Radio Białystok | Wiadomości | Anna Maria Anders chce, by obchody odzyskania niepodległości w Suwałkach miały wyższą rangę

Anna Maria Anders chce, by obchody odzyskania niepodległości w Suwałkach miały wyższą rangę

autor: Tomasz Kubaszewski

16.03.2018, 10:31, akt. 11:24

Kolejne zamieszanie wokół komitetu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, powołanego przez prezydenta Suwałk. Wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej Bogdan Nowacki nie jest już jego członkiem. Z kolei senator Anna Maria Anders postawiła warunki, które suwalskim władzom ciężko będzie spełnić.

Urząd Miejski w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska
Urząd Miejski w Suwałkach, fot. Iza Kosakowska

Zamieszanie wokół komitetu obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - relacja Tomasza Kubaszewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Prezydent powołał komitet w lutym

Prezydent Czesław Renkiewicz kilkudziesięcioosobowy komitet powołał w lutym. Z zaproszenia do udziału w pracach tego gremium nie skorzystali m.in. przedstawiciele służb mundurowych czy radni PiS. Pojawiły się też głosy, że niektóre osoby wpisano na siłę, bez ich wiedzy i zgody.

Najpierw okazało się, że zgody na udział w pracach komitetu nie wyraził suwalski kombatant Fabian Daniłowicz. Jego nazwisko zniknęło więc z listy prezentowanej na stronie internetowej miejscowego ratusza. Teraz o to samo wystąpił Bogdan Nowacki, wiceprezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. Jak mówi, czym innym jest udział w komitecie, a czym innym w jubileuszowych uroczystościach.

Od innych ludzi dowiedziałem się, że jestem w składzie komitetu obchodów. Takiego akcesu jako Bogdan Nowacki nie zgłosiłem, ale w składzie się znalazłem. Natomiast jako organizacja niepodległościowa, patriotyczna będziemy włączać się w obchody 100-lecia niepodległości naszej Ojczyzny

- mówi Bogdan Nowacki.

Senator Anna Maria Anders skierowała do prezydenta pismo

Z kolei senator Anna Maria Anders skierowała do prezydenta Czesława Renkiewicza pismo, w którym sugeruje, by obchodom nadać wyższą, ponad lokalną rangę i świętować rocznicę odzyskania niepodległości razem z władzami państwowymi oraz wojskiem. Tych warunków prezydent nie będzie w stanie spełnić. Władze państwowe i służby mundurowe stworzą prawdopodobnie własny komitet. Nie wiadomo jednak, czy senator Anna Maria Anders wycofa swoje nazwisko z listy prezydenta Renkiewicza, czy nie. Na razie całą listę ono otwiera.

| red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Komitet obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości - zamieszanie z nazwiskami

15.02.2018, 07:44

Czy do powołanego przez prezydenta Suwałk komitetu obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości znane osoby dopisywano na siłę?

Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
Fotolia.com
POGODA
24.01.2019, 11:14, akt. 11:43

Mróz w Podlaskiem nie odpuszcza


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok