Radio Białystok | Wiadomości | Młodzi innowatorzy z grantami w programie "Odkrywcy Diamentów"

Młodzi innowatorzy z grantami w programie "Odkrywcy Diamentów"

15.03.2018, 13:22, akt. 14:51

Mobilna platforma do nauki fizyki, robot do rozbrajania bomb, innowacyjna laska dla osób niewidomych i bioniczna proteza ręki - to innowacyjne projekty licealistów i studentów, które otrzymały wsparcie w ramach programu "Odkrywcy Diamentów" Politechniki Białostockiej.

"Odkrywcy Diamentów" - konferencja, fot. Katarzyna Cichoń/Politechnika Białostocka
"Odkrywcy Diamentów" - konferencja, fot. Katarzyna Cichoń/Politechnika Białostocka

Program "Odkrywcy Diamentów" tworzy Politechnika Białostocka i 14 przedsiębiorców z regionu, którzy od blisko trzech lat przyznają granty uzdolnionej młodzieży szkolnej, a studentom - stypendia, by mogli oni rozwijać swoje innowacyjne projekty.

- Wsparcie finansowe znajdują projekty innowacyjne głównie z zakresu nauk ścisłych - powiedział w czwartek (15.03) na konferencji prasowej przedstawiającej kolejnych laureatów rektor PB prof. Lech Dzienis.

Grant na bioniczną protezę

Obecnie kapituła "Odkrywców Diamentu" przyznała granty pięciu projektom: czterem uczniów szkół ponadpodstawowych oraz jeden interdyscyplinarnemu zespołowi studentów.

Studenci otrzymali grant na projekt bionicznej protezy ręki. Jak mówiła Iwona Gruszczyńska z tego zespołu, projekt w ramach tego programu zdobył wsparcie po raz drugi. Pierwsze pozwoliło stworzyć pierwszy prototyp protezy; obecne pozwoli udoskonalić go. Bioniczna proteza ma pomagać niepełnosprawnym po amputacji dłoni. Sygnał do protezy będzie wysyłany poprzez napinanie odpowiednich mięśni przedramienia, wtedy będzie możliwe wykonanie ruchu dłonią.

Iwona Gruszczyńska - oraz dwóch innych członków zespołu, Sławomir Grycuk i Paweł Antoniuk - otrzymali też w ramach programu stypendia.Anima studentów Politechniki Białostockiej - rozmowa z Mateuszem Bajko i Tomaszem StypułkowskimRobot do rozbrajania bomb

Wśród projektów uczniowskich wsparcie otrzymał pomysł licealistów z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej na stworzenie robota, który mógłby posłużyć np. do rozbrajania bomb. Jeden z konstruktorów - Konrad Oborski - mówił, że przy projektowaniu wzorowali się na łazikach marsjańskich (studenci politechniki od kilku lat konstruują łaziki i biorą udział z powodzeniem z międzynarodowych zawodach odbywających się w Stanach Zjednoczonych - PAP). Dodał, że ich łazik może pokonywać różne przeszkody i jest zasilany na energię słoneczną.

Zachęta do nauki fizyki i laska dla niewidomych

Uczniowie IV i XI Liceum Ogólnokształcącego chcą natomiast stworzyć mobilną platformę edukacyjną do nauki fizyki. Jak mówiła Magdalena Figura, platforma ma mieć formę skrzynki, a w środku mają znajdować się przyrządy niezbędne do wykonania przeróżnych eksperymentów. Dodała, że chcą w ten sposób zachęcić najmłodszych do fizyki.

Laskę, która ma informować osoby niewidome o przeszkodach, konstruują uczniowie liceum przy Politechnice Białostockiej. Mateusz Pieróg mówił, że laska będzie mogła wysyłać też sygnał na telefon komórkowy bliskich użytkownika laski i informować ich w ten sposób o położeniu tej osoby.

Stypendia indywidualne

W ramach programu przyznano też stypendia indywidualne. Otrzymali je m.in. Petros Psyllos, który jest twórcą kilku projektów (w tym Matii, czyli sztucznego oka dla osób niewidomych, który zdobywa uznanie na całym świecie) oraz Mateusz Bajko, który należy do zespołu Animy - urządzenia do wysyłania powiadomień.Startupy - rozmowa z Petrosem PsyllosemW sumie na stypendia przekazano w tym rozdaniu ok. 60 tys. zł, natomiast poszczególne projekty otrzymały granty od 3 tys. zł do 24 tys. zł.

Kapituła programu, który realizuje Politechnika Białostocka wspólnie z 14 przedsiębiorstwami, przyznała dotąd granty 34 projektom na łączną kwotę ponad 185 tys. zł. "Odkrywcy Diamentów" to także stypendia dla uzdolnionych studentów uczelni; do tej pory przyznano ich ponad dziesięć.


źródło: PAP | red: sk, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o pieniądze na wynalazki

10.03.2018, 08:39

Dla wielu z nich to pierwsza szansa pozyskania pieniędzy na swoje wynalazki. Studenci i uczniowie podlaskich szkół rywalizują o stypendia i dotacje przyznawane przez Stowarzyszenie Odkrywcy Diamentów Politechniki Białostockiej.


Politechnika Białostocka przyznała granty w programie "Odkrywcy diamentów"

24.01.2017, 15:16

Kapituła programu, który realizuje PB wspólnie z 15 przedsiębiorstwami, przyznała autorom 5. projektów granty o łącznej wartości 20,1 tys. zł.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok