotych.

Zawadecka powiedziała, że drewniany budynek szkoły jest pierwszym tego typu obiektem na terenie skansenu i stanowi element projektu „Rozbudowa Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego – podniesienia atrakcyjności turystycznej regionu”.

Oprócz budynku szkoły, w ramach projektu odnowiono także m.in. cztery dachy gontowe na dwóch stodołach oraz dwa dachy na zabytkowych spichlerzach. Całkowita wartość projektu to ponad 2,5 mln zł, z czego 1,5 mln zł to fundusze unijne; pozostała część to pieniądze z własnego budżetu muzeum.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W centrum Suchowoli powstaje muzeum trzech kultur

10.03.2018, 08:10

W miejsce starego przystanku autobusowego powstaje gmach, który ma pełnić nowe funkcje. W centrum Suchowoli trwa budowa punktu informacji turystycznej i muzeum trzech kultur.


Zapusty w Skansenie na pożegnanie karnawału [zdjęcia]

11.02.2018, 14:38

Barwny korowód przebierańców, gorące pączki i faworki - na takie zapusty zaprosiło do Skansenu Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej.


Wyremontowano modrzewiowy dwór w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

28.01.2018, 07:28

Ma dwa wieki, a wygląda jak nowy. Modrzewiowy dwór z Bobry Wielkiej - największy i jeden z najstarszych budynków w skansenie dostał drugie życie. Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej wydało na remont zabytku 2,5 miliona złotych, ponad połowa to dofinansowanie unijne.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

Kino "Świerkowa 1"!
źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
19.09.2020, 07:38, akt. 07:42

"Dzień Rowerów" w Białymstoku

źródło: stock.adobe.com
REGION
18.09.2020, 19:54, akt. 20:01

Gala Ekonomii Społecznej w Piątnicy

Źródło: Biuro Prasowe Jagiellonii Białystok
JAGIELLONIA
17.09.2020, 19:36, akt. 18.09.2020, 08:37

Fedor Cernych wrócił do Jagiellonii BiałystokFot. Paweł Wądołowski
ŁOMŻA
17.09.2020, 16:14, akt. 18.09.2020, 07:57

W Łomży odsłonięto tablicę pamięci Sybiraków

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok