Radio Białystok | Wiadomości | Na magazyn kostiumów, szkołę i inwestycje - są dodatkowe pieniądze na kulturę

Na magazyn kostiumów, szkołę i inwestycje - są dodatkowe pieniądze na kulturę

5.04.2018, 14:15, akt. 16:04

Magazyn na kostiumy i rekwizyty w Operze i Filharmonii Podlaskiej oraz przeniesienie zabytkowych drewnianych chałup do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej - to niektóre inwestycje kulturalne, które będą możliwe dzięki dodatkowym środkom z budżetu województwa podlaskiego.

Konferencja prasowa w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Anna Augustynowicz/Wrota Podlasia
Konferencja prasowa w Operze i Filharmonii Podlaskiej, fot. Anna Augustynowicz/Wrota Podlasia

O dodatkowych pieniądzach na inwestycje w instytucjach kultury zarządzanych przez samorząd województwa podlaskiego poinformował w czwartek (5.04) na konferencji prasowej wicemarszałek województwa odpowiedzialny za kulturę Maciej Żywno.


- Kultura jest tym elementem tożsamości każdego regionu, każdego z nas, na który powinniśmy pracować i o który powinniśmy walczyć - powiedział Maciej Żywno.


"Trudny budżet na trudny czas"

W sumie budżet na inwestycje kulturalne z samorząd przeznaczy blisko 5,5 mln zł. Wicemarszałek mówił, że podczas rozmów o budżecie województwa podlaskiego na ten rok mówiono o nim, że to "trudny budżet na trudny czas". Dodał, że ten rok to dużo wydatków na inwestycje drogowe czy w sferze zdrowia. Wtedy udało się zapisać na inwestycje w instytucjach kultury 4 mln zł. W czwartek poinformował o dodatkowym 1,5 mln zł, które - jak wyjaśnił - przesunięto m.in. z rezerwy ogólnej budżetu województwa, przesunięć dokonano też w budżetach poszczególnych instytucji.


Najwięcej dla skansenu

Maciej Żywno dodał, że środki te pozwolą instytucjom się rozwijać. Najwięcej dodatkowych środków - 535 tys. zł - otrzyma Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, które znajduje się niedaleko Białegostoku i ma charakter skansenu. W sumie na inwestycje w tym roku przeznaczy 830 tys. zł.Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor muzeum dr Artur Gaweł, środki zostaną przeznaczone na rozbudowę skansenu i uzupełnią ekspozycję budownictwa drewnianego. Do muzeum zostaną przeniesione dwa zabytkowe budynki z miejscowości Czyże, które będą tworzyły nowy sektor w muzeum.


Zabytkowa szkoła na lekcje muzealne

Muzeum jest też w trakcie przenoszenia zabytkowej szkoły z Kalinowa-Solek, gdzie docelowo mają odbywać się zajęcia edukacyjne. Artur Gaweł powiedział, że to bardzo potrzebny budynek, bo takiego miejsca brakowało, a lekcje muzealne odbywały się w chałupach, które nie były do tego przygotowane.

Skansen pieniądze przeznaczy też m.in. dokumentację projektową na rozbudowę magazynu muzealiów i pracownię konserwacji zabytków.


Renowacja dworu z Bobrowej Doliny

Środki przeznaczone zostaną też na wyposażenie pochodzącego z początku XIX wieku dworu z Bobry Wielkiej, który na remont czekał od lat 80-tych ubiegłego wieku. Renowacja dworu była możliwa dzięki pozyskaniu unijnych pieniędzy.


Magazyn dla opery

Natomiast Opera i Filharmonia Podlaska wybuduje w swoim nowym gmachu magazyn, który znajdzie się w podziemiach budynku, gdzie wcześniej planowano parkingi i łącznik między operą a kinem, które miało powstać w pobliżu. Miejsce to pokazano dziennikarzom podczas konferencji.

Dyrektor opery Damian Tanajewski mówił na konferencji, że magazyny na kostiumy i rekwizyty są instytucji bardzo potrzebne, bo pozwoli zaoszczędzić pieniądze, które opera wydaje na wynajmowanie magazynów. Budowa ma kosztować blisko 250 tys. zł.

Przestrzeń ma być przystosowana do przechowywania kostiumów, które - jak mówił Tanajewski - potrzebują m.in. odpowiedniej wilgotności. Wybudowana zostanie klatka schodowa, zamontowana winda towarowa.Oprócz Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej, dodatkowe pieniądze otrzymały: Muzeum Podlaskie w Białymstoku, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz Teatr Wierszalin.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

ZOBACZ TEŻ:


Centrum Kultury i Rekreacji stara się o dofinansowanie na budowę nowej siedziby biblioteki miejskiej

2.04.2018, 09:13

W Supraślu może powstać nowa siedziba biblioteki miejskiej. Centrum Kultury i Rekreacji stara się o dofinansowanie na budowę z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


Zabytkowy dworzec PKP w Augustowie nie zostanie otwarty w tym roku

31.03.2018, 15:44

Miały być: elegancka poczekalnia dla podróżnych, galeria sztuki oraz oddział miejscowego muzeum. Wbrew zapowiedziom radnych sprzed pięciu miesięcy, zabytkowy dworzec PKP w Augustowie nie zostanie w tym roku otwarty.


Drewniana szkoła z lat 50. XX w. w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

14.03.2018, 16:08

Budynek drewnianej szkoły trafił z miejscowości Kalinowo Solki do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w podbiałostockim Wasilkowie. W budynku odbywać się będą lekcje i warsztaty dotyczące kultury ludowej i dawnych zwyczajów.


100 tysięcy złotych na 100. rocznicę odzyskania niepodległości

27.02.2018, 18:39

Chodzi o to, by wydarzenia związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości odbywały się nie tylko w dużych miastach ale też w lokalnych, małych ośrodkach, w gminach i na wsiach.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

"Ojciec Chrzestny" Mario Puzo

W 9 tygodni po Podlasiu


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok