Radio Białystok | Wiadomości | Mufti Tomasz Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Mufti Tomasz Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

20.04.2018, 19:37, akt. 19:54

Mufti Tomasz Miśkiewicz odebrał w piątek wieczorem w Białymstoku odznakę ministra kultury "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jak napisano w uzasadnieniu, Miśkiewicz angażując się w rozwój i promocję kultury Tatarów polskich, wzbogaca tym samym kulturę polską.

Mufti Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", fot. Marta Nazarko
Mufti Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", fot. Marta Nazarko

Mufti Tomasz Miśkiewicz z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - relacja Marty Nazarko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Odznaka ministra kultury i dziedzictwa narodowego

Odznakę ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadaje się osobom - jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - "wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury".

O nagrodę dla Miśkiewicza wnioskował Muzułmański Związek Religijny RP, któremu przewodniczy on od 2004 roku. "Miśkiewicz od czternastu lat jako zwierzchnik Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP wykazuje ogromną troskę i zaangażowanie w rozwój, ochronę i promocję kultury Tatarów polskich, a tym samym wzbogaca kulturę narodową Rzeczypospolitej Polskiej, z którą Tatarzy są ściśle związani" - napisano w uzasadnieniu, które odczytano podczas piątkowej uroczystości w Muzeum Historycznym w Białymstoku.

Odznakę przyznano także za wkład Tomasza Miśkiewicza w tworzenie działań kulturalnych, jak Dni Kultury Podlaskiej czy Podlaskie Dni Bajramowe, wydawanie książek o historii i tradycjach tatarskich, ale też książek naukowych i religijnych. Miśkiewicza wyróżniono również za jego wkład i promocję kultury tatarskiej na świecie poprzez udział w wykładach i organizację wystaw. W uzasadnieniu podkreślono też długoletnią współpracę Miśkiewicza m.in. z Radą Wspólną Dialogu Katolików i Muzułmanów w Polsce.

Jest to dla mnie duże wyróżnienie do obecnego dorobku. To, co mogę wnieść do działalności tatarskiej, to, w czym mogę pomóc - zarówno w kraju i zagranicą, to ta promocja i informowanie o kulturze tatarskiej

 - mówił Tomasz Miśkiewicz po odebraniu wyróżnienia. 

Powiedział, że promocja kultury tatarskiej za granicą, to także promocja kultury polskiej.

- Kultura Tatarów polskich podnosi rangę kultury polskiej zagranicą, w szczególności w krajach muzułmańskich, gdzie społeczność dowiadując się, iż Tatarzy od ponad 600 lat mieszkają w Polsce, dbają o własną kulturę, organizują się, dbają o własną tożsamość, chronią własne dziedzictwo zarówno kulturalne i materialne, chronią własne zabytki i państwo polskie w tym pomaga, to jest wielki zaszczyt reprezentować społeczeństwo - powiedział Tomasz Miśkiewicz.

Podkreślił też, że odznaczenie jest nie tylko odznaczeniem dla niego, ale dla całej społeczności tatarskiej, gdyż - jak mówił - "dorobek kultury tatarskiej nie jest tylko dorobkiem muftiego, nie jest tylko moim dorobkiem, ale też dorobkiem państwa jako całej społeczności".

Odznakę otrzymało już ponad 12 tys. osób

Odznaka "Zasłużony dla Kultury Polskiej" jest wręczana od 2005 roku. Jak poinformowało ministerstwo kultury, do tej pory otrzymało ją ponad 12 tys. osób, które działają na rzecz kultury.

Wyznający islam polscy Tatarzy, których historia obecności na ziemiach RP ma ponad sześćset lat, są współcześnie jedną z najmniejszych w kraju grup etnicznych. Ich liczbę szacuje się na ok. 2-3 tys.; największe skupiska Tatarów są w województwie podlaskim.

Liczba muzułmanów należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, najstarszej i najważniejszej organizacji polskich wyznawców islamu, szacowana jest na ok. 5 tys. osób.

źródło: PAP | red: mag

ZOBACZ TEŻ:


Gmina muzułmańska ponowiła zaproszenie do kupna jej działki

6.02.2018, 11:29

Muzułmańska gmina wyznaniowa w Białymstoku ponowiła zaproszenie do składania ofert na działkę, z rozpoczętą przed laty i przerwaną budową szkoły koranicznej. Po zmianach w planie zagospodarowania przestrzennego, nabywca będzie mógł postawić tam domy jednorodzinne.


Polscy muzułmanie zaniepokojeni ksenofobią i uprzedzeniami

25.01.2018, 16:07

Wyrażam zaniepokojenie coraz częstszymi wystąpieniami i atakami wyrastającymi z pnia ksenofobii, nienawiści i uprzedzeń - napisał w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz.


Białostocki radny interpeluje ws. budowy muzułmańskiego centrum

23.01.2018, 11:07

Inicjatywa i jej sponsor wywołują niepokój, stąd moje działania. Tak radny Białegostoku Dariusz Wasilewski mówi o interpelacji, którą we wtorek (23.01) skierował do prezydenta miasta.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok