Radio Białystok | Wiadomości | Prawomocny wyrok więzienia za wyrzucenie psa z balkonu

Prawomocny wyrok więzienia za wyrzucenie psa z balkonu

20.04.2018, 16:55, akt. 17:20

Pół roku więzienia i grzywna - to prawomocny już wyrok Sądu Rejonowego w Białymstoku za wyrzucenie psa z balkonu. Skazany mężczyzna ostatecznie nie złożył apelacji.

Fotolia.com
Fotolia.com

Mężczyzna wyrzucił zwierzę z czwartego piętra

Do zdarzenia doszło w listopadzie 2017 roku. Na jednym z białostockich osiedli mężczyzna, który był właścicielem psa, wyrzucił zwierzę z balkonu na czwartym piętrze. Poinformowała o tym policję naoczna świadek. Pies przeżył, ale miał liczne otarcia, objawy wstrząsu urazowego i problemy z koordynacją ruchową. Teraz przebywa w Schronisku dla Zwierząt w Białymstoku.

Prokuratura oskarżyła mężczyznę o znęcanie się nad psem. Wyrok przed białostockim sądem zapadł w marcu tego roku. Wobec oskarżonego oprócz więzienia zasądzono też odebranie psa i 5 tys. zł nawiązki na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (TOZ) w Białymstoku.

Prawomocny wyrok

Skazany mężczyzna złożył wniosek o uzasadnienie wyroku na piśmie, co jest zwykle zapowiedzią złożenia apelacji. Jak poinformowała w piątek (20.04) koordynator biura prasowego w Sądzie Rejonowym w Białymstoku Beata Wołosik, wyrok wraz z uzasadnieniem został mu przesłany, ale w wymaganym terminie apelacja nie wpłynęła. - Wyrok jest prawomocny i został przekazany do wykonania - poinformowała.

Sąd Rejonowy, uzasadniając wyrok bezwzględnego więzienia, uznał, że było to "zwykłe barbarzyństwo", a wyrzucenie psa przez balkon naraziło zwierzę nie tylko na poważne cierpienia fizyczne, ale też było dla niego traumatycznym przeżyciem. Zdaniem sądu, nie można wykluczyć, że pies mógł stracić życie. Sąd podkreślał też w uzasadnieniu, że to nie zwierzę jest winne, iż człowiek wymierza mu karę, ale za każdym razem to człowiek jest winny, bo nie dopełnił obowiązku sprawowania właściwej opieki nad zwierzęciem.

W ocenie sądu, takie postępowanie raz wymierzone w zwierzę, innym razem może być wymierzone w człowieka. Dlatego - jak podkreślał sąd - takie zachowanie trzeba "piętnować, ujawniać i reagować na nie".

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mężczyzna zostawił psa w nagrzanym aucie - dzielnicowy uratował zwierzę w ostatniej chwili

9.04.2018, 19:18

Zostawił psa w nagrzanym, zamkniętym samochodzie na parkingu w Kiermusach. Teraz właściciel zwierzęcia odpowie za to przed sądem.


Brutalne zabójstwo mieszkańca Czeremchy - Sąd Najwyższy oddalił kasację

7.03.2018, 18:36

Sąd Najwyższy oddalił kasację w sprawie brutalnego zabójstwa mieszkańca Czeremchy. Przed rokiem zapadły w tej sprawie trzy prawomocne wyroki po 12 lat więzienia. Kasację złożył obrońca jednego ze skazanych, ale SN uznał ją za bezzasadną.


Więzienie w zawieszeniu za skatowanie bezbronnego kota

7.06.2017, 12:05

Początkowo obrażenia zwierzaka tłumaczył wypadkiem, jednak po pięcioletnim procesie przyznał, że w rzeczywistości skatował bezbronnego kota.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!
Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 10:58

Dzień Rodziny w Hodyszewie
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok